Ponad 3 mln złotych będzie kosztował zabytkowy dwór, który powstaje w skansenie w Kolbuszowej | ZDJĘCIA |

  • 6.10.2018, 22:26 (aktualizacja 06.10.2018 22:30)
  • Joanna Serafin
Podziel się:
Oceń:
Ponad 3 mln złotych będzie kosztował zabytkowy dwór, który powstaje w skansenie w Kolbuszowej | ZDJĘCIA | Fot. Joanna Serafin
W budynku znajdą się m.in. unikatowe meble kolbuszowskie.

Obiekt o powierzchni użytkowej ponad 280 mkw. zestawiany jest w pobliżu spichlerza z Bidzin. Drewniany budynek jest głównym elementem założenia dworskiego, jakie powstaje w skansenie. Do Kolbuszowej został przywieziony z Brzezin (powiat ropczycko - sędziszowski).  Jego właścicielami byli Morscy.

- Poszukiwanie dworu nie było łatwe. Nam zajęło to kilka lat - mówi Izabela Wodzińska, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. -  Zestawiany obiekt jest drewniany, o wieńcowej konstrukcji ścian, posadowiony na kamiennym cokole. W skali naszego mikroregionu to budynek unikatowy - dodaje nasza rozmówczyni.

Cały obiekt muzeum zamierza wykorzystać do swoich działań edukacyjno - kulturalnych. Będą w nim organizowane zajęcia dydaktyczne, warsztaty, wykłady czy koncerty.

- Chcemy, żeby dwór stał się miejscem działalności edukacyjnej. Wyjątkiem ma być gabinet właściciela dworu. Zostanie on urządzony zgodnie z zasadami wystaw historycznych. Będziemy chcieli zaprezentować tam unikatowe, bardzo cenne meble, które posiadamy w naszych zbiorach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję zobaczyć m.in. kanapkę kolbuszowską z początku XIX wieku. Meble, z których kiedyś słynęła Kolbuszowa, będą stanowiły ważny element wyposażenia dworu - dodaje Izabela Wodzińska.

Więcej w aktualnym Korso

Joanna Serafin

Zdjęcia (5)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ekspert
ekspert 6.10.2018, 22:47
Prawdziwy zabytek klasy 0 - wybudowany od 0 z nowych materiałów.

Pozostałe