Radna z Raniżowa interweniuje na sesji w sprawie odśnieżania chodników. - Czy można w jakiś sposób zdyscyplinować mieszkańców? - pyta

  • 27.01.2019, 17:00 (aktualizacja 29.01.2019, 19:07)
  • Dominika Garbacka
Podziel się:
Oceń:
Radna z Raniżowa interweniuje na sesji w sprawie odśnieżania chodników. - Czy można w jakiś sposób zdyscyplinować mieszkańców? - pyta Fot. Dominika Garbacka Temat odśnieżania chodników przylegających do posesji mieszkańców poruszyła na ostatniej sesji Barbara Miazga, radna z Raniżowa (pierwsza z lewej).
- Chciałabym poruszyć problem odśnieżania chodników, które przylegają do posesji mieszkańców. Zgłaszali się do mnie mieszkańcy ulicy Wolskiej i ulicy Rzeszowskiej. Problem polega na tym, że jeden gospodarz odśnieży chodnik, a drugi nie i przez to ciężko jest przejść - wyjaśniła Barbara Miazga, radna z Raniżowa.

- Nie wiem, czy gmina może to jakoś egzekwować, czy można jakoś zdyscyplinować kogoś? Jak wygląda to prawnie? - zapytała. 

Do wypowiedzi radnej Miazgi odniósł się wójt gminy. - Chodniki, które są przyległe do posesji, mają obowiązek odśnieżać właściciele posesji - podkreślił Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. - Egzekucją są tutaj chyba tylko mandaty, ale nie ma takich służb, które nakładałyby takie mandaty - powiedział włodarz. Dodał, że mieszkańców można zachęcać do odśnieżania chodników poprzez perswazję i logiczne tłumaczenie. - Bo gdyby się coś stało, to  potem jest cały system odszkodowawczy i jakby ktoś poniósł szkody z tytułu nieodśnieżonego chodnika, to właściciel posesji jest odpowiedzialny za te szkody - powiedział wójt Grądziel. - Może ta aura już teraz troszeczkę da spokój. Na ten moment nie ma możliwości tego rozwiązać. Może w przyszłości trzeba będzie ten system uszczelnić - zaproponował.

Zaangażować pracowników

W dyskusję włączył się także Jan Puzio, przewodniczący rady gminy. Jak powiedział, sygnały dotyczące odśnieżania chodników docierają również do niego. - Jest wiele takich posesji, gdzie mieszkańcy nie są w stanie odśnieżać tego chodnika, bo często są to osoby starsze. Zwłaszcza tu w centrum Raniżowa, biorąc pod uwagę ulicę Grunwaldzką,  to trudno, żeby babcia 80- czy 90-letnia odśnieżała chodnik, po którym w niedzielę idzie do kościoła pół Raniżowa. Trudno też jakby od takich mieszkańców oczekiwać i próbować egzekwować - stwierdził szef rady. -  Może w czasie, gdy tego śniegu jest najwięcej, dałoby się zaangażować pracowników urzędu gminy, żeby chociaż w centrum te chodniki trochę poodśnieżali? - zaproponował Puzio.

Ciągnik w przyszłym roku

Do propozycji przewodniczącego rady gminy odniósł się wójt. - Myślę, że trzeba się też przyglądnąć, jak to odśnieżanie chodników odbywa się w innych gminach  i na przyszły sezon musimy się przygotować inaczej - stwierdził Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. - Może (przydałby się - przyp. red) jakiś taki lekki ciągnik do tych robót, bo przecież nasi pracownicy rękami czy łopatą nie odwalą tego w równym czasie. Jeśli byłby sprzęt, to nie byłoby problemu - powiedział włodarz. - Myślę, że taki lekki ciągnik rozwiązałby temat. Ale to też wiąże się z finansami i to sprawa na przyszły sezon - dodał.

Dominika Garbacka

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ranizow
ranizow 28.01.2019, 22:11
az nie dowierzam...jak mozna dopytywac sie na sesji o ukaranie ludzi skoro jest wybierana przez ludzi...przy wczesniejszym wójcie jakoś był ciagnik i chodniki byly odśnieżane...
daro
daro 28.01.2019, 09:22
Większość chodników jest w pasie drogowym,więc jakim prawem próbuje się zwalić odpowiedzialność na właścicieli przylegających
działek !!!
Mieczyslaw
Mieczyslaw 28.01.2019, 09:13
Problem jest w odsniezaniu chodnikow a *** niby jak babcia czy dziadek ma to zrobic a po za tym ot tego was jest w tej za***j komunalnej gminie zloby lopaty i ***c do roboty podatki za co sie placi a chodniki odsniezyc a jak chce krzaczka kolo chodnika posadzic to nie bo to gminne pff *** wam w *** radzcie sobie
Janusz
Janusz 27.01.2019, 18:59
Jak w zimie wyjdę na chodnik z piwem to jest to nadal mój chodnik i nie dostanę mandatu za spożywanie w miejscu publicznym....??

Pozostałe