Cytomammobus z Mielca przyjechał do Kolbuszowej. Niewiele kobiet skorzystało z bezpłatnych badań

  • 19.05.2018, 07:00
  • Lidia Szpara

Podziel się:

Oceń:

Cytomammobus z Mielca przyjechał do Kolbuszowej. Niewiele kobiet skorzystało z bezpłatnych badań Fot. Lidia Szpara Wyniki badań wykonanych w cytomammobusie będą przesyłane pacjentkom pocztą na podany w formularzu adres domowy. Termin otrzymania wyników waha się od 2 do 3 tygodni.
Wspaniała inicjatywa, grono specjalistów, nowoczesny sprzęt, możliwość przeprowadzenia badań i... totalny brak zainteresowania.

We wtorek i środę (8 i 9 maja) na placu obok stadionu w Kolbuszowej zagościł cytomammobus. Specjalistyczny pojazd należy do Fundacji SOS-Życie z Mielca.

W komfortowych warunkach można było przeprowadzić mammografię lub cytologię. Dodatkowo możliwe było zgłoszenie się na warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Niestety, z jakichś przyczyn projekt nie spotkał się z dużym zainteresowaniem kobiet. Z informacji uzyskanych od mieleckiej fundacji wiemy, że przez dwa dni badań w Kolbuszowej przeprowadzono zaledwie 12 mammografii i 6 cytologii.

Jak informuje SOS-Życie, zupełnie inaczej jest np. w Lubaczowie, gdzie osób decydujących się na udział w badaniach jest zdecydowanie więcej. Frekwencja kobiet zgłaszających się tam na badania sięga niemal 70 proc.

Łucja Bielec, założycielka fundacji, podkreśla, że jeżeli chodzi o edukację i profilaktykę, prężnie tam działają koła gospodyń wiejskich, jak również wójtowie są tam bardzo aktywni.

Natomiast Kolbuszowa, Cmolas czy nawet Tarnobrzeg to według niej takie "białe plamy" na mapie tego projektu. Nie pomaga wysyłanie zaproszeń czy kontakt telefoniczny. Wciąż przychodzi bardzo niewiele osób.

Więcej w aktualnym Korso [nr 19/2018]


 

Lidia Szpara

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe