Gospodynie z charakterem

  • 14.10.2017, 11:57
  • lw
Gospodynie z charakterem Archiwum KGW w Przedborzu
W sobotę (7 października) Koło Gospodyń Wiejskich z Przedborza świętowało jubileusz 90-lecia istnienia. Spotkanie było idealną okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń członkiniom koła, radosnego biesiadowania i oczywiście wspominania minionych lat. Niejednej pani zakręciła się łezka w oku.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Przedborzu rozpoczęła się w październiku 1927 roku. Podczas zebrania w lokalu urzędu gminnego kobiety uchwaliły, aby utworzyć taką organizację. Już wtedy mieszkanki wsi czuły, jak bardzo taka działalność jest im potrzebna. W kronice KGW czytamy: " Zdajemy sobie sprawę z naszych ciężkich warunków w jakich tu w Przedborzy żyjemy. Nasze kobiety, wiele z nich nie chodziło do szkoły, nie umieją gotować. Domownikom podają barszcz, kapustę, kluski i kaszę. Do miasta jeździmy końmi, albo najczęściej chodzimy na piechotę. Nabiał, jagody, grzyby, które tam sprzedajemy, są bardzo tanie i niewiele za to możemy kupić. A mieszkania nasze są jednoizbowe, często bez podłogi, z ubitym klepiskiem, świecimy naftą. Ile u nas będzie do zrobienia" (zachowana oryginalna pisownia - przyp.red.). 

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

lw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe