Uratowany zabytek. Dawny budynek synagogi zyskał nowy blask

  • 12.02.2019, 20:00
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Uratowany zabytek. Dawny budynek synagogi zyskał nowy blask Fot.J.Serafin "W roku 1914 mieszkało tu 1968 Żydów, stanowiących 54% populacji. Kres ich istnienia położyła II wojna światowa" - to fragment napisu na pamiątkowej tablicy, którą odsłonili Marek Lipiński, z-ca dyrektora Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (z lewej), wspólnie z burmistrzem Janem Zubą.
Oficjalne otwarcie, teraz już oddziału kolbuszowskiej biblioteki, odbyło się w środę, 30 stycznia.

Walka o przywrócenie świetności niszczejącemu budynkowi przy ul. Piekarskiej rozpoczęła się w 2010 roku. To właśnie wtedy odbyło się spotkanie w tej sprawie burmistrza Kolbuszowej z przedstawicielami Regionalnego Towarzystwa Kultury oraz Mirosławem Kaczmarczykiem, ówczesnym dyrektorem kolbuszowskiej "Dwójki". 

Dwa lata później Zarząd RTK złożył wniosek o wykupienie obiektu. Radni zgodzili się na to kolejne niemal dwa lata później - w maju 2014 roku. W grudniu 2015 roku obiekt został przekazany bibliotece, która przygotowała i złożyła wniosek do ministerstwa na jego modernizację. Udało się pozyskać prawie dwa miliony złotych. Po otrzymaniu pieniędzy, w październiku 2016 roku, podpisano umowę z wykonawcą. Prace trwały przez dwa lata.  

O przemianach w funkcjonowaniu biblioteki, jej pracy, a także o powstawaniu w budynku Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiMPB w Kolbuszowej, opowiedział podczas uroczystego otwarcia dyrektor Andrzej Jagodziński. Szef placówki wymienił także liczne cele, jakie udało się zrealizować, odnawiając, za prawie 3 mln zł, obiekt przy ul. Piekarskiej.

- Uratowany został zabytkowy, historyczny budynek, a biblioteka zyskała salę na wystawy tymczasowe, spotkania autorskie, koncerty kameralne i konferencje naukowe - mówił dyrektor Jagodziński. 

Dla publiczności, która niemal do ostatniego miejsca zapełniła wnętrze dawnej synagogi, wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej (nagranie do zobaczenia na korsokolbuszowskie.pl). 

 Na koniec uroczystości  uczestnicy mogli oglądać wystawę "Obrazy  z Kolbuszowskich Plenerów (2000-2017) w zbiorach biblioteki" w Galerii Malarstwa na parterze oraz wystawę "Zabytkowy księgozbiór biblioteki parafialnej w zbiorach biblioteki" w sali multimedialnej na piętrze. Wystawy te można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach pracy oddziału - od 10 do 17. 

 

 

Co udało się osiągnąć dzięki otrzymanej dotacji?

1) Uratowany został zabytkowy, historyczny budynek.

2) Biblioteka zyskała salę na wystawy tymczasowe, spotkania autorskie, koncerty kameralne i konferencje naukowe.

3) Utworzono magazyn zbiorów cennych zapewniający odpowiednie warunki do przechowywania starodruków. 

4) Powstał ośrodek gromadzący, opracowujący, udostępniający i informujący o zbiorach cyfrowych do historii miasta, gminy i regionu. 

5) Utworzono salę multimedialną z możliwością prezentowania unikalnych eksponatów i wystaw.

6) Powstała stała galeria malarstwa współczesnego. 

7) Zagospodarowane zostało otoczenie budynku, umożliwiając organizowanie imprez plenerowych.

8) Tworzy się warsztat do badań nad historią miasta i regionu dla regionalistów i miłośników historii. 

9) Regionalne Towarzystwo Kultury im. J.M. Goslara powróciło do swojej dawnej siedziby. 

10) Z pozyskanych pieniędzy odnowiono wypożyczalnię główną biblioteki i zamontowano wrzutnię samodzielnego oddawania książek. 

 

 

 

Historia synagogi w skrócie

1860 - 1865 - budowa

1865 - 1939 - synagoga 

1940 - 1959 - magazyn 

1959 - 1971 - Muzeum Regionalne

1971 - 2008 - Muzeum Kultury Ludowej 

2008 - 2014 - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

2014 - właściciel gmina Kolbuszowa

2015 - właściciel MiPBP w Kolbuszowej

Ile to kosztowało:

Całkowita wartość zadania - 2 mln 656 tys. 899 zł
w tym:
dofinansowanie z Ministerstwa Kultury - 1 mln 992 tys. 674 zł
pieniężny wkład gm. Kolbuszowa - 307 406 zł
rzeczowy wkład gm. Kolbuszowa (nieruchomość) - 356 819 zł

Joanna Serafin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe