Gmina Majdan Królewski. Samorząd już dzieli pieniądze na 2019 rok. W jakie inwestycje ulokuje najwięcej kasy?

  • 1.12.2018, 14:30
  • Dominika Garbacka
Podziel się:
Oceń:
Gmina Majdan Królewski. Samorząd już dzieli pieniądze na 2019 rok. W jakie inwestycje ulokuje najwięcej kasy? Planowany deficyt budżetu wyniesie 390 tys. zł. Ma on zostać pokryty przychodami pochodzącymi z zaciąganych kredytów i pożyczek.
Ponad 40 mln złotych - tyle mają wynosić w przyszłym roku wydatki majdańskiej gminy. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane? I w co samorząd ulokuje najwięcej pieniędzy?

 W ramach projektu budżetu zaplanowano wydatki na poziomie 41 mln 59 tys. 125 zł, z czego wydatki bieżące mają wynieść 33 mln 708 tys. 346 zł, a wydatki majątkowe - 7 mln 350 tys. 778 zł.

Drogi numer jeden

Najwięcej pieniędzy, bo w sumie prawie 2,5 miliona złotych, gmina przeznaczy na realizację dróg gminnych. Sporo kasy samorząd chce wydać również na wykonanie dokumentacji projektowych kolejnych inwestycji. Opracowanie projektu budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze wojewódzkiej w Krzątce  ma kosztować na przykład 70 tysięcy złotych. O 20 tysięcy złotych mniej gmina ma zapłacić za projekt  rozbudowy i przebudowy drogi gminnej w Krzątce oraz budowy drogi na działce 489 w Komorowie. 30 tysięcy złotych kosztować ma z kolei projekt budowy, rozbudowy i przebudowy ulicy Witosa (połączenie ul. Witosa z ul. Kopernika ). Kolejne 12 tys. zł z budżetu gminy ma pochłonąć opracowanie  dokumentacji na rozbudowę Stacji Ujęcia Wody w Hucie Komorowskiej (studnia głębinowa). Najwięcej na opracowanie dokumentacji projektowych gmina wyda w przypadku projektu  budowlanego na przebudowę linii energetycznej z oświetleniem Rynku w Majdanie Królewskim (skablowanie istniejących linii na słupach jako doziemne i oświetlenie uliczne) – 80 tysięcy złotych.

 

Plac za 700 tysięcy

Poza lokowaniem pieniędzy w drogi i projekty gmina będzie wydawać kasę także na inne zadania. 700 tysięcy złotych samorząd chce przeznaczyć na budowę i zagospodarowanie publicznego terenu zieleni i rekreacji w Majdanie Królewskim. W ramach tego zadania rewitalizacji ma zostać poddany plac znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej w Majdanie Królewskim. Co dokładnie ma tam powstać? -

Wydatki "mniejsze"

W budżecie zaplanowano też inne "mniejsze" wydatki. Jakie? Na dostawę ciągnika rolniczego z kosiarką bijakową gmina zabezpieczyła 200 tysięcy złotych. 70 tysięcy złotych ma z kolei kosztować rozbudowa cmentarza komunalnego w Komorowie. Kolejne 50 tysięcy złotych ma pochłonąć przebudowa zjazdu na działce nr ewid. 659 w Hucie Komorowskiej w terenie linii kolejowej nr 71 Ocice - Rzeszów. Tyle samo gmina chce wydać na wykonanie witaczy na granicy gminy oraz uzupełnienie oznaczeń ulic i numeracji na gminie. Samorząd zakupi też dwie obrotowe kamery z rejestratorem (20 tys. zł) i zagospodaruje teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rusinowie (30 tys. zł). Do mniejszych i tańszych inwestycji będą należeć także: wykonanie wiaty gospodarczej w Komorowie przy PSP w Komorowie (7 tys. zł) oraz wykonanie piłkochwytów przy boisku wielofunkcyjnym przy PSP w Krzątce (8 tys. zł).

Fundusz w każdej miejscowości

Prawie 250 tysięcy złotych z budżetu gminy trafi w 2019 roku do siedmiu sołectw w ramach funduszu sołeckiego. Sześć spośród siedmiu miejscowości gminy do rozdysponowania dostało po 38 tys. 221 zł  50 gr. Siódme i najmniejsze sołectwo Rusinów otrzymało do wykorzystania 16 tys. 702 zł 80 gr. Przypomnijmy, że decyzje o tym, w co ulokować pieniądze, padły podczas zebrań sołeckich, które odbyły się w sołectwach we wrześniu.

Więcej w aktualnym Korso. 

Dominika Garbacka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe