Z Japonii do skansenu

  • 12.08.2017, 07:52
  • Janusz Radwański
Z Japonii do skansenu MKL Kolbuszowa
W czwartek, 3 sierpnia, w Parku Etnograficznym odbyło się międzynarodowe seminarium na temat ochrony i konserwacji zabytków architektury drewnianej.

Delegacja, która przyjechała do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, to uczestnicy kilkuletniego programu badawczego, którego tematem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza tradycyjnego budownictwa drewnianego. 

Wstępem do obrad była wizyta na placu budowy założenia leśnego–zestawianego właśnie zespołu zabytkowych obiektów leśnictw z obszaru Puszczy Sandomierskiej. Uczestnicy delegacji przyglądali się detalom powstających budynków i używanym na placu budowy narzędziom, robili notatki, zadawali mnóstwo pytań i wykonywali dziesiątki zdjęć. Żaden szczegół nie był dla nich nieistotny, chcieli poznać wszystko – od tego, jak łączy się u nas drewniane belki i konserwuje drewno po sposoby używania topora i siekiery – tradycyjnych narzędzi cieśli stawiających domy, stodoły i stajnie. Instruktorami byli tutaj pracujący w muzeum cieśle – Henryk Draus i Bogusław Bystrek.

Więcej w 32 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Janusz Radwański
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe