Gmina Cmolas. Podwyżka opłat za śmieci w rękach radnych

  • 08.12.2018, 10:30
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Gmina Cmolas. Podwyżka opłat za śmieci w rękach radnych Fot. B. Posłuszny Od początku 2019 roku mieszkańcy gminy Cmolas będą płacić więcej za śmieci.
Prawie 100 zł więcej miesięcznie za śmieci będzie musiała zapłacić pięcioosobowa rodzina, która odpadów nie sortuje. Nad proponowaną podwyżką radni dyskutowali w czwartek (6 grudnia).

 

Skąd aż tak duża zmiana stawek tzw. podatku śmieciowego? Ich wysokość jest związana z przetargiem, jaki gmina Cmolas ogłosiła, poszukując firmy, która przez najbliższe dwa lata będzie odbierać odpady od mieszkańców. Swoją ofertę złożył tylko jeden wykonawca, który obecnie realizuje taką usługę na terenie gminy. Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe Zieliński zaproponowało 857 950,16 zł za zajęcie się wywózką odpadów komunalnych. Gmina zaś planowała wydać na ten cel 800 tys. zł. 

 Niesegregowane dużo droższe

 Jak informuje Marian Posłuszny, sekretarz gminy, przetarg jest już rozstrzygnięty. Na najbliższej sesji radni ustalą, ile będą płacić mieszkańcy za swoje odpady. Przedstawiciel gminy nie wyklucza podwyżki cen. Dotychczas mieszkańcy płacili 5 zł za osobę miesięcznie, jeżeli segregowali śmieci, a 8 zł, jeżeli śmieci były niesegregowane.

Na sesji radni ustalą koszty, jakie poniosą mieszkańcy za wywóz śmieci. W projekcie uchwały znajduje się cennik za usługę. Zbierane odpady w sposób selektywny mają kosztować 7 zł jedną osobę, natomiast zbierane w sposób nieselektywny mają wynieść 28 zł za osobę miesięcznie. Czy takie kwoty zostaną zatwierdzone? O tym dowiemy się po czwartkowym spotkaniu rady, podczas której samorządowcy ustalą ostateczne wysokości tzw. podatku śmieciowego.

Prawie milion za śmieci

 Zgodnie z wytycznymi gminy firma, która przetarg wygrała, będzie zobowiązana do odbioru i zagospodarowania całej ilości odpadów komunalnych przekazanych przez właścicieli nieruchomości. Mieszkańcy, tak jak do tej pory, będą mogli utylizować między innymi papier i tektury, szkła, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe, odpady ulegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony. 

Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wykonawca powinien realizować w godzinach od 7 do 20.

 


Propozycja miesięcznych stawek tzw. podatku śmieciowego w gm. Cmolas

Zbierane odpady w sposób selektywny:
1) jedna osoba – 7 zł (teraz 5 zł)
2) dwie osoby – 14 zł (teraz 10 zł)
3) trzy osoby - 21 zł (teraz 15 zł)
4) cztery osoby – 28 zł (teraz 20 zł)
5) pięć i więcej osób - 35 zł (teraz 25 zł)

Zbierane odpady w sposób nieselektywny:
1) jedna osoba – 28 zł (teraz 8 zł)
2) dwie osoby – 56 zł (teraz 16 zł)
3) trzy osoby - 84 zł (teraz 24 zł)
4) cztery osoby - 112 zł (teraz 32 zł)
5) pięć i więcej osób - 140 zł (teraz 40 zł)


Według stanu na koniec października 2018 r. w gminie:
- 5949 osób sortuje odpady
- 221 odpadów nie sortuje

Bartosz Posłuszny

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
krzys
krzys 08.12.2018, 23:51
no to przyszli nowi zdziercy i lupia mieszkancow i robia to co kaze wojt
Adam
Adam 08.12.2018, 14:55
A więc cofamy się do czasów gdy śmieci wywożono do lasu... Brawo!
jurek
jurek 08.12.2018, 11:52
Piszecie o gminie Cmolas a foto z Kolbuszowej .

Pozostałe