Większość sołtysów z gminy Kolbuszowa odmówiła uczestnictwa w szacowaniu szkód łowieckich

  • 18.05.2018, 07:00
  • Lidia Wyzga

Podziel się:

Oceń:

Większość sołtysów z gminy Kolbuszowa odmówiła uczestnictwa w szacowaniu szkód łowieckich Fot. Lidia Wyzga Petycja, w której sołtysi odmówili udziału w pracach komisji odszkodowawczej, trafiła nie tylko do ministra środowiska, ale też posła, burmistrza, wójtów i przewodniczących rad w powiecie kolbuszowskim.
Gospodarze wsi tłumaczą się brakiem czasu, odpowiednich kompetencji i znikomym doświadczeniem w tym temacie. Rozwiązania kłopotliwej sytuacji poszukują pracownicy magistratu.

Od początku kwietnia obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o Prawie łowieckim. Zmienione prawo określa między innymi nowy sposób szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną (np. dziki, sarny, jelenie) czy podczas polowań.


Co starego, co nowego

Do tej pory szkody szacowały koła łowieckie. Zgodnie z nowelizacją wniosek o oszacowanie odszkodowania rolnik ma składać już nie do koła, tylko do właściwego urzędu gminy.

Otrzymany wniosek gmina przekazuje sołtysowi, którego obowiązkiem jest zorganizowanie komisji odszkodowawczej, w skład której wchodzą: myśliwy z danego okręgu łowieckiego, poszkodowany rolnik i sam sołtys.

Kpina z sołtysów

Zmieniona ustawa o Prawie łowieckim jest szeroko komentowana w całej Polsce. Wprowadzone zmiany nie zyskały uznania przede wszystkim sołtysów, na których to właśnie, mocą nowelizacji, spadły dodatkowe obowiązki. Zastrzeżenia mają także gospodarze wiosek z gminy Kolbuszowa.

-  Nowelizacja ustawy o prawie łowieckim, jaką przegłosował sejm, to jawna kpina z sołtysów. Posłowie zapomnieli, że my nie jesteśmy etatowymi pracownikami gminy i wszystko praktycznie robimy "po godzinach" - twierdzi Michał Karkut, gospodarz Kolbuszowej Górnej.

Prawny bubel

Samorządowiec uważa, że nie można zlecić sołtysom tak odpowiedzialnego i trudnego zadania, jakim jest szacowanie szkód łowieckich, bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Jego zdaniem, kłopotliwe dla sołtysów byłoby też wygospodarowanie dodatkowego czasu na to zadanie.

- Ja pracuję zawodowo i kiedy mam to niby robić? - zastanawia się nasz rozmówca. - W ciągu roku jest kilkaset takich zgłoszeń, więc proszę sobie wyobrazić taką pracę. Jak prawo pisze się na kolanie, a głosuje się za tym w nocy, to takie buble przechodzą - dodaje rozgoryczony samorządowiec. Podobnych opinii jest więcej.

Więcej w aktualnym Korso

Lidia Wyzga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe