Na terenie budowy obwodnicy Kolbuszowej ustawiony został trzykilometrowy płot ekologiczny. Ma uchronić żaby i inne płazy przed śmiercią na budowie

  • 7.09.2018, 14:30 (aktualizacja 07.09.2018 18:13)
  • Bartosz Posłuszny
Na terenie budowy obwodnicy Kolbuszowej ustawiony został trzykilometrowy płot ekologiczny. Ma uchronić żaby i inne płazy przed śmiercią na budowie Fot. D. Garbacka Na terenie Dzikowca ma znajdować się łącznik z obwodnicą. Wjeżdżając na nową drogę w tym miejscu, wyjedziemy na krajowej "dziewiątce" w Kolbuszowej Dolnej.
Trwają prace związane z budową obwodnicy Kolbuszowej. Z jakimi problemami borykają się wykonawcy inwestycji?

Obwodnica Kolbuszowej i Weryni ma mieć ponad 6 km długości. Będzie kontynuacją drogi wojewódzkiej nr 875.

Jej koszt to ponad 52 mln złotych, z czego 44 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ponad 8 mln zł zabezpieczyło państwo, ze swojego budżetu.

Budowa kontra środowisko

Jak informuje Krzysztof Czech, przedstawiciel firmy realizującej budowę obwodnicy, prace są na etapie ściągania wierzchniej warstwy gleby.

Pojawił się jednak problem. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w trosce o płazy, zobowiązała wykonawcę do ustawienia płotków ekologicznych o długości 3 km. Mają one ochronić żaby, które ewentualnie mogłyby się pojawić na terenie budowy. Drogowcy musieli też przenieść się z okolicy torów kolejowych, gdzie ma powstać wiadukt, w głąb pól.

Co dalej?

Wykonawca obwodnicy musiał także wstrzymać się z wycinką drzew w okolicach Weryni. Powód? Trwający okres lęgowy ptaków (od 1 marca do 15 października). Jak się dowiedzieliśmy, w tej chwili trwa inwentaryzacja zadrzewienia mająca na celu sprawdzenie, czy w drzewostanach bytują zagrożone gatunki, lub gniazdujące ptaki.

Krzysztof Czech ma nadzieję, że dość szybko wykonają warstwy konstrukcyjne obwodnicy. W tym roku ekipa ma zamiar także przygotować fundamenty pod budowę wiaduktu nad torami oraz mostu.


Więcej w aktualnym numerze Korso.
Bartosz Posłuszny
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
mieszkaniec
mieszkaniec 8.10.2018, 14:31
Przecież to normalne, że na terenie budowy prowadzi się prace zgodnie z przepisami ochrony środowiska i ochrony przyrody. Wykonawca się dziwi i czy zwyczajnie marudzi? Może do tej pory nie prowadził dużej inwestycji lub jeszcze nie spotkał się z wymagającą budową.
marta
marta 8.09.2018, 09:41
Ta zła, okropna Unia dała tym pisowskim kolbuszowskim ludziom aż 44 mln. zł na obwodnicę. Chore. Dlaczego z budżetu gminy/powiatu/województwa czy państwa nie budujecie!?
bgv
bgv 7.09.2018, 19:57
Brawo Brawo Brawo!
Digger
Digger 7.09.2018, 18:54
Moment moment, dopiero gdzieś na lokalnych stronach pisało że obwodnica wstrzymana,więc? Wybudują ekrany , kasę wezmą a budowa obwodnicy rozpocznie się za X lat i znając życie ekrany będą kolidować ale grunt że ktoś kasę przytulił
MałaMiki
MałaMiki 9.09.2018, 22:49
Budowa idzie do przodu. Wstań od komputera i podejdź na budowę. zobacz real... 😎

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------