Strażacy z OSP Raniżów otrzymali defibrylator

  • 8.01.2018, 11:30 (aktualizacja 08.01.2018 14:58)
  • dg
Strażacy z OSP Raniżów otrzymali defibrylator D. Garbacka
Kolejna skrzynka ratująca życie pojawiła się w naszym powiecie. Tym razem trafiła do strażaków z OSP Raniżów.

Pomysł na sprowadzenie defibrylatora do Raniżowa zrodził się z inicjatywy miejscowych strażaków - ochotników oraz ratowników medycznych z Kolbuszowej. - Organizowaliśmy projekt szkoleniowy dla strażaków. Ochotnicy z Raniżowa wzięli w nim udział, później wyrazili chęć zakupu takiego urządzenia. Teraz są gotowi nieść pomoc całej gminie Raniżów - mówi Piotr Sowa, ratownik medyczny, a zarazem główny inicjator pojawienia się tych urządzeń w powiecie kolbuszowskim.

Sprzęt, który ratuje życie
Obsługą defibrylatora będą zajmować się w Raniżowie tylko przeszkoleni pod tym względem strażacy. Mieszkańcy będą mogli poprosić ich o pomoc, w sytuacji gdy dojdzie u kogoś do zatrzymania funkcji życiowych. - Czas dotarcia karetki do Raniżowa wynosi ponad 12 minut. Jeżeli użyjemy defibrylatora między trzecią a piątą minutą od zatrzymania oddechu, to o 75 procent zwiększamy szansę poszkodowanego na przeżycie, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10 - 12 procent - zaznacza Piotr Sowa. Dodaje, że mieszkańcy gminy, którzy są chętni zaznajomić się z urządzeniem, mogą się zgłosić do strażaków: - Dla takich osób wspólnie ze strażakami moglibyśmy zorganizować szkolenie.

Więcej w 1 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

dg
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------