Kolbuszowscy urzędnicy zaglądną do koszów

  • 02.03.2019, 11:08 (aktualizacja 02.03.2019, 11:20)
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Kolbuszowscy urzędnicy zaglądną do koszów Fot. Joanna Serafin Mieszkańcy sortują śmieci czy wszystko wrzucają do kosza - to sprawdzą urzędnicy.
Ponad setka osób zadeklarowała, że śmieci będzie jednak sortować, po tym jak radni miejscy zdecydowali o podwyżce odpadów dla mieszkańców gminy Kolbuszowa. Czy tak faktycznie będą robić? To sprawdzą urzędnicy.

W lutym do mieszkańców całej gminy Kolbuszowa trafiły listy z kolbuszowskiego magistratu, informujące o podwyżce opłat za śmieci. Tę radni uchwalili na sesji 28 grudnia ubiegłego roku. 

Tańsza segregacja 

Po otrzymaniu informacji o podwyżce cen część osób zdecydowała się na segregację odpadów, za których odbiór płaci się mniej. - Zmienionych zostało ponad sto deklaracji i wciąż przychodzą nowe osoby - mówi nam Kazimierz Kret, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. 

Przykładowo rodzina czteroosobowa, niesortująca śmieci i mieszkająca w mieście, po podwyżce powinna płacić miesięcznie 69 zł (wcześniej 46 zł). Po przejściu na segregację będzie to 51 zł.

A może kody?

Czy jednak sama zmiana deklaracji faktycznie spowoduje, że śmieci będą sortowane przez mieszkańców? To zamierzają sprawdzić urzędnicy. W planie są kontrole wystawionych do wywozu kubłów na śmieci.

- Jeżeli znajdą się w nich odpady, które powinny zostać umieszczone w specjalnie przeznaczonych do tego kolorowych workach, wówczas będziemy interweniować - mówi Kazimierz Kret. 

Urzędnicy zastanawiają się również nad wprowadzeniem kodów kreskowych, które miałyby być przyklejane na wspomnianych workach na segregowane odpady. Wówczas łatwo będzie ustalić, kto odpady faktycznie sortuje i czy robi to prawidłowo. 

 

Joanna Serafin

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Skąd to się bierze?
Skąd to się bierze? 02.03.2019, 11:35
 To warto wiedzeć... W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/arty… … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Nadal jesteśmy jedynym krajem UE który pozwala aby zyski z comiesięcznych opłat polskich rodzin za śmieci były transferowane do innych krajów… https://www.pb.pl/czarna-wizja… ...

Pozostałe