Władysław Pogoda został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta [VIDEO]

  • 30.07.2020, 09:09 (aktualizacja 30.07.2020, 09:23)
  • js

Podziel się:

Oceń:

 Władysław Pogoda został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta [VIDEO] Fot. Archiwum Korso Władysław Pogoda, 30 lipca, obchodziłby setne urodziny.
- Jestem tu po to, żeby was rozweselać - mawiał skrzypek Władysław Pogoda. Człowieka legendę pożegnaliśmy w 2018 roku. Gdyby żył, 30 lipca świętowałby setne urodzony.

Władysław Pogoda urodził się w 1920 roku w Hucinie. Zmarł 20 czerwca w swoim domu.

Pierwszy instrument, dość prymitywny, skrzypek samouk zrobił własnoręcznie w wieku 6 lat. Wykonał go ze starej deski, włosia z krowiego ogona, drutu i leszczynowego pręta, który posłużył za smyczek.

Ojciec, widząc jego zapał do muzykowania, udał się do stolarza, który to z desek wystrugał skrzypki. Były one dalekie od ideału, jednak młody Władek próbował na nich grać. Kilka lat później ojciec kupił mu prawdziwe skrzypce. Nowy instrument jeszcze bardziej podsycił w nim chęć nauki. Muzyk z Huciny uczył się grać, stroić, podpatrywał, jak robią to inni, od innych uczył się wytrwale.

"W niebo by wyfrunął"

Swoją pierwszą kapelę weselną założył, mając 16 lat. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości i zaczął grać w różnych zespołach, w Kolbuszowej i okolicach.

Był współtwórcą, a od 1990 roku kierownikiem jednej z najpopularniejszych kapel ludowych na Podkarpaciu. Początki zespołu nazywanego Kapelą Władysława Pogody sięgają 1960 roku. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, Władysław Pogoda trwał w nim niezmiennie. 

Muzyka skradła Władysławowi serce i zajęła w jego życiu bardzo ważne miejsce.

- To było całe życie jego. Wyjechać i grać dla ludzi. Dawało mu to ogromną radość. W niebo by wyfrunął dzięki temu, jakby mógł

- mówiła kilka lat temu na naszych łamach córka muzyka.

Państwowe odznaczenie 

Całokształt pracy zmarłego muzyka docenił prezydent RP Andrzej Duda i nadał Władysławowi Pogodzie pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zostało ono przyznane za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, folkloru i tradycji narodowych.

- Mamy nadzieję, że powyższe ukoronowanie będzie godną formą uczczenia pamięci pani małżonka, jako zasłużonego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej

- czytamy w liście z Kancelarii Prezydenta RP, skierowanym 15 lipca do pani Walerii, wdowy po Władysławie Pogoda. 

Termin i miejsce przekazania nadanego odznaczenia państwowego nie jest jeszcze znany. 

 

 

 

js

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
grammy
grammy 01.08.2020, 10:42
NAJWIĘKSZY MUZYK REGIONU KOLBUSZOWSKIEGO
JB
JB 31.07.2020, 05:12
Kogo takie pitolenie interesuje a ten skansen to nie tutaj.powinni to przeniesc na wieś.
Krysma
Krysma 31.07.2020, 04:59
Posmiertnie .... a to sie Pan Pogoda ucieszy🤔

Pozostałe