Proszę księdza prezesa

  • 03.04.2017, 11:49
  • Joanna Lewicka

Podziel się:

Oceń:

Proszę księdza prezesa J. Lewicka
Kolbuszowskie parafie – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobowo zarządzane rękami proboszczów – prezesów chcą produkować i sprzedawać prąd. Czy wykorzystanie mocy płynącej z nieba na Ziemię ma szanse na sukces?

Proboszcz – jednoosobowy prezes zarządu, parafia – siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie "park energii słonecznej". Taka sytuacja ma miejsce w kilkunastu już parafiach powiatu kolbuszowskiego, kilkudziesięciu na Podkarpaciu i kilkuset w kraju. Wystarczy sprawdzić Krajowe Rejestry Sądowe parafii. W powiecie kolbuszowskim pierwsze parafie zarejestrowały swoje spółki w lipcu lub sierpniu ubiegłego roku. "Najnowszą" spółką jest ta, powołana do istnienia w Majdanie Królewskim, z prezesem zarządu Romanem Dylągiem (proboszczem), 7 marca 2017 r.

Każda ze spółek ma kapitał zakładowy w wysokości 6 tys. zł, a jako przedmiot działalności: wytwarzanie energii elektrycznej i handel nią.
 
Full wypas
Informacje o przedmiocie działania spółek pojawiły się m.in. na sesji Rady Gminy w Cmolasie w lutym. Tu wójt Eugeniusz Galek tłumaczył, że na terenach użyczonych przez parafie rzymskokatolickie powstaną "elektrownie słoneczne": – Cztery parafie z naszej gminy wchodzą w spółkę z podmiotem, który jest podmiotem wiodącym. Parafie użyczają swoich terenów, często występujących jako nieużytki czy tereny rolne, i na nich właśnie będą budowane elektrownie słoneczne o powierzchni zabudowy nie większej niż 49 arów. 

Dodał też, że parafie, które nie mają takiej ziemi w gminie (jak parafia w Porębach Dymarskich), będą mogły wydzierżawiać działki w innych częściach powiatu. – Parafie oprócz wkładu, jakim jest grunt, nie wnoszą nic więcej. Dodatkowo z tego tytułu uzyskują w ciągu roku kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych na cele parafialne, co jest bardzo istotne, gdyż taki grosz jest każdej parafii bardzo potrzebny – wyjaśniał samorządowiec.

Więcej w 13 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Joanna Lewicka

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
baranki
baranki 05.04.2017, 03:49
zapłata za poparcie przedwyborcze trwa.............
kościół pokazał swoją ideologię mamony
dociekliwy
dociekliwy 03.04.2017, 21:11
Gmina finansuje " elektrownie słoneczne " , a zyski czerpie parafia??? coś to nie tak. Jeśli ja będę chciał założyć biznes , to gmina da mi kasę na uruchomienie bisnesu ????
mkmk
mkmk 03.04.2017, 18:30
No tak zima sie kończy to proboszcz z Majdanu musi miec na nowe opony i paliwo.
Min. Misiewicz
Min. Misiewicz 03.04.2017, 18:26
No to sa jaja!!! Piniondze z tacy juz nie wystarcza? Takimi rzeczami sie teraz zajmowac beda, to i celibat zniesc mozna. Kosciol wchodzi w biznes! W Pismie Swietym tego nie ma, a moze jest. Sam juz nie wiem.

Pozostałe