Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci

  • 11.07.2018, 20:30 (aktualizacja 12.07.2018 11:55)
  • Lidia Szpara
Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci Fot. Archiwum Na razie konsumenta nie czekają podwyżki cen za wodę. Różnicę między stawką ustaloną przez radę miejską, a ustaloną przez Wody Polskie do maja przyszłego roku będzie wyrównywać gmina.
Wody Polskie, nowy twór z ważnymi kompetencjami uznał, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa powinni płacić więcej za wodę.


Powstanie Wód Polskich, podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w naszym kraju, pociągnęło za sobą wiele zmian. Wody Polskie przejęły dotychczasowe należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Do nowych zasad trzeba się dostosować.

Nowe stawki

Kwestię zaplanowania w budżecie pieniędzy na wyrównanie różnic między stawkami za wodę ustalonymi przez radę, a stawkami jakie zostały ustalone przez Wody Polskie, poruszył na czerwcowej sesji rady gminy Stanisław Zuber, skarbnik. - Wraz z powołaniem w naszym kraju nowej instytucji, jaką są Wody Polskie, rada została odciążona od dosyć niewdzięcznego zadania, jakim było ustosunkowywanie się i zatwierdzanie cen wody i ścieków na terenie miasta i gminy.

Wody Polskie wydały decyzję na trzy lata, określając cenę wody i ścieków obowiązującą na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Sęk w tym, że stawki za wodę zostały określone już wcześniej, jeszcze przed powstaniem Wód Polskich. Stawki te nie pokrywają się. Kwoty wyznaczone przez Wody Polskie są wyższe.

Dołożyć z budżetu

- Uchwała rady miejskiej z ubiegłego roku nie przewidywała zmian legislacyjnych w trakcie roku. Z budżetu gminy do chwili obecnej dofinansowane były ścieki - przedstawia sytuację Stanisław Zuber.  - Na etapie podejmowania przez radę miejską uchwały nie przewidywano dofinansowywania do ceny wody. Stawki, które zostały zaproponowane przez Wody Polskie a skalkulowane przez ZUK,  są wyższe od obowiązujących, uchwalonych przez radę. Stąd też proponuje się, aby w budżecie miasta i gminy zabezpieczyć kwotę 94 tysiące złotych jako dopłatę do różnicy ceny wody, jaką zatwierdziły Wody Polskie, a skalkulowała nasza spółka - dodał przedstawiciel magistratu.

Z własnej kieszeni

Przygotowany został projekt uchwały dotyczący ustalenia wysokości dopłaty do wody i ścieków na siedem miesięcy tego roku.  - Jest to sytuacja nowa, dla nas, jeżeli chodzi o zatwierdzanie taryf. Musimy do tego podejść w sposób spokojny, ten rok prawdopodobnie trzeba dopłacić i zagłosować na tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli taryfa pójdzie do góry, to w przyszłym roku konsument, odbiorca będzie musiał to pokryć sam. Należy to uwzględnić i mieć świadomość - skomentował Krzysztof Wilk, przewodniczący rady.

Na pojawiające się na sali wątpliwości zareagował burmistrz. - Dotacja jest w ujęciu roku budżetowego -  zaznaczył Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, odnosząc się do samej kwestii dotacji. - Stąd te 94 tys. jest do końca tego roku. Natomiast te stawki, które są tu przedstawione, będą obowiązywać nie do końca roku budżetowego, ale do 31 maja 2019 roku - zaznaczył.

 

Więcej w aktualnym Korso. 

 

 

Lidia Szpara
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
znadnilu
znadnilu 12.07.2018, 08:20
Lud głupi nie jest lud czytać umie a niektóre informacje są publiczne na szczęście. To przecież Kolbuszowa złożyła wniosek o zatwierdzenie taryf i sami ustalili te stawki a nie Wody Polskie. Powołując się m. in na wzrost cen hurtowych wody, które wcale w hurcie nie wzrosły.
wodazestudni
wodazestudni 11.07.2018, 22:07
???Hę co ?? najdroższe ścieki w Polsce ma oczywiście Kolbuszowa. Teraz woda. Co to za twór Wody Polskie? kolejni prezesi, dyrektorzy i tp... ? coż będzie powrót do średniwiecza bo kogo będzie stać na wodę i ścieki?!!! Szkoda że zarobki szarych ludzi nie rosna tak ja podwyżki na podstawowych środkach do życia.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------