Mieszkańcy gminy wydadzą dwa razy więcej za pozbycie się odpadów. Od kiedy ceny wzrosną?

  • 12.01.2019, 17:00
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy gminy wydadzą dwa razy więcej za pozbycie się odpadów. Od kiedy ceny wzrosną? Fot. Archiwum Korso W styczniu i w lutym za śmieci będziemy jeszcze płacić starą stawkę.
Radni miejscy zaklepali podwyżkę opłat za śmieci. Podwyżka zatwierdzona została trzynastoma głosami radnych podczas obrad, które odbyły się 28 grudnia. Nie oznacza to jednak, że nowe stawki podatku śmieciowego będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 roku.

Jak mówi Kazimierz Kret z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, zmiana stawek nastąpi najprawdopodobniej 1 lutego. Uchwała przyjęta przez radnych wchodzi bowiem w życie po 14 dniach od ukazania się w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Do 7 stycznia dokument nie został jeszcze opublikowany. 

O zmianie wysokości podatku śmieciowego mieszkańcy zostaną poinformowani na piśmie. Zawiadomienie z informacją o dotychczas obowiązującej i nowej stawce dostarczy do naszego domu goniec bądź listonosz. 

Jeżeli nie sortowaliśmy do tej pory odpadów i stwierdzimy, że chcemy teraz przejść na opcję nieco tańszą (z sortowaniem), możemy zrobić to w każdej chwili. Wystarczy zmienić deklarację śmieciową, którą składaliśmy w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. W tym celu należy udać się do magistratu (ul. Obrońców Pokoju 21) lub do budynku przy ul. Piekarskiej 15. 

Jak zaznacza nasz rozmówca, do 15 stycznia należy uregulować opłatę za odpady odebrane w grudniu. Z kolei do 15 lutego mieszkańcy zapłacą jeszcze stare stawki za śmieci, których pozbyli się w styczniu. Wyższe kwoty trzeba będzie uiścić najprawdopodobniej w marcu. 

Podwyżka opłat za śmieci była mocno krytykowana przez internautów i naszych Czytelników, którzy dzielili się z nami swoimi opiniami. Jeden z mieszkańców stwierdził, że gmina w pierwszej kolejności powinna zacząć szukać u tych osób, które przez lata za odpady nie płacą. - My będziemy płacić drożej, a taki stoi pod sklepem i śmieje mi się w twarz - mówi oburzony mężczyzna. 

To, ile mieszkańcy zalegają z opłatami na koniec 2018 roku, nie jest jeszcze wiadome. Z analizy przygotowanej za pierwsze jedenaście miesięcy 2018 roku wynika, że 97 proc. mieszkańców za śmieci płaci. Ci, którzy od tego obowiązku się uchylają, muszą się liczyć z tym, że w końcu odezwie się do nich komornik. 

Joanna Serafin

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Max Segreg
Max Segreg 14.01.2019, 08:33
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki tych co czyhają na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/arty… … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić… Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja…

Pozostałe