Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci

  • 11.07.2018, 20:30 (aktualizacja 12.07.2018, 11:55)
  • Lidia Szpara

Podziel się:

Oceń:

Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci Fot. Archiwum Na razie konsumenta nie czekają podwyżki cen za wodę. Różnicę między stawką ustaloną przez radę miejską, a ustaloną przez Wody Polskie do maja przyszłego roku będzie wyrównywać gmina.
Wody Polskie, nowy twór z ważnymi kompetencjami uznał, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa powinni płacić więcej za wodę.


Powstanie Wód Polskich, podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w naszym kraju, pociągnęło za sobą wiele zmian. Wody Polskie przejęły dotychczasowe należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Do nowych zasad trzeba się dostosować.

Nowe stawki

Kwestię zaplanowania w budżecie pieniędzy na wyrównanie różnic między stawkami za wodę ustalonymi przez radę, a stawkami jakie zostały ustalone przez Wody Polskie, poruszył na czerwcowej sesji rady gminy Stanisław Zuber, skarbnik. - Wraz z powołaniem w naszym kraju nowej instytucji, jaką są Wody Polskie, rada została odciążona od dosyć niewdzięcznego zadania, jakim było ustosunkowywanie się i zatwierdzanie cen wody i ścieków na terenie miasta i gminy.

Wody Polskie wydały decyzję na trzy lata, określając cenę wody i ścieków obowiązującą na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Sęk w tym, że stawki za wodę zostały określone już wcześniej, jeszcze przed powstaniem Wód Polskich. Stawki te nie pokrywają się. Kwoty wyznaczone przez Wody Polskie są wyższe.

Dołożyć z budżetu

- Uchwała rady miejskiej z ubiegłego roku nie przewidywała zmian legislacyjnych w trakcie roku. Z budżetu gminy do chwili obecnej dofinansowane były ścieki - przedstawia sytuację Stanisław Zuber.  - Na etapie podejmowania przez radę miejską uchwały nie przewidywano dofinansowywania do ceny wody. Stawki, które zostały zaproponowane przez Wody Polskie a skalkulowane przez ZUK,  są wyższe od obowiązujących, uchwalonych przez radę. Stąd też proponuje się, aby w budżecie miasta i gminy zabezpieczyć kwotę 94 tysiące złotych jako dopłatę do różnicy ceny wody, jaką zatwierdziły Wody Polskie, a skalkulowała nasza spółka - dodał przedstawiciel magistratu.

Z własnej kieszeni

Przygotowany został projekt uchwały dotyczący ustalenia wysokości dopłaty do wody i ścieków na siedem miesięcy tego roku.  - Jest to sytuacja nowa, dla nas, jeżeli chodzi o zatwierdzanie taryf. Musimy do tego podejść w sposób spokojny, ten rok prawdopodobnie trzeba dopłacić i zagłosować na tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli taryfa pójdzie do góry, to w przyszłym roku konsument, odbiorca będzie musiał to pokryć sam. Należy to uwzględnić i mieć świadomość - skomentował Krzysztof Wilk, przewodniczący rady.

Na pojawiające się na sali wątpliwości zareagował burmistrz. - Dotacja jest w ujęciu roku budżetowego -  zaznaczył Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, odnosząc się do samej kwestii dotacji. - Stąd te 94 tys. jest do końca tego roku. Natomiast te stawki, które są tu przedstawione, będą obowiązywać nie do końca roku budżetowego, ale do 31 maja 2019 roku - zaznaczył.

 

Więcej w aktualnym Korso. 

 

 

Lidia Szpara

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
znadnilu
znadnilu 12.07.2018, 08:20
Lud głupi nie jest lud czytać umie a niektóre informacje są publiczne na szczęście. To przecież Kolbuszowa złożyła wniosek o zatwierdzenie taryf i sami ustalili te stawki a nie Wody Polskie. Powołując się m. in na wzrost cen hurtowych wody, które wcale w hurcie nie wzrosły.
wodazestudni
wodazestudni 11.07.2018, 22:07
???Hę co ?? najdroższe ścieki w Polsce ma oczywiście Kolbuszowa. Teraz woda. Co to za twór Wody Polskie? kolejni prezesi, dyrektorzy i tp... ? coż będzie powrót do średniwiecza bo kogo będzie stać na wodę i ścieki?!!! Szkoda że zarobki szarych ludzi nie rosna tak ja podwyżki na podstawowych środkach do życia.

Pozostałe