My też oddychamy smogiem

  • 2.02.2017, 06:56
  • Dominika Garbacka
My też oddychamy smogiem Czytelnik
W przeciągu ostatniego miesiąca na terenie całej Polski nasiliło się zjawisko smogu.„Chmura” dotarła także do naszego powiatu. Jakie rozwiązania na walkę ze smogiem proponują gminy, a co zaleca rzeszowski WIOŚ?

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ), w bieżącym sezonie grzewczym odnotowywane są wyższe stężenia zanieczyszczeń pyłowych w porównaniu do lat ubiegłych, a to z powodu występujących niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury powietrza i związane z tym wzmożone spalanie paliw w lokalnych kotłowniach i piecach domowych przyczyniają się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Państwo skóruje
Próbę walki gminy Raniżów ze smogiem zaproponował podczas ostatniej komisji rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska (24 stycznia) Mateusz Niemczyk, radny z Raniżowa. - Zanieczyszczenie środowiska tak zwanym smogiem na terenie powiatu kolbuszowskiego jest to bardzo duży problem. Moim zdaniem jest on spowodowany głównie ogrzewaniem. To są takie pseudooszczędności spowodowane paleniem sklejek i odpadów, śmieci i opon – powiedział radny. - Nie chodzi mi o to, żeby ktoś chodził i sprawdzał, czym kto pali, ale bardziej zastanowiłbym się nad jakąś akcją informacyjną, jakie skutki zdrowotne i społeczne smog powoduje. Chciałbym, żebyśmy dotarli w jakiś sposób do mieszkańców. Patrzymy, dlaczego dzieci mają alergię. Wystarczy wyjść wieczorem i nie ma czym oddychać - argumentował.

Więcej w 5 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Dominika Garbacka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
eKo
eKo 3.02.2017, 23:24
jeśli działania mają być skuteczne to muszą być efektywne np projekt "rozwój odnawialnych źródeł ..." trudno takim nazwać mimo sporych nakładów to adresowany jest raczej do tych, którzy posiadają już ogrzewania gazowe, bo pompy ciepła, czy ogniwa fotowoltaiczne coraz częściej poleca się jako wspomaganie ogrzewania gazowego, więc poza ewentualnym zyskiem osób które będą brać udział w projekcie zyski dla środowiska będą raczej niewielkie a to ochrona środowiska powinna być głównym celem takich projektów, więc dopłaty do wymiany kotłów, czy termomodernizacji budynków dawałyby większe szanse na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza
nero
nero 3.02.2017, 23:11
nie można się dać zwariować; zanieczyszczenie powietrza jest obecnie znacznie mniejsze niż kilkadziesiąt lat temu a że teraz się o tym mówi to po pierwsze jest spora ilość gazu do sprzedania i trzeba znaleźć kupców, więc lobbing, po drugie dostępna jest aparatura, której wcześniej nie było, więc i o zanieczyszczeniu nikt nie mówił bo mało kto zdawał sobie z niego sprawę, ciągle słyszymy jakie to zanieczyszczone powietrze jest w Rzeszowie ale wyniki tego nie potwierdzają, bo w np. Mielcu zanieczyszczenie jest znacznie większe (może taka presja, żeby porównywać Rzeszów do największych aglomeracji ;-)
winx
winx 3.02.2017, 22:59
lokalny transport publiczny praktycznie nie funkcjonuje, ale za to na podwórkach po 3-4 samochody i gdzie tu logika gdy każdy sam musi jeździć zatruwając przy okazji środowisko?? większość niestety tych "wozów" ma wartość średniej jakości telefonu ale za to jak kopci ...; wystarczyłoby na powrót ustalić regularne połączenia i nie 2-3 razy na dobę tak, żeby przekonać mieszkańców, że można podróżować inaczej a przy okazji i problem z brakiem miejsc parkingowych by zmalał i korki na drogach
Roman
Roman 3.02.2017, 10:05
p.NIEMCZYK ma racje trzeba ludz uswiadamiac ,tylko kto uswiadomi BOGFRAN- najwiekszego truciciela w RANZOWIE !!!
mieszaniec
mieszaniec 2.02.2017, 10:19
akcja informacyjna to nic nie da przecież ten problem jest tak szeroko komentowany w telewizji publicznej i to nie pomaga , nie zgodzę się z tym ze to tylko przez ogrzewanie naszych mieszkań powstaje smog a samochody jak by każdy mieszkaniec ograniczył poruszanie się pojazdami i przez godzinę nie rozgrzewał na własnym podwórku to tez by się ograniczyło smog ale niestety mieszkańcom się wydaje że na swoim podwórku wszystko można i nikt mi nie zabroni i to jest przykre bo takie podejscie ma większość mieszkań ców

Pozostałe