Szpital w Kolbuszowej pożyczy w banku dwa miliony złotych na rozbudowę lecznicy

  • 25.04.2018, 14:30
  • Lidia Wyzga

Podziel się:

Oceń:

Szpital w Kolbuszowej pożyczy w banku dwa miliony złotych na rozbudowę lecznicy Fot. Lidia Wyzga O sytuacji szpitala na ostatniej sesji rady powiatu (12 kwietnia) mówił Zbigniew Strzelczyk, dyrektor placówki. Podczas obrad radni mieli możliwość zadawania pytań szefowi SP ZOZ. Nikt jednak z takiej możliwości nie skorzystał.
- To nie dlatego, że się nam źle powodzi, ale dlatego, że chcemy się rozwijać - uspokaja Zbigniew Strzelczyk, dyrektor lecznicy.

Informacja na temat funkcjonowania szpitala powiatowego za 2017 rok i pierwszy kwartał 2018 roku była jednym z punktów obrad ostatniej sesji rady powiatu (12 kwietnia). O sytuacji szpitala opowiedział Zbigniew Strzelczyk, dyrektor placówki.

Na niewielkim plusie

Szef lecznicy przyznał, że miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Ostatecznie jednak 2017 r. udało się zamknąć na niewielkim plusie. Jednym z problemów, z jakim borykała się placówka, była zmiana sposobu finansowania szpitali.

- Zaczęło się budżetowanie szpitala, tak zwana "budżetówka" - mówił Zbigniew Strzelczyk. - Ten budżet był wyliczany według jakiegoś wzoru, którego nikt do końca nie rozumie. Jakoś się jednak udało i ten budżet, który dostaliśmy na 2018 rok, jest podobnym budżetem, może nawet nieco zwiększonym w stosunku do 2017 roku - dodał szef lecznicy.

Jedna wielka niewiadoma

W najbliższych miesiącach, jak przyznał dyrektor, też trzeba się spodziewać pewnych trudności.

- Sami państwo wiecie, że przepisy dotyczące bezpośrednio, jak i pośrednio, służby zdrowia ciągle się zmieniają. Czekają nas różne przeszkody, jak choćby to, że rośnie najniższa krajowa, a nie idą z tego tytułu żadne środki. Wyszła też ustawa o podwyżkach dla personelu medycznego, ale na razie też nie słyszę o żadnych dodatkowych funduszach. Jedna wielka niewiadoma - przyznał Zbigniew Strzelczyk.

- Myślę jednak, że tyle lat dawaliśmy sobie radę, to i tym razem jakoś sobie poradzimy - dodał dyrektor.

Jesteśmy w galopie

W najbliższych miesiącach szpital czekają też spore zmiany, jeśli chodzi o dostosowanie pomieszczeń pod potrzeby pacjentów. Trwają już prace związane z przebudową sali po byłej izbie przyjęć i dobudową części skrzydła.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesny blok operacyjny z trzema salami i czwartą rezerwową oraz profesjonalną salą wybudzeń. W dalszej kolejności blok zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny m.in. laser do kruszenia kamieni, nóż ultradźwiękowy, tomograf komputerowy czy wysokiej klasy aparat USG.

- Jesteśmy w galopie wykonywania prac dostosowawczych. W tej chwili w naszej jednostce dzieją się prawdziwe rewolucje budowlane - przyznał Zbigniew Strzelczyk. - Przy budowie nowego bloku operacyjnego wypadało też wybudować z boku sterylizatornię, żeby było tak, jak w prawdziwym szpitalu. Budujemy ją we własnym zakresie - dodał dyrektor SP ZOZ.

Kredyt po raz pierwszy

Budowa i przebudowa bloku operacyjnego pochłonie ponad 11, 5 mln zł. Lecznicy udało się pozyskać blisko 10-milionowe dofinansowanie. Resztę szpital będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni. Nie obędzie się bez pożyczki.

- Będę musiał wziąć 2 mln zł kredytu. Na pewno nie jest to łatwe, bo kwota jest duża. Chcę tylko podkreślić, że nigdy w życiu nie brałem kredytu w tym zakładzie - podkreślił Zbigniew Strzelczyk i szybko zaznaczył: - To będzie pierwszy kredyt, ale nie dlatego, że się nam źle powodzi, ale dlatego, że chcemy się rozwijać i nie mamy innego wyjścia.

 

Lidia Wyzga

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
arek
arek 25.04.2018, 18:03
nie kredyt tylko wymiana dyrektora może pomóc
Ob1
Ob1 25.04.2018, 16:33
Niech wkoncu rzad weźnie sie za poprawe stanu Sluzby zdrowia. Nie moge zrozumiec ze najwazniejsza instutucja gwarantujaca bezpieczenstwo obywateli jaka jest system opieki zdrowotnej jest tak zaniebana. To co powinno byc priorytetem jest pomijane. Niech dadza podwyzki lekarza pielegniarka ratownikom medycznym bo im sie naprawde nalezy. Wykonuja najbardziej odpowiedzialny zawod, odpowiadaja bezposrednio za nasze zycie i zdrowie. Nie dziwie sie im ze wyjezdzaja skoro tam sa bardziej docenieni i szanowani.
drozd22
drozd22 26.04.2018, 14:34
Bardzo słuszna uwaga. W pełni się solidaryzuje. Uważam że stan Służby zdrowia jest tragiczny, a potem narzekamy że lekarz był nie miły ze pielęgniarka była zła. Trudno się IM dziwić skoro jest ich tak mało a pacjentów bardzo dużo nie są w stanie wszystkim poświęcić wystarczająco czasu ale to NIE ICH WiNA, ( ale i tak się starają ) a dodatkowo wykonują tak odpowiedzialny zawód za zbyt małe pieniądze. Oni muszę cały czas się doszkalać już nawet nie mówię o lekarzach którzy nie dość ze studiują 6 lat najcięższych z możliwych studiów to potem jeszcze specjalizacja. Bardzo ich podziwiam.

Wystarczy popatrzyć na urzędy siedzi ich tam pełno zerowa odpowiedzialność jak coś źle wydadzą to nawet nie przeproszą a pensje... szkoda gadać ----to jest właśnie PARADOKS!!!!!!!
Kk
Kk 26.04.2018, 12:24
Do wladzy pchaja sie same nieudaczniki ktorzy nic nie potrafia wiec co sie dziwic?

Pozostałe