Andrzej - męski i odważny. Sprawdzamy ilu mężczyzn o tym imieniu mieszka w powiecie kolbuszowskim

  • 30.11.2017, 16:57
  • js
Andrzej - męski i odważny. Sprawdzamy ilu mężczyzn o tym imieniu mieszka w powiecie kolbuszowskim pixabay.com
Andrzej - to jedno z najpopularniejszych imion noszonych w Polsce. Także i w naszym powiecie Andrzejów nie brakuje.

Urzędnicy z gmin naszego powiatu policzyli, a raczej sprawdzili w systemie, ilu mieszkańców ma w dowodach osobisty wpisane jako pierwsze imię Andrzej. Najwięcej, z racji także wielkości gminy, jest ich w Kolbuszowej. - Mamy 375 żyjących Andrzejów w bazie - poinformowała przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Przeszło trzy razy mniej mężczyzn o tym imieniu żyje w gminie Majdan Królewski.

 

 

Wierzenia ludowe
Z tym imieniem związany jest wieczór wróżb odprawiany z nocy 29 na 30 listopada. W wigilię św. Andrzeja nasze babcie i prababcie mogły dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż. Kilka dni wcześniej, w wigilię św. Katarzyny, wróżyli sobie chłopcy. - W bardzo wielu wsiach urządzano wróżby i święcie wierzono w ich prawdziwość. Miały one przede wszystkich charakter matrymonialny – opowiadała nam Jolanta Dragan, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Co ciekawe, wierzenia ludowe mówiły, że św. Katarzyna i św. Andrzej byli świętym rodzeństwem. Dlaczego tak uważano? - Można tłumaczyć to tym, że Katarzyna opiekowała się dziewicami, a Andrzej patronował skromnym młodzieńcom i wspólnie pomagali swoim podopiecznym w ich staraniach matrymonialnych – tłumaczyła etnolog z kolbuszowskiego muzeum.

Więcej w 48 numerze Korso Kolbuszowskiego

 

 

js
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe