Remont kwater żołnierzy, znajdujących się na cmentarzu parafialny w Kolbuszowej, dojdzie do skutku

  • 10.09.2018, 14:30 (aktualizacja 10.09.2018, 15:26)
  • Lidia Szpara

Podziel się:

Oceń:

Remont kwater żołnierzy, znajdujących się na cmentarzu parafialny w Kolbuszowej, dojdzie do skutku Fot. L. Szpara Pomnik jak i kwatery oczekują na potrzebną renowację.
Remont mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku, mimo że potrzebny, przez jakiś czas stał pod znakiem zapytania.

W lipcu pisaliśmy o unieważnionym zapytaniu ofertowym na remont miejsca upamiętniającego poległych żołnierzy. Chodziło o remont mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

Zakres prac miał obejmować renowację pomnika oraz kwater. Zaplanowano także usunięcie błędów w datach oraz nazwiskach poległych żołnierzy. Na to zadanie przeznaczono 70 tysięcy złotych. Kwota ta okazała się jednak niewystarczająca.

W piątek, 10 sierpnia, gmina Kolbuszowa podpisała umowę z Zakładem Usług Pogrzebowych "MARO-PLUS" z Kłapówki. To ta firma będzie wykonawcą remontu. Wykonawca  ma 60 dni od daty podpisania umowy na przeprowadzenie remontu. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 97 tysięcy złotych (bez podatku vat).

Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ponad 52 tysiące złotych.  Przeprowadzane prace będą obejmować demontaż zużytych elementów pomnika, odgrzybianie, dezynfekcję oraz czyszczenie.  Zamontowane zostaną nowe płyty granitowe na murku otaczającym kwatery, będzie renowacja tablic, a także wymiana krzyży na nowe. 

Planuje się zasadzić cisy, berberysy, jałowce, bukszpan oraz lawendę. Renowacja samego pomnika  będzie obejmowała  usunięcie  spękań, dokładne wyczyszczenie oraz dezynfekcję. Istniejące ubytki zostaną uzupełnione oraz zaimpregnowane. Metalowe elementy pomnika również zostaną wyczyszczone oraz zabezpieczone przed powstawaniem patyny.

Lidia Szpara

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe