W całej Polsce ma zostać zabitych kilkaset tysięcy dzików na rzecz walki z afrykańskim pomorem świń

  • 10.01.2019, 20:30
  • Bartosz Posłuszny
Podziel się:
Oceń:
W całej Polsce ma zostać zabitych kilkaset tysięcy dzików na rzecz walki z afrykańskim pomorem świń pixabay.com
Liczba dzików wciąż rośnie. Rolnicy obawiają się o swoje uprawy, a myśliwi dostali rozkaz odstrzału loch i odyńców.

Powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej od września ubiegłego roku wydał trzy rozporządzenia, gdzie do 15 stycznia 2019 roku ma zostać zastrzelonych łącznie 35 sztuk dzików.

Myśliwi do broni

Pierwsze rozporządzenie z 3 września 2018 roku obejmowało najwięcej, bo aż 20 dzików do odstrzału. Zająć się tym miały trzy koła łowieckie, które miały na to czas do 31 października.

Koło łowieckie "Darz Bór" ze Świerczowa miało zabić 10 sztuk, koło "Knieja" z Majdanu Królewskiego dostało przydział 10 sztuk, natomiast "Towarzystwo Myśliwych" z Rzeszowa dwa dziki. Teren, na którym miała odbyć się redukcja populacji, obejmował gminy: Cmolas, Dzikowiec, Raniżów oraz Kolbuszowa.

Kolejne rozporządzenie pojawiło się 15 listopada. Zaplanowano odstrzał siedmiu dzików z terenu gmin: Cmolas, Kolbuszowa, Niwiska, Majdan Królewski i Dzikowiec do 17 grudnia 2018 roku. Koło łowieckie "Knieja" dostało przydział dwóch sztuk do odstrzału, natomiast "Darz Bór" ze Świerczowa pięć. 

Ostatni wydany komunikat pojawił się 19 grudnia. Osiem dzików ma być odstrzelone do 15 stycznia. "Darz Bór" ma za zadanie zabić pięć zwierząt, a koło "Sokół" z Sokołowa Małopolskiego trzy. Odstrzelone mają być dziki z terenu gminy Dzikowiec i Raniżów.

Martwe tusze mają być zutylizowane lub przeznaczone do produkcji mięs na użytek własny myśliwego.

Ile za głowę

Jak informuje Marek Olszowy, lekarz weterynarii w Kolbuszowej, myśliwi od każdej zastrzelonej sztuki otrzymają wynagrodzenie. Mają oni obowiązek specjalnie oznakować tusze, a do lekarza przekazują sprawozdanie z odstrzału. Na tej podstawie są wypłacane im pieniądze. Od 23 listopada 2018 roku obowiązują nowe stawki za zabite zwierzę. Za samicę dzika myśliwy otrzymuje 650 zł, za zastrzelone samce dostają 300 zł od sztuki.

Dziesiątkowanie populacji

Jak informuje Paulina Marzęcka, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego, plan na okres od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku założył, że odstrzeli 185 tys. dzików w całej Polsce. - Plan jest wykonany w 90 proc. - mówi przedstawicielka związku.

Jak się okazuje z rozporządzenia ministra, aktualnie trwają masowe odstrzały dzików, które trwają od października do końca stycznia. Później są to indywidualne polowania myśliwych.

- My musimy wykonać to, co nam powierzono - mówi Marian Stąpor, myśliwy. -Wchodzą polowania wielkoobszarowe. Są to polowania sąsiadujących ze sobą  kół łowieckich na dużym terenie w tym samym czasie. Myśliwi są pewni, że dzik nie jest jedynym nosicielem wirusa  ASF, to jest mylna diagnoza - zaznacza i dodaje, że wielkim błędem byłoby całkowite wyeliminowanie dzika z ekosystemu. - W naszym regionie mamy mało dzików, więcej na polowaniach spotykamy jeleni. W tamtym roku, w okręgu rzeszowskim, od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku odstrzeliliśmy 5761 dzików - wylicza przedstawiciel koła  łowieckiego "Borek". Z kolei od 1 kwietnia do grudnia 2018 r. było odstrzelonych 1946 sztuk. 

Jak mówi Marian Stąpor, dzików na naszym terenie jest coraz mniej. - Odstrzeliliśmy bardzo dużo loch, zazwyczaj nie były odstrzeliwane. Nie ma loch, nie ma małych dzików.

Bartosz Posłuszny

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
aderus
aderus 11.01.2019, 13:35
kto to napisal mysliwi maja zabic 200000 sztuk dzikow, wbrew tresci tego czegos musza to byc samce i samice gdyz innych plci wsrod dzikow nie ma liczba ta jest mniejsza od liczby zabitych dzikow w poprzednich latach
fjut
fjut 11.01.2019, 11:42
debile i półgłowki

Pozostałe