Kolbuszowa. Władze powiatu chcą przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II

  • 9.11.2017, 15:57 (aktualizacja 09.11.2017 18:32)
  • Joanna Serafin
Kolbuszowa. Władze powiatu chcą przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II Archium prywatne J. Zuby
Władze powiatu kolbuszowskiego zapewniają, że są gotowe przyjąć na swój teren pomnik Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel. Z taką propozycją do swojego partnerskiego miasta nie wystąpiła Kolbuszowa. Dlaczego?

Siedmiometrowy monument, o którym w ostatnim czasie głośno zrobiło się nie tylko we francuskich mediach, został odsłonięty w grudniu 2006 roku. Przedstawia on postać Jana Pawła II, a łuk, pod którym stoi, wieńczy krzyż. I to właśnie o ten krzyż od 11 lat trwa spór.

Tylko z Kolbuszowej
- Już podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pojawili się jego przeciwnicy, którzy próbowali zakłócić to wydarzenie - mówi Joanna Zioło, honorowa prezes Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą "Kolbuszowa bez granic" i zarazem inicjatorka współpracy pomiędzy francuskim Ploërmel a Kolbuszową.

- To było jedenaście lat temu. Co przykre, razem z burmistrzem Kolbuszowej byliśmy jedynymi reprezentantami naszego kraju podczas tej uroczystości. A było tam naprawdę wiele zacnych osób. Delegacje z innych krajów, dyplomaci. Z Polski byliśmy tylko my - dodaje nasza rozmówczyni.

Nieodwracalna decyzja
Spór o krzyż narastał. W 2015 roku sąd administracyjny w Rennes nakazał jego usunięcie z monumentu, powołując się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Już wtedy władze Kolbuszowej wysłały pismo do Patricka Le Diffon, mera Ploërmel. Wyraziły w nim swoje poparcie w dążeniu władz francuskiego miasta do zachowania pomnika w obecnym kształcie.

Końcem października tego roku, tę decyzję sprzed dwóch lat, podtrzymała Rada Stanu. Orzeczenie ma charakter ostateczny i nie ma od niego odwołania. Teraz władze Ploërmel mają sześć miesięcy na zastosowanie się do wyroku sądu.

Więcej w 45 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Joanna Serafin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe