W szkołach na Podkarpaciu uczniowie będą nosić przyłbice

  • 20.08.2020, 12:52 (aktualizacja 20.08.2020, 13:28)
  • js

Podziel się:

Oceń:

W szkołach na Podkarpaciu uczniowie będą nosić przyłbice Fot. Archiwum
W szkołach w naszym województwie dzieci będą uczyły się w przyłbicach, a zajęcia wychowania fizycznego będą odbywać się na zewnątrz – takie są wytyczne podkarpackiego inspektora sanitarnego dla dyrektorów szkół, również tych z powiatu kolbuszowskiego.

Dyrektorzy placówek dostali wytyczne ministra zdrowia, edukacji narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pozwalają one  m.in. określić kompetencje poszczególnych osób, które są w szkole i pozwalają zadbać o bezpieczeństwo uczniów i pracowników.

Dyrektor po zasięgnięciu opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł zdecydować o formie prowadzenia zajęć, czy będą to lekcje online, czy hybrydowe.

Natomiast Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor zaznaczył, że wśród jego rekomendacji dla dyrektorów szkół jest wyposażenie każdego ucznia w przyłbice oraz prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na zewnątrz, bez względu na warunki atmosferyczne.

- Każdy dyrektor ma stworzyć warunki do bezpiecznej nauki. I na trzech konferencjach z dyrektorami placówek z regionu mówiłem o moich rekomendacjach i nie słyszałem żadnego głosu sprzeciwu. Żaden dyrektor nie mówił, że będzie z tymi rekomendacjami jakiś problem

- zaznaczył.

Sidor argumentował, że w warunkach szkolnych, kiedy nie można zachować dystansu, jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenie jest zasłanianie nosa i ust.

- Póki co nie mamy leku ani szczepionki, dlatego musimy przestrzegać tych zasad 

- mówił.

Przyłbice zapewnić uczniom ma dyrekcja danej szkoły. Część dyrektorów, jak mówił Sidor, już zakupiła odpowiedni sprzęt. Jego zdaniem, przyłbice mogą też kupić dzieciom rodzice lub zrobić je własnoręcznie w domu.

Obecna na konferencji wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka powiedział, że jeśli dyrektor nie będzie miał pieniędzy na zakup przyłbic, powinien zwrócić się o ich dofinansowanie do lokalnego samorządu.

Elżbieta Wróbel, szefowa gminy Niwiska, przyłbice ochronne już zamówiła. Na razie tylko kilka sztuk, aby sprawdzić ich wykonanie, i to czy się sprawdzą u dzieci. Jeżeli nie będzie do nich żadnych zastrzeżeń, wówczas zamówi je dla nauczycieli i uczniów od klasy 1 do 8.

Jak mówi, dodatkowo złożyła zamówienie w ministerstwie na środki ochrony dla szkół - maseczki, które dzieci będą musiały nosić w trakcie przerwy oraz płyny dezynfekujące.

 

js

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ojciec
ojciec 24.08.2020, 16:30
to tragedia, na jakiej podstawie , na jakich badaniach opierają tezę że przyłbice chronią przed wirusami? NIE ma takich badań. to ciąg dalszy męczenia obywateli. dzieci w przyłbicach sie pochorują a nie ochronią przed wirusem. przecież trąbi sie że dzieci są odporne na covid. to po co te hece? a dyrektorzy nie mają jaj że sie na to zgadzją skoro to tylko zalecenia.
psz
psz 22.08.2020, 22:40
Co to znaczy ,, prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na zewnątrz, bez względu na warunki atmosferyczne''. Czy to jakiś żart?
Ja
Ja 22.08.2020, 19:17
W Zimie też zajęcia na zewnątrz
Matka
Matka 22.08.2020, 01:03
To jest nierealne. Zamieszanie i męczenie dzieci
dr  Ogórek-Mizeria
dr Ogórek-Mizeria 21.08.2020, 13:06
Niech patrioci uczą się w domu. Tylko kto to ma robić ?
Skoro są przeci szczepionko, to pozostaje izolacja.
Matka
Matka 21.08.2020, 09:30
A ja sie nie zgadzam zeby moje dziecko mialo chodzic w szkole w przylbicy!!! Bo maseczki inprzylbice noszone przez dluzszy czas nie sa obojetne dla zdrowia i wtedy dopiero zaczna sie infekcje bo bakterie osuadaja na tych przylbicachbi maseczkach a dzieci nie zwazaja ba prawidliwe zdejmowanie maseczek a nauczyciele nie sa w stanie kontroliwac dzieci!!
sas
sas 20.08.2020, 13:35
Szkoła ma zakupić przyłbice? Niby dlaczego? Rodzice dostają 500+ 300+ mają za co.
Wiki
Wiki 21.08.2020, 09:38
Nie wszyscy dostają :)

Pozostałe