Gmina Cmolas. Problemy z dojazdem do szkół mają szczególnie uczniowie, ktorzy mieszkają w małych miejscowościach i przysiółkach. Kto powinien zapewnić im transport?

  • 10.09.2018, 07:00
  • Bartosz Posłuszny
Gmina Cmolas. Problemy z dojazdem do szkół mają szczególnie uczniowie, ktorzy mieszkają w małych miejscowościach i przysiółkach. Kto powinien zapewnić im transport? Fot. Archiwum Korso Brak autobusów w małych miejscowościach, w których brakuje uczniów, to duże utrudnienie dla dojeżdżających do szkół średnich.
Wraz z nowym rokiem szkolnym odżyły stare problemy z dojazdami do szkół. Szczególnie z małych miejscowości, gdzie nie ma wystarczającej liczby uczniów.

Problem dojazdów do szkoły poruszyła na ostatniej sesji (30 sierpnia) w Cmolasie Teresa Maciąg, sołtys Porąb Dymarskich.

To duży kłopot w jej miejscowości z powodu małej liczby uczniów. - Nasi uczniowie nie mają żadnego transportu do szkoły - informowała sołtyska. - Jest ich ponad 15, a nie mają czym dojeżdżać. Co z autobusami? - pytała. 

Od marszałka do starosty

- Przetarg ma dowóz uczniów do szkół gminnych wygrał PKS Rzeszów. Inna firma wygrała przetarg na dowożenie dzieci niepełnosprawnych do Mielca. Tam jeździ około siedmioro dzieci. Ale mamy problem z młodzieżą dojeżdżającą do szkół średnich w Kolbuszowej - mówił na sesji wójt Galek, dodając, że taki problem jest w całej gminie, zwłaszcza w miejscowościach "rozsianych" i przysiółkach. - Nikt nie chce, niestety, dołożyć do interesu - tłumaczył włodarz. - Piłka jest odgrywana od marszałka do starosty. Starosta chciałby zapełnić swoje szkoły naszymi uczniami z gminy, ale z drugiej strony uczniowie różnie dojeżdżają. Również samochodami i rowerami. Temat będę omawiał ze starostą - zapewniał wójt. 

Podjudzanie

O opinię zapytaliśmy także starostę Józefa Kardysia. Jak się okazuje, były próby dowożenia młodzieży z różnych miejscowości. Jednak część uczniów dojeżdża do szkół średnich samochodami. Chętnych do jazdy autobusem jest za mało, dlatego starostwo stawia na powiększenie parkingów przy szkołach.
- To jest zwykłe podjudzanie na starostę przez samorządy gminne - powiedział starosta. - Starostwo dopłaca uczniom do biletów miesięcznych, a z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że to właśnie gmina powinna zapewnić transport zbiorowy. Należy to do jej zadań, z których powinna się wywiązać.
Bartosz Posłuszny
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
hhjiwonka
hhjiwonka 10.09.2018, 16:21
ale czy tu chodzi tylko i wylacznie o mlodzież, czy inni mieszkancy nie moga z nich korzystać i sie zbierac moja teciowa, ktora mieszka na takil wlasnie za,,,u musi isc do sasiada zeby laskawie ja do miesta podwiozł bo innego transportu nie ma,

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------