Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...

  • 4.08.2017, 15:57
  • Joanna Lewicka
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina... Magdalena Kupiec
Na zaproszenie Samorządowego Ośrodka Kultury i dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie 22 lipca w ramach Dni Polonijnych w Województwie Podkarpackim dwa zespoły uczestniczące w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów 2017 gościły w Nowej Dębie.

Koncert rozpoczął się żywiołowym krakowiakiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Dębianie". Nastrój nostalgii wprowadziła piosenka "Kwiaty polskie", którą zaśpiewała Magdalena Wójtowicz. 

Jako pierwsi z gości na scenie w polonezie do muzyki Fryderyka Chopina zaprezentowali się artyści z Wilna. Po narodowym tańcu w zupełnie odmienny klimat, rodem ze swojego miasta z szalonych lat 20. ubiegłego wieku, wprowadzili tancerze z zespołu chicagowskiego. Wykonali bowiem dynamicznego charlestona. W kolejnych odsłonach oba zespoły prezentowały polskie tańce regionalne: "Wilia" wykonała mazura, suitę górniczą, kadryla oraz tańce litewskie: polkę i taniec pastuchów nocnych, który swoją oryginalnością i energią zachwycił publiczność. Zespół "Polonia" zaprezentował tańce warmińskie i tańce lubelskie. Artyści prezentowali się w przepięknych strojach. Polonusom dotrzymywali kroku "Dębianie", prezentując gościom tańce lasowiackie i kujawiaka, tradycyjne piosenki i śpiewki lasowiackie wykonały "Cyganianki" i "Bielowianki". 

Wszyscy artyści: goście, gospodarze oraz publiczność zaśpiewali na finał uroczystości piosenkę "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina". Ostatnim punktem imprezy był przemarsz w barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem nad zalew. Tam przy wspólnym ognisku i grillu śpiewano piosenki patriotyczne i biesiadne. 

Ta wizyta, zakończona w godzinach wieczornych, była pięknym świętem kulturalnym. Artyści poprzez taniec i muzykę wyrażali tęsknotę do Ojczyzny swoich ojców, uczyli się polskiej kultury. Okazało się, że nawet na drugim końcu świata nie zapominają o swoich polskich korzeniach, a ludowa tradycja to sposób na wyrażenie miłości do Ojczyzny.

Joanna Lewicka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe