Do odstrzału

  • 9.10.2017, 11:57
  • js
Do odstrzału
Blisko 60 dzików żyjących na terenie naszego powiatu zostanie zastrzelonych. Za każdą zabitą sztukę myśliwi dostaną kilkaset złotych.

Sanitarny odstrzał dzików zlecił powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej. Tego typu akcja zostanie przeprowadzona po raz pierwszy. Dlaczego? - Działania te realizowane są w ramach strategii redukcji dzików - wyjaśnia Józef Futyma, powiatowy lekarz weterynarii i tłumaczy, że odstrzał uzasadniany jest walką z afrykańskim pomorem świń - szybko szerzącą się zakaźną choroba wirusową, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.- Ta choroba głownie utrzymuje się na Podlasiu, ale jest w województwie mazowieckim i lubelskim. Są prognozy, że może dotrzeć również do nas, stąd te działania zmierzające do redukcji populacji dzików - dodaje nasz rozmówca.
 
Za samicę więcej
Powiatowy lekarz weterynarii zarządził, że na terenie powiatu kolbuszowskiego ma zostać odstrzelonych 57 dzików. Ich likwidacją mają się zająć koła łowieckie, które w ciągu roku również realizują swoje plany łowickie.

Za każdego zabitego dzika, ważącego ponad 30 kg, myśliwi otrzymają kilkaset złotych. Jeżeli będzie samica, to trafi do nich 367 zł, a jeżeli samiec to dostaną za każdą zabitą sztukę 283 zł. - Myślę, że dla myśliwych to korzystny układ, ponieważ nie tylko otrzymają wynagrodzenie, ale również będą mogli zabrać ustrzelonego dzika i przeznaczyć do produkcji mięsa na własny użytek - dodaje inspektor Futyma.

Więcej w 40 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

js
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe