Ponad 3 mln złotych będzie kosztował zabytkowy dwór, który powstaje w skansenie w Kolbuszowej | ZDJĘCIA |

  • 6.10.2018, 22:26 (aktualizacja 06.10.2018 22:30)
Ponad 3 mln złotych będzie kosztował zabytkowy dwór, który powstaje w skansenie w Kolbuszowej | ZDJĘCIA | Fot. Joanna Serafin
W budynku znajdą się m.in. unikatowe meble kolbuszowskie.

Obiekt o powierzchni użytkowej ponad 280 mkw. zestawiany jest w pobliżu spichlerza z Bidzin. Drewniany budynek jest głównym elementem założenia dworskiego, jakie powstaje w skansenie. Do Kolbuszowej został przywieziony z Brzezin (powiat ropczycko - sędziszowski).  Jego właścicielami byli Morscy.

- Poszukiwanie dworu nie było łatwe. Nam zajęło to kilka lat - mówi Izabela Wodzińska, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. -  Zestawiany obiekt jest drewniany, o wieńcowej konstrukcji ścian, posadowiony na kamiennym cokole. W skali naszego mikroregionu to budynek unikatowy - dodaje nasza rozmówczyni.

Cały obiekt muzeum zamierza wykorzystać do swoich działań edukacyjno - kulturalnych. Będą w nim organizowane zajęcia dydaktyczne, warsztaty, wykłady czy koncerty.

- Chcemy, żeby dwór stał się miejscem działalności edukacyjnej. Wyjątkiem ma być gabinet właściciela dworu. Zostanie on urządzony zgodnie z zasadami wystaw historycznych. Będziemy chcieli zaprezentować tam unikatowe, bardzo cenne meble, które posiadamy w naszych zbiorach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję zobaczyć m.in. kanapkę kolbuszowską z początku XIX wieku. Meble, z których kiedyś słynęła Kolbuszowa, będą stanowiły ważny element wyposażenia dworu - dodaje Izabela Wodzińska.

Więcej w aktualnym Korso

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przepraszamy, ale możliwość komentowania jest niedostępna.

Pozostałe