Sprzedany za bezcen zabytkowy spichlerz w Niwiskach woła o pomoc

  • 01.04.2018, 07:30
  • Karolina Ziółkowska

Podziel się:

Oceń:

Sprzedany za bezcen zabytkowy spichlerz w Niwiskach woła o pomoc Fot. Karolina Ziółkowska Spichlerz w Niwiskach jest jedynym obiektem tego typu na naszym terenie o tak bogatym wystroju architektonicznym i stylistycznym, co niewątpliwie podnosi jego wartość zabytkową.
Choć dla jednych to tylko kupa gruzu, inni widzą w nim wielki potencjał i świetne miejsce do inwestycji. Jak na razie XIX-wieczny zabytek wciąż tylko niszczeje w oczach. Mowa o starym spichlerzu, który dla gminy Niwiska wciąż jest jak "płaczące dziecko", któremu nie da się pomóc. Dlaczego?

Ten obiekt mógłby być perłą w koronie gminy, ale jak na razie wciąż tylko niszczeje w oczach. XIX-wieczny (1852 r.) spichlerz w Niwiskach dawniej stanowiący część zabudowań należących do rodziny Hupków dziś jest w rękach prywatnego właściciela.

Zanim jednak trafił do lokalnego przedsiębiorcy, budynek był własnością gminy. W lipcu 2003 roku za nieco ponad 3,2 tys. zł sprzedano zabytkowy budynek wraz z 4-arową działką.

Dlaczego ówczesne władze gminy pozbyły się tego budynku? Jak tłumaczy radny Piotr Skiba, który był wówczas wójtem gminy Niwiska, w tamtym czasie nie było żadnych perspektyw, by można było w ten zabytek zainwestować.

- My nie mieliśmy wtedy pieniędzy na remont, a nowy właściciel obiecał, że ten spichlerz wyremontuje. Budynek był bardzo zniszczony. Pozbyliśmy się przysłowiowego "strupa z głowy". Nawet na remont pałacu nie mieliśmy pieniędzy, więc o czym tu mówić... - informuje Piotr Skiba.

Spichlerz w Niwiskach jest obiektem niepowtarzalnym - mówi Jolanta Marut, zastępca wójta gminy i dodaje, że uratowanie takiego zabytku to wielkie wyzwanie, bo po pierwsze trzeba mieć dobry pomysł, a po drugie pieniądze.

- Na pewno instytucje publiczne czy organizacje pozarządowe mają większe możliwości pozyskania funduszy na taki cel niż prywatni przedsiębiorcy. Niemniej remont takiego budynku z pewnością pochłonąłby ogromne środki finansowe. Zastanawialiśmy się nad objęciem go rewitalizacją w ramach działania 6.3, gdzie kosztem kwalifikowanym może być zakup nieruchomości, jeśli nie przekracza 10 proc. wartości projektu - informuje przedstawicielka urzędu.

Niestety, w ocenie obecnego właściciela spichlerz wraz z czteroarową działką jest wart 90 tys. zł, a łącznie z terenem 0,5 ha obok, na którym kiedyś stały stajnie dworskie, został wyceniony na kwotę 2,5 mln zł. Takie kwoty zaproponował obecny właściciel budynku na spotkaniu z wójtem gminy i przewodniczącym rady w ubiegłym roku.

- To w naszej ocenie zupełnie nie przystaje do rzeczywistości gminy Niwiska i realnych cen rynkowych. Tym bardziej, że trudno o działalność, która w tej lokalizacji mogłaby przynosić ogromne zyski - przyznaje Jolanta Marut.

Więcej w katulanym Korso

Karolina Ziółkowska

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
sasi9ad
sasi9ad 03.04.2018, 16:36
bez sensu sie tlumaczy pan skiba. spichlerz stoi do dnia dzisiejszego a nowy właściciel go nie wyremontował. nie dotrzymał słowa. ta sprawa wymaga interwencji prokuratury.
Kk
Kk 01.04.2018, 14:49
Tlumaczenia pana Skiby mocno pokretne mogl nie sprzedawac za 3 tys. efekt bylby ten sam a teraz wartosc 2.5 mil. Niezle sie chca oblowic pozatym jak do tego doszlo ze sprzedal zabytek w prywatne rece?
Postronny
Postronny 01.04.2018, 11:24
wiecej takich ludzi ,jak w.w. właściciel :)
marko
marko 01.04.2018, 07:52
3,2 tys razy 15 lat = 90 tys zl

Pozostałe