Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych może kosztować 500 zł

  • 11.11.2017, 15:36 (aktualizacja 11.11.2017, 15:39)
  • Dominika Garbacka

Podziel się:

Oceń:

Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych może kosztować 500 zł D. Garbacka
Zdaniem naszego Czytelnika gmina Raniżów utrudnia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Powodem mają być źle oznakowane miejsca parkingowe przy urzędzie gminy. Czy mieszkaniec ma rację?

Interwencję na temat miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zgłosił nam mieszkaniec gminy Raniżów. Jego zdaniem gmina nie dba o osoby niepełnosprawne. - Tutaj to nawet miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych nie potrafią dobrze oznaczyć. Załatwiałem sprawę w starostwie w Kolbuszowej i na parkingu są miejsca dla niepełnosprawnych czytelnie oznakowane, niebieskie tło wymalowane i żadnych problemów nie miałem z parkowaniem, a w Raniżowie nie ma nawet poziomych znaków, o niebieskim  kolorze już nie wspominając - skarży się nasz rozmówca.
 
Znieczulica?
Nasz Czytelnik dodaje, że w tej sprawie powinien zadziałać urząd gminy. - Dlaczego nikt z gminy nie pilnuje tego miejsca? Przecież okna z urzędu wychodzą bezpośrednio na miejsca parkingowe, a włodarz gminy jak pozostali urzędnicy nie reagują - skarży się mężczyzna i dodaje: - Znieczulica urzędu gminy sięga zenitu. Najważniejsze jest chyba dla nich to, że nikt z ich rodziny nie jest niepełnosprawnym.
 

 

 

Niebieski widoczny 
Przypomnijmy, że od lipca 2017 r. miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny być pomalowane na niebiesko. Przymus aktualizacji znaku poziomego wynika z wprowadzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. Do "wymalowania" miejsc zobligowane zostały samorządy. Czy rzeczywiście w Raniżowie, tak jak twierdzi nasz Czytelnik, na parkingu pod urzędem gminy panuje bezprawie?

O to, jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie miejsca parkingowego dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, zapytaliśmy w kolbuszowskiej komendzie policji. Jakie przepisy obowiązują? -  Przepisy dotyczące aktualizacji znaku poziomego wynikają z wprowadzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z zapisami dokumentu, znak P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej - informuje Jolanta Skubisz- Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, nie zmieniły się natomiast przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. - Wynika z niego, że miejsce dla osób niepełnosprawnych jest wtedy, kiedy mamy trzy elementy: znak pionowy D-18 lub D-18a, tabliczkę informacyjną T-29 oraz symbol P-24 osoby niepełnosprawnej namalowany na miejscu postojowym. I nawet, gdy miejsce nie będzie niebieskie, jeśli zaparkuje na nim osoba nieuprawniona, musi liczyć się z konsekwencjami karnymi - dodaje przedstawicielka policji.

Urząd nie wiedział
O komentarz poprosiliśmy Marka Margańskiego, sekretarza gminy Raniżów. Jak przyznaje urzędnik, na przepisach odnośnie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych się nie zna.  - Ja się na tym nie znam, ale widzę ostatnio, że te miejsca malują na niebiesko. Takie malowanie akurat to najmniejszy problem - stwierdził sekretarz. - Myślę, że nawet jedną puszką pomalujemy te miejsca - zapewnił.

 

 

Dominika Garbacka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe