Od stycznia nasz powiat nie będzieobsługiwany przez karetkę specjalistyczną

  • 27.12.2017, 05:00
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Od stycznia nasz powiat nie będzieobsługiwany przez karetkę specjalistyczną J. Serafin
Od stycznia nasz powiat nie będzie już obsługiwany przez karetkę specjalistyczną. Do wypadku, zamiast trzech osób, pojadą dwie. W ambulansie nie będzie lekarza.

Obecnie do dyspozycji mieszkańców powiatu kolbuszowskiego są dwie karetki: "P" i "S". W pierwszej z nich, podstawowej, do zgłoszeń wyjeżdża dwójka ratowników medycznych. W drugiej, specjalistycznej, dodatkowo jedzie lekarz. Za kilka tygodni ma się to zmienić. Do pacjentów ratownicy medyczni pojadą sami. Lekarz do karetki już nie wsiądzie. Dlaczego?
 
Lekarzy nie ma
Na to pytanie odpowiada nam Zbigniew Strzelczyk, dyrektor kolbuszowskiego szpitala. Jak wyjaśnia nasz rozmówca, zmiany dotyczące karetek wynikają z ustawy. Lekarze, którzy do tej pory jeździli w karetce specjalistycznej "S", teraz tracą takie uprawnienia, a  z kolei tych z uprawnieniami brakuje. - Nie ma ich ani Rzeszów, ani Mielec. My też szukaliśmy, ale chętnych nie ma – mówi dyrektor Strzelczyk i przyznaje, że od 1 stycznia będziemy mieć dwie karetki podstawowe, w których będzie jeździć po dwóch ratowników medycznych.

Szef kolbuszowskiej lecznicy zapewnia, że pacjenci nie odczują zamiany karetki "S" na "P" (podstawową). - Mamy świetnych ratowników medycznych, którzy wiedzą, co robią. Mogę nawet zapewnić, że mają większe doświadczenie w ratowaniu życia niż niejeden lekarz, który teraz wsiada do karetki po godzinach przyjmowania w ośrodku zdrowia. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie – podkreśla nasz rozmówca.
 
Trzy nie dwie
Odmienne zdanie na ten temat ma nasz Czytelnik, dobrze zorientowany w sprawach pogotowia ratunkowego. Według niego liczba osób, które wsiadają do karetki, aby jechać ratować ludzkie życie, ma znaczenie. - Szczególnie przy wypadkach czy reanimacji, gdzie dwie osoby to zdecydowanie zbyt mało. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że takich zdarzeń na naszym terenie nie brakuje, m.in. ze względu na przecinającą nasz powiat drogę krajową nr 9 - zaznacza nasz rozmówca.

Więcej w 51 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

 

 

Joanna Serafin

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Pp
Pp 30.01.2018, 23:22
Dobra
Zmiana brawo pis


 
Pozdrawiam
Pozdrawiam 11.07.2018, 17:59
A jak grad spada z nieba to tez pisu zasluga
Kk
Kk 26.01.2018, 18:30
Brawo dobra zmiana
Kris bond
Kris bond 26.01.2018, 12:57
A gdzie jest jasnie oswiecony posel przenajswietszej RP? Przypomni sobie o nas przed wyborami co?
ny
ny 28.01.2018, 00:38
Masz rację kolego liczy sie tylko koryto a potem to "spie....j dziadu"
Kk
Kk 26.01.2018, 12:54
Brawo dobra zmiana!!!
hyj
hyj 29.12.2017, 11:00
brawo oni co jak co ale na nsza sluzbe zdrowia i jej przedstawicieli w roli dyrekcji szpitala zawsze mozna liczyc. jeszcze jedna taka decyzja a szpital idzie pod nóż brwo oni!!!!!!!
telewidz
telewidz 28.12.2017, 23:32
Patrząc dalej - nie trzeba lekarzy , bo lepszą diagnozę postawi "Gożdzikowa", zatrudniona w ZOZ Kolbuszowa przez wybitnego menadżera....
Jan K
Jan K 28.12.2017, 21:56
Pogratulować, najpierw niepotrzebny oddział położniczy i noworodkowy, a teraz karetki. Brawa dla dyrekcji i władz powiatowych. Oby tak dalej, to nawet emerytów i rencistów nie będzie w tym powiecie(bo nie będzie miał kto udzielić pomocy, a nie wszystko mogą ratownicy), nie mówiąc o młodych. Ale władza powiatowa dalej będzie, PAN i WŁADCA, który ma za nic potrzeby innych, "bo przecież to nie rentowne i przynosi straty".
jowisz
jowisz 28.12.2017, 17:33
i tak wlasnie strzelczyk rozwalil sluzbe zdrowia w kolbuszowej przez tyle lat nic nie zrobil o nic nie zadbal jedynie dobrze zarabial zenada
Maro
Maro 28.12.2017, 00:09
I love dobra zmiana

Pozostałe