"Wyklęty" z naszego powiatu. O kapitanie Józefie Batorym opowiada jego brat  

  • 01.03.2019, 09:00 (aktualizacja 01.03.2019, 09:08)
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

"Wyklęty" z naszego powiatu. O kapitanie Józefie Batorym opowiada jego brat Fot. Joanna Serafin Franciszek Batory - brat kapitana Józefa Batorego.
- Józef był najstarszym z moich braci. Prawdę powiedziawszy, po śmierci rodziców, to on był moim testamentalnym opiekunem – mówi Franciszek Batory z Kolbuszowej.

- Jakiego go zapamiętałem? Był wysokim, szczupłym mężczyzną o zgrabnej sylwetce. Można również powiedzieć, że był niesamowitym pedantem. Zawsze elegancko ubrany i prezentujący się. Bardzo lubił kwiaty. Szczególnie upodobał sobie dalie. Miał ich aż 24 gatunki, które przywoził zewsząd, gdzie utrzymywał kontakty – wspomina nasz rozmówca. 


Dom na Tarnobrzeskiej 

Pierwsze ze wspomnień o bracie, pan Franciszek ma z czasów, gdy był uczniem szkoły podstawowej.

- Wrócił wtedy z wojny, uciekając z niewoli niemieckiej. Później, przez całą okupację mieszkał w domu rodzinnym w Weryni, ale nie tylko, bo w tym domu, w którym jesteśmy, przy ul. Tarnobrzeskiej w Kolbuszowej, najczęściej przebywał. Tutaj mieszkała siostra naszej mamusi Waleria Karkut z mężem Stanisławem. Stąd brat współkierował pracą konspiracyjną w Armii Krajowej – wspomina brat „Argusa”. 

Angielski przyszłością 

- Nigdy nie zapomnę tego, jak w roku 1944, kiedy to byłem uczniem pierwszej klasy gimnazjum, zapytałem brata Józefa, jaki język do nauki wybrać: angielski czy niemiecki. Brat powiedział tak: „Wybierz angielski. Przyszła Polska będzie krajem zupełnie innym. Zostaną przeprowadzone reformy. Będą potrzebni ludzie wykształceni. Język angielski będzie potrzebny” . I miał rację... - mówi pan Franciszek. 

Spotkanie po latach 

We wrześniu 1944 roku, kontakt z Józefem Batorym urwał się. - Dopiero później dowiedziałem się, że z uwagi na dekonspirację, brat musiał wyjechać, najpierw do Rzeszowa, a później do Krakowa i tam pracował w strukturach konspiracyjnych – wyjaśnia nasz rozmówca.

- Wykonując pewne zadania łącznika, przebywając w Krakowie, nie mogłem się z nim zobaczyć. Dopiero po wielu, wielu latach, zobaczyłem go na sali sądowej, na rozprawie przeciwko IV Zarządowi Głównemu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. To był rok 1950. Sala, w której odbywał się proces była duża. W ławach siedzieli członkowie rodzin oskarżonych. Byli również wybrani dziennikarze, którzy opisując ten proces, gwarantowali, że napiszą te wszystkie kłamstwa i oszczerstwa o jakie zostali oskarżeni ci oficerowie – opowiada nasz rozmówca. 

Joanna Serafin

Zdjęcia (2)

Józef Batory został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia…

Józef Batory został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Fot. J.Serafin

Józef Batory został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Fot. J.Serafin
Józef Batory ps. Argus urodził się 20 lutego 1914 roku w Weryni. Został…

Józef Batory ps. Argus urodził się 20 lutego 1914 roku w Weryni. Został zamordowany 1 marca 1951 roku w komunistycznym więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Był kapitanem Wojska Polskiego, żołnierzem ZWZ-AK i szefem łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Fot. Arc

Józef Batory ps. Argus urodził się 20 lutego 1914 roku w Weryni. Został zamordowany 1 marca 1951 roku w komunistycznym więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Był kapitanem Wojska Polskiego, żołnierzem ZWZ-AK i szefem łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Fot. Archiwum rodzinne

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe