W Hadykówce spalarnia zamiast ceramiki?

  • 2 dni temu, 14:53
  • bp

Podziel się:

Oceń:

W Hadykówce spalarnia zamiast ceramiki? Fot. Archiwum Mieszkańcy obawiają się, że na miejscu ceramiki w Hadykówce stanie instalacja termiczna.
Mieszkańcy Hadykówki są bardzo zaniepokojeni. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że na terenie wsi planowana jest budowa spalarni śmieci.

 

Dokładnie rzecz biorąc, miałaby to być instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego zamieścił w Biuletynie Informacji Publicznej Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego. To właśnie w nim znalazła się planowana inwestycja, która miałaby powstać w dawnej ceramice w Hadykówce. Inwestorem miałaby być firma z Bud Głogowskich, która kupiła zakład od Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli. Mieszkańcy są oburzeni tym faktem, tym bardziej że nikt nie informował ich o takich planach. - Jak to jest możliwe, że coś takiego miałoby powstać w centrum wsi, gdzie naprzeciwko jest szkoła, remiza, kaplica i wkoło pełno domów - mówi mieszkaniec Hadykówki. Co o tym fakcie wie wójt?

 


ZOBACZ TAKŻE: Funkcjonariusz SOP machał bronią w nocnym klubie!


Na sto procent negatywna

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Eugeniuszem Galkiem, wójtem gminy Cmolas. Jak powiedział nam szef cmolaskiej gminy, była u niego w tej sprawie delegacja z Hadykówki. Wójt Galek poinformował nas we wtorek, 15 września, że nikt nie zgłosił się w sprawie budowy instalacji do urzędu.

Jak dodał włodarz gminy, być może właściciel chciałby coś zrobić, ale urząd nie ma jak na razie żadnych informacji. Eugeniusz Galek zapewnił nas jednak, że gdyby takie plany lub wnioski o wydanie decyzji środowiskowej się pojawiły, decyzja ze strony gminy Cmolas na sto procent będzie negatywna. Wójt twardo zaznaczył, że będzie blokować wszelkie zapędy tego typu.

Eugeniusza Galka zapytaliśmy również o zaległości podatkowe. Jak pisaliśmy na łamach naszej gazety, nowy właściciel ceramiki nie płacił gminie podatków. Jak powiedział wójt Galek, gmina wzywała wielokrotnie inwestora do uregulowania płatności podatkowych. Nie dało to jednak żadnego skutku i na tę chwilę sprawą zajął się komornik. Wójt podkreślił również, że w tej sprawie nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

Nie będziemy siedzieć i czekać

W sprawie planów powstania instalacji termicznej negatywnie wypowiada się również Teresa Krzysztofińska, sołtys Hadykówki. Jak powiedziała, mieszkańcy wsi są zaszokowani tą wiadomością. Zaznaczyła, że o planach budowy dowiedzieli się z internetu przez przypadek. - Wójt poradził nam, żebyśmy nie panikowali. Zapewnił nas, że jego stanowisko jest twarde i nie zgodzi się na taką instalację w centrum Hadykówki, gdzie jest Natura 2000, gdzie jest środek wioski - mówi sołtys Krzysztofińska.

 

Przedstawicielka mieszkańców powiedziała nam również, że wieś nie będzie siedzieć z założonymi rękami i czekać, i już przygotowujemy pismo do gazet, między innymi do naszej redakcji Korso Kolbuszowskie, tak aby nagłośnić całą sprawę. Wójt poinformował również mieszkańców Hadykówki, że jest jeszcze czas na jakiekolwiek protesty czy sprzeciwy. - Mieszkańcy jednak obawiają się, że będzie to za późno. Więc my nie będziemy siedzieć z założonymi rękami i czekać, tylko już działamy. Nie pozwolimy, żeby w Hadykówce coś takiego się pojawiło - mówi stanowczo Teresa Krzysztofińska. 


ZOBACZ TAKŻE: Kolbuszowska "nerka" przez tydzień nie będzie przyjmowała pacjentów


Do tematu wrócimy.

W sprawie budowy instalacji postanowiliśmy się skontaktować z właścicielem dawnej ceramiki w Hadykówce, czyli z firmą "Arkan" z Bud Głogowskich.
Niestety nie udało nam się zastać właściciela pod wskazanym numerem telefonu.
bp

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
mieszkaniec
mieszkaniec Dzisiaj, 15:00
http://syndyktarnow.pl/1_5_wz-…
pan
pan Dzisiaj, 05:24
ale ubaw ,że bedą miejsca pracy , chyba umowy śmieciowe , będziecie jako parobki
robotnik
robotnik Dzisiaj, 05:22
kiedyś hadykówka to była marka słynęła na polsce z dobrej cegły,
a teraz ma być śmieciarka , z tej gliny nic nie będzie
adwokat
adwokat Dzisiaj, 05:20
biednemu zawsze wiatr w oczy , jak sie nie zorganizujecie w tej hadykówceto was ograją jak chłopów panszczyżnianych
wolny obywatel
wolny obywatel Dzisiaj, 05:18
w rzeszowie niech sobie spalarnie zrobią bo tam najwięcej śmieci produkują
Czytelnik
Czytelnik Wczoraj, 11:38
W Przewrotnem się nie udało to szukają dalej gdzie nas zatruć
Gość
Gość Wczoraj, 08:21
Za Dzikowcem też miało nie być biogazowni, a prace budowlane w pełni.
Czyli w Hadykówce powstanie spalarnia- sorry
ekoma
ekoma 2 dni temu, 21:29
jeżeli takowa spalrania by powstała, to by emutowała mniej zanieczyszczeń niż kilka domów z kopciuchami na wegiel, w ktorych palone jest wszystko co sie da,
gosc2
gosc2 Wczoraj, 20:04
proszę przeczytać trochę o spalarniach i zobaczy Pan że żadna spalarnia nie jest ekologiczna i bezpieczna dla ludzii. to najgorsze rozwiązanie z utylizacja odpadów a zarazem najprościejsze.
Producent
Producent Dzisiaj, 11:16
Takie stwierdzanie nie jest poparte żadnymi wiarygodnymi badaniami i dowodami. W tym wypadku ma powstać nie spalarnia odpadów miejskich tylko kocioł wodny opalany RDF, czyli paliwem powstałym po segregacji odpadów, które z powodzeniem od lat spala się w cementowniach.
Mieszkaniec Hadykówki  z górki PM
Mieszkaniec Hadykówki z górki PM 2 dni temu, 21:18
Jako obywatel chcę by w Hadykowce była spalarnia. Jest to bardzo ekonomiczny system .Bedą nowe miejsca pracy.
Hadyk
Hadyk Wczoraj, 20:48
Ekonomiczny??? Dla kogo?
Inny mieszkaniec Hadykówki
Inny mieszkaniec Hadykówki Wczoraj, 10:35
Jeśli ambicją mieszkańca Hadykówki z górki PM jest praca w spalarni śmieci stojącej w samym centrum wsi to gratuluję...
Producent
Producent Dzisiaj, 11:17
Jeszcze raz... nie spalarni śmieci.Proszę nauczyć czytać się ze zrozumieniem a potem się wypowiadać.
były pracownik
były pracownik 2 dni temu, 18:24
za panem dyrektorem józkiem świciem jeszcze zatęsknicie

Pozostałe