Gmina Majdan Królewski/Gmina Raniżów. Radna traci mandat. Wola nadal w sądzie

  • 03.12.2018, 14:30
  • Dominika Garbacka

Podziel się:

Oceń:

Gmina Majdan Królewski/Gmina Raniżów. Radna traci mandat. Wola nadal w sądzie Fot. D. Garbacka Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu zdecydował o unieważnieniu mandatu radnej gminy Marioli Kopeć. Przedstawicielka Brzostowej Góry została zaprzysiężona podczas pierwszej sesji - 19 listopada.
Ponowne głosowanie na radnych - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, który rozstrzygnął jeden z dwóch protestów wyborczych zgłoszonych z terenu naszego powiatu. Drugi protest na rozstrzygnięcie musi jeszcze poczekać, bo został odroczony na grudzień.

Przypomnijmy, że do tarnobrzeskiego sądu z terenu naszego powiatu wpłynęły dwa protesty wyborcze. Pierwszy z nich złożył Wiesław Marut, pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Aktywna Gmina Raniżów. Wnioskodawca zaskarżył w proteście ważność wyboru radnego Józefa Gila w okręgu nr 7, który zdobył taką samą liczbę głosów, co jego kontrkandydatka Marta Kozioł z KWW Aktywna Gmina Raniżów.

 

 Nieprawidłowości?
Pełnomocnik komitetu zawnioskował również o stwierdzenie nieważności wyborów w tym zakresie oraz o ponowne przeliczenie głosów. Zdaniem wnioskodawcy obwodowa komisja wyborcza w Woli Raniżowskiej dokonała niewłaściwej kwalifikacji ważności kart do głosowania. Skutkiem tego kandydat na radnego Józef Gil uzyskał taką samą liczbę głosów w okręgu nr 7 jak Marta Kozioł, tj. po 93 głosy.

 - Ponadto wątpliwości budzi fakt rozbieżności protokołów pomiędzy komisją do przeprowadzania wyborów, a komisją do liczenia głosów w zakresie kart do głosowania wydanych wyborcom - zarzucił pełnomocnik komitetu. - Gdyby komisja zastosowała takie same kryteria oceny ważności kart do głosowania w stosunku do obydwojga kandydatów, liczba ważnych głosów oddanych na Martę Kozioł, byłaby wyższa co najmniej o dwa głosy i nie byłoby konieczności przeprowadzenia losowania - stwierdza pełnomocnik i dodaje, że potwierdza to mąż zaufania, Grzegorz Kozioł  (prywatne mąż pani Marty), któremu taką funkcję powierzono. 

Skarżący zarzucił również, że losowanie, które zdecydowało o wygranej Józefa Gila, zostało przeprowadzone w sposób nieprawidłowy. - Włożone koperty do obudowanego pudła tekturowego wielkości u podstawy formatu A-4 nie dały możliwości swobodnego przemieszczania się kopert i koperty z nazwiskami cały czas zalegały w kolejności, w jakiej były włożone, co oczywiście nie daje możliwości losowego wyboru przez osobę wyjmującą koperty z pudła - stwierdził.

 

Odroczone
Protest wyborczy z gminy Raniżów rozpatrywano we wtorek, 20 listopada, w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. - Sprawa została odroczona na początek grudnia. Jest tam potrzeba ściągnięcia kart do głosowania, przesłuchania świadka i przewodniczącego komisji - wyjaśnia Marek Nowak, rzecznik prasowy tarnobrzeskiego sądu.

W posiedzeniu wziął udział między innymi Jacek Olszowy, który przewodniczył "nocnej", a więc liczącej głosy obwodowej komisji wyborczej w Woli Raniżowskiej. Jak nam powiedział, kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie zostało zaplanowane na  12 grudnia. 

– Rozprawa trwała bardzo krótko, bo około sześciu minut. Wnioskodawca, pan Wiesław Marut, nie potrafił przedstawić żadnych konkretów potwierdzających zarzuty podnoszone w proteście wyborczym, argumentując, że informacje na ten temat ma wyłącznie mąż zaufania pan Kozioł. Dlatego na najbliższym posiedzeniu ma on być obecny wraz z wnioskodawcą. - wyjaśnił Jacek Olszowy.

Krzywdzące zarzuty
Jak dodał Olszowy, w głosowaniu do Rady Gminy Raniżów nie było żadnych rozbieżności w zakresie liczby kart do głosowania wydanych wyborcom, a tym które zostały później wyjęte z urny.

 - Potwierdzają to protokoły przekazania pomiędzy Komisją do Przeprowadzania Głosowania a Komisją do Ustalenia Wyników Głosowania. Rozbieżności dotyczyły tylko i wyłącznie kart z kandydatami na radnych powiatu i radnych sejmiku województwa. Zostały jednak wyjaśnione, zaakceptowane i oczywiście uwzględnione w protokołach "powiatowych" i "wojewódzkich" - stwierdził Olszowy. Jego słowa potwierdziła nam Lucyna Grochala, która przewodniczyła 21 października komisji "dziennej" (wydającej karty) w Woli Raniżowskiej. 

Jak podkreślił Jacek Olszowy, komisja rozpoczęła swoje prace około godziny 23, co jego zdaniem mogą potwierdzić członkowie obydwu komisji. - Tak więc stwierdzenie przez wnioskodawcę przed sądem, że komisje na Woli (dzienna oraz nocna) pracowały przy protokole przekazania do godziny pierwszej w nocy, jest oczywiście nieprawdą - zaznaczył.

 

 

Więcej w aktualnym Korso. 

Dominika Garbacka

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Marionetka
Marionetka 04.12.2018, 11:21
W Nd burmistrzowi obciieli pensje o połowę i nie ma darmowego auta może tak radni bezradni zrobią to samo w MK

Pozostałe