Gdzie montowane są balustrady szklane?

  • 28.01.2019, 06:13 (aktualizacja 02.02.2019, 07:19)
  • -

Podziel się:

Gdzie montowane są balustrady szklane?
Wiele osób decyduje się w ostatnich czasach na zakup i wyposażenie posiadanych obiektów architektonicznych w elementy wykonane ze szkła. Surowiec ten coraz częściej wykorzystywany jest przez architektów i konstruktorów jako ciekawa alternatywa dla innych, bardziej tradycyjnych materiałów budowlanych.

Do największych zalet szkła – jako materiału wykorzystywanego w procesie budowlanym – zalicza się przede wszystkim jego nietuzinkowy, atrakcyjny wygląd, a także możliwości, jakie niesie z sobą rozwinięta na szeroką skalę możliwość wytworzenia elementów o dowolnych formach i kształtach. Co równie istotne – szkło jest materiałem stosunkowo lekkim, dzięki czemu doskonale sprawdza się także tam, gdzie z uwagi na założenia i obliczenia konstrukcyjne, cięższe materiały nie mogłyby znaleźć zastosowania z powodu powstawania zbytniego obciążenia elementów konstrukcyjnych obiektów budowlanych. Zaznaczyć przy tym należy, że – wbrew obiegowej opinii – szkło produkowane na cele budowlane różni się znacznie od tradycyjnych tafli szklanych stosowanych np. przy produkcji luster, a wzmacniane i hartowane elementy szklane cechują się odpornością na uszkodzenia większą, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnych surowców wykorzystywanych w procesie budowlanym.

Balustrady szklane – nietuzinkowe rozwiązanie architektoniczne

Do jednych z najczęściej wybieranych przez inwestorów elementów wykonanych ze szkła należą od lat balustrady szklane. Obok szklanych schodów i podłóg, a także ścianek oddzielających poszczególne części pomieszczeń, należą do stałego wyposażenia każdych w zasadzie, większych inwestycji o charakterze korporacyjnym lub handlowym. Coraz częściej jednak balustrady szklane wybierane są także przez prywatnych inwestorów, poszukujących ciekawych rozwiązań architektonicznych możliwych do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym. Po balustrady szklane sięga się więc zarówno w przypadku zastosowań zewnętrznych (wykończenie tarasów itp.), jak i wewnętrznych (zabezpieczenia przy schodach, wykończenie antresol itp.). Szkło daje prywatnym inwestorom wiele możliwości w zakresie indywidualizacji i dostosowania projektu do istniejących uwarunkowań budowlanych. Jednocześnie pozostaje materiałem atrakcyjnym wizualnie i pasującym do większości rodzajów wnętrza.

Komu zlecić wykonanie balustrad ze szkła?

Wiele firm posiada w swojej ofercie balustrady szklane. Niektóre z nich bazują jedynie na gotowych, produkowanych seryjnie wyrobach, inne z kolei – przygotowują balustrady od początku do końca na indywidualne zamówienie, według przygotowanego dla konkretnej realizacji projektu. Wybór jednego z opisywanych rozwiązań uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakimi funduszami dysponujemy na zakup balustrady. Warto przy tym zwrócić uwagę na takie cechy nabywanych produktów, jak posiadanie przez nie atestów bezpieczeństwa w użytkowaniu, jakość elementów wyposażenia i mocowań, a także rodzaj i formę dodatków, które wpływać mogą na ostateczną atrakcyjność wizualną balustrad.

-

Pozostałe