Adam Kardyś nagrał już ponad 300 wydarzeń związanych z Kolbuszową

  • 15.01.2018, 10:55
  • Joanna Serafin
Adam Kardyś nagrał już ponad 300 wydarzeń związanych z Kolbuszową J.Serafin
W swojej kolekcji ma setki relacji z wydarzeń związanych z Kolbuszową - mowa o panu Adamie Kardysiu, który od 24 lat rejestruje lokalną rzeczywistość.

Pierwszy film kolbuszowianin nagrał w 1989 roku. Kamera była pożyczona, a okazja do jej wykorzystania dla pana Adama była bardzo ważna - narodziny pierwszego wnuka. Rok później nasz rozmówca miał już w rękach własnego Panasonica. - Był ciężki, miał małą rozdzielczość, a kosztował więcej niż moje miesięczne pobory architekta wojewódzkiego - wspomina pan Adam.

Pierwszy film
Tą właśnie kamerą, później kolejnymi trzema, nasz rozmówca od prawie ćwierć wieku rejestruje lokalne wydarzenia. - Niestety te najstarsze filmy nie są zbyt dobrej jakości. Nagrywało się wówczas na małą kasetę, a później przegrywało się materiał na dużą, taką do wideoodtwarzacza. Wtedy nagranie traciło na jakości - zauważa 80-latek.

Pierwszy film, poza utrwalaniem rodzinnych wydarzeń, pan Adam nakręcił w 1994 roku w Kolbuszowej. Była to relacja z uroczystego, symbolicznego pochówku prochów braci Batorych. - To była wielka uroczystość. Proboszczem był wówczas ks. Marian Jachowicz. Mam całe nagranie. Z kościoła i z cmentarza - mówi.

W rękach biblioteki
Pan Adam swoje materiały dzieli na klipy i filmy. Te pierwsze to nieobrobione nagrania tzw. "surówki". - One są najcenniejsze, bo kiedyś ktoś będzie mógł je wykorzystać - zauważa nasz rozmówca i dodaje, że takich klipów ma przeszło 300. - Kiedyś oddam je do naszej biblioteki. Rozmawiałem już z dyrektorem i on chętnie je ode mnie przyjmie. To wszystko będzie coś warte, ale dopiero za jakieś pół wieku - dodaje kolbuszowianin.

Z kolei filmy są już przygotowane pod widza - z dźwiękiem, komentarzem i napisami. Ich twórca chętnie dzieli się nimi ze swoją rodziną czy organizatorami różnych wydarzeń na terenie miasta.

Więcej w 2 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Joanna Serafin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe