Duża obwodnica Kolbuszowej. Będzie przetarg na dokumentację

  • 15.08.2020, 10:30 (aktualizacja 15.08.2020, 11:44)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Duża obwodnica Kolbuszowej. Będzie przetarg na dokumentację Fot. GDDKiA Nowa droga ma powstać do 2028 roku.
Zrobiono kolejny krok w kierunku budowy długooczekiwanej dużej obwodnicy Kolbuszowej. Nowa droga o długości ok. 8,5 km ma powstać do 2028 roku.

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotował dokumentację przetargową, niezbędną do realizacji inwestycji. Przetarg ma wyłonić firmę, która zajmie się pracami przygotowawczymi i opracuje warianty nowej drogi. Niebawem zostanie on opublikowany. 

- Obwodnica Kolbuszowej jest pierwszą podkarpacką inwestycją, którą będzie realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna

- informuje GDDKiA. 

Wykonawca wyłoniony w drodze przetargu, będzie miała za zadanie znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie będzie musiał dokonać pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłego nowego odcinka drogi krajowej.

- W ramach prowadzonych prac, wykonawca będzie zobowiązany przeanalizować możliwość przeprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej miasta. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania w ramach zamówienia Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „projektuj i buduj” w latach 2026-2028. Obwodnica miasta nad Nilem powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 8,5 km.

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja, obejmuje budowę pełnego zakresu drogi krajowej wraz ze skrzyżowaniami (ewentualnie węzłami), drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą.

Celem  budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście.

Nowa trasa  ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej numer 9 Rzeszów - Radom i dalej w kierunku południowym tj. do przejścia granicznego w Barwinku. Usprawni to ruch tranzytowy, którego część, z drogi ekspresowej S7 przejmuje DK9. 

Przypomnijmy, że obwodnica Kolbuszowej znalazła się w rządowym programie budowy 100 obwodnic za blisko 28 mln zł (szacunkowa kwota). W ramach programu obwodnicowego na Podkarpaciu powstanie łącznie 8 obwodnic:

  • Obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
  • Obwodnica Jasła w ciągu DK73,
  • Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
  • Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
  • Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
  • Obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
  • Obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77,
  • Obwodnica Sanoka w ciągu DK84 (II etap).

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

js

Zdjęcia (2)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe