Górniacy z Kolbuszowej Górnej są już na scenie od 35 lat. Teraz wydano o nich książkę

  • 24.11.2017, 11:57
  • js
Górniacy z Kolbuszowej Górnej są już na scenie od 35 lat. Teraz wydano o nich książkę Górniacy, podczas promocji książki, zaprezentowali swoje najnowsze widowisko. Fot. J.Serafin
- Głupio było odmówić, więc przychodziłam - tak swoje początki w Górniakach, z przymrożeniem oka, wspomina Elżbieta Czachor, szefowa zespołu ludowego z Kolbuszowej Górnej.

Grupa w tym roku świętuje 35-lecie powstania. Z tej okazji Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej wydał książkę, na której stronach spisano historię nie tylko Górniaków, ale i całej miejscowości.
 
Książka
Promocja wydawnictwa (do książki dołączone są dwie płyty DVD i jedna CD) pt. "Górniacy dla tradycji swojej wsi" miała miejsce w niedzielę, 19 listopada w Centrum Kultury Wsi w Kolbuszowej Górnej.

Spotkanie było okazją do wspomnień początków zespołu. - Tak to się złożyło, że to też był listopad, jak się wszystko zaczęło - powiedziała Elżbieta Czachor, obecna szefowa Górniaków.

- Ja to byłam wtedy panienka studiująca w wielkim mieście Rzeszowie. Jak trzeba było, a pani Chruścielowa (ówczesna kierownik zespołu, przyp. red.) kazała przyjść,  to kulturalnie przychodziłam. Ona mnie uczyła, więc się jej grzecznie słuchałam. Głupio było odmówić - dodała Elżbieta Czachor.
 
Początki
Górniacy swoje przygotowania do pierwszego występu rozpoczęli jesienią 1982 toku. Trzy miesiące później, 6 grudnia 1983 roku, zadebiutowali z jasełkami pt. "Tatry, czyli Wielka Nowina". Całe przedstawienie było potrzebne po to, żeby zasilić fundusze ludowego zespołu sportowego.

- Pan Piotr Salach coś takiego wymyślił i zwrócił się do pani Marii Chruściel z  prośbą, żeby takie przedstawienie pokazać. Żeby trochę tych pieniędzy wpłynęło - wspominała Elżbieta Czachor.

Więcej w 47 numerze Korso Kolbuszowskie

 

 

js

Zdjęcia (19)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe