Gmina Dzikowiec. Trwają prace remontowe w zabytkowym zespole parkowo - dworskim w Dzikowcu. Gmina zakupuje już wyposażenie

  • 9.07.2018, 07:00
  • Bartosz Posłuszny
Gmina Dzikowiec. Trwają prace remontowe w zabytkowym zespole parkowo - dworskim w Dzikowcu. Gmina zakupuje już wyposażenie Fot. B. Posłuszny Dwór w Dzikowcu został zbudowany ok. 1833 roku dla Józefa Błotnickiego. W czasie II wojny światowej budynek został przejęty przez Niemców. Po wojnie w rezydencji utworzono dom dziecka, a od roku 1982 przedszkole.
Dwór i oficyna, po zakończeniu gruntownej przebudowy, będą pełnić funkcję instytucji kultury. W zabytkowym obiekcie mają być organizowane m.in. wystawy, koncerty czy wideokonferencje.

 Mieszkańcy gminy, goście oraz turyści będą mogli przechadzać się po parku, w którym zlokalizowana jest zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena.

Aby w pełni wykorzystać potencjał miejsca, zakupiono dodatkowy sprzęt – telebim, pięć tabletów, pięć laptopów, fortepian akustyczny. Zewnętrza firma ma również dostarczyć nagłośnienie oraz sprzęt oświetleniowy. Łączna wartość zakupów to 110 tys. zł.

Planowane jest zamontowanie oświetlenia zewnętrznego oraz iluminacji, które podświetlać będą dworek i oficynę. Zostanie zainstalowany monitoring oraz instalacja antywłamaniowa. Modernizacji ulegnie także instalacja przeciwpożarowa. Projekt spowoduje poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych poprzez budowę pochylni przy schodach przy budynku dworu dla osób niepełnosprawnych.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności kultury poprzez powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej i dotąd nieużytkowanej.

Dworek Błotnickich w Dzikowcu był dotąd niewykorzystany. Po realizacji projektu nabierze świetności w związku z planowanymi założeniami. W rezultacie w obiekcie dotąd nieudostępnianym wprowadzone zostaną nowe formy działalności edukacyjno-kulturalnej.

Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln złotych. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 mln 825 tys. złotych z Unii Europejskiej.  Przetarg na rewaloryzację został ogłoszony w październiku. Remont wykonuje firma "Rembisz" z Zielonki. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec września tego roku.

 

 
Bartosz Posłuszny
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------