Rynek kredytów konsumenckich w Danii nadal spada

  • 19.11.2020, 10:32 (aktualizacja 19.11.2020, 10:35)
  • Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Rynek kredytów konsumenckich w Danii nadal spada
W lipcu 2020 r. Łączny wolumen kredytów konsumenckich w Danii wyniósł 450,86 mld EEK (zwanych dalej koronami duńskimi), czyli o 2,28 mld mniej niż w czerwcu. Przyczyną recesji była zarówno epidemia koronawirusa, jak i zaostrzenie wymagań dla firm udzielających pożyczek. Kurczenie się rynku utrzymywało się przez cały 2020 rok z kilkoma wyjątkami.

Statystyki i prognozy

W latach 1991–2020 średnia miesięczna wartość rynku kredytów konsumenckich w Danii wynosiła 359,77 mld EEK; rekordowy poziom 585,45 mld EEK odnotowano we wrześniu 2008 r., rekordowy poziom 145,77 mld EEK w styczniu 1994 r.

Według globalnych modeli ekonometrycznych i oczekiwań analityków z Laanius.dk, kredyty konsumenckie w Danii osiągną do końca tego kwartału poziom 469,56 mld EEK. Dalsze perspektywy wyglądają następująco:

  • w 2021 r. średnia wyniesie 463,52 mld EEK;
  • w 2022 r. - 471,40 mld DKK.

Obecne skurczenie się rynku dotknęło przede wszystkim małe i średnie firmy pożyczkowe, takie jak Simbo, Alfalån, Nova Finans, a także pośredników kredytowych, takich jak Lånio.dk.

Przyczyny spadku rynku

Jak zauważono, jednym z głównych czynników powodujących tę redukcję jest zaostrzenie przepisów dotyczących kredytów konsumenckich: rząd duński podjął te środki po Norwegii. Nowelizacja ustawy weszła w życie 1 lipca 2020 r.

Wprowadzono więc ograniczenia stawki: jej maksymalna roczna wartość nie może obecnie przekroczyć 35%, a łączna nadpłata kredytu wynosi 100%, w tej wartości uwzględniono również ewentualne kary z tytułu opóźnień (należy zaznaczyć, że te zasady obowiązują tylko dla firm duńskich).

Ponadto w telewizji jest obecnie zabronione reklamowanie pożyczek i hazardu w tych samych blokach, na przykład bukmacherów (czyli rozrywki, która stwarza przesłanki do impulsywnego uzyskania pożyczki). Całkowity zakaz reklamy dotyczy firm, których roczna stawka przekracza 25%, natomiast dotyczy wszystkich tras: telewizji, gazet, stron internetowych itp. Firmy oferujące pożyczki na taką stawkę nie mogą reklamować innych swoich produktów w w tym tańsze lub preferencyjne. Ponadto brokerzy nie mogą oferować swoich usług.

Według prognoz takie zmiany doprowadzą do zamknięcia większości firm mikrofinansowych, które oferowały niewielkie pożyczki o wysokim oprocentowaniu (do 300-800% w skali roku).

Oprócz ograniczeń dotyczących emitentów, Dania wprowadziła praktykę doradzania osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej lub „pułapce zadłużenia”. Wreszcie, większy nacisk zostanie położony na lekcje zarządzania finansami osobistymi w szkołach podstawowych i średnich.

Na koniec zauważamy, że upadek rynku jest również związany z koronawirusem: w szczególności zniknęła potrzeba takich popularnych w Danii rodzajów pożyczek konsumenckich, jak pożyczka na wakacje, zakup łodzi itp.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe