Twój PIT wyśle się sam. Lepiej go jednak sprawdzić. Dlaczego?  

  • 04.03.2019, 16:00
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Twój PIT wyśle się sam. Lepiej go jednak sprawdzić. Dlaczego?  Fot. Joanna Serafin Jan Kochanowicz, szef kolbuszowskiej skarbówki.
Z Janem Kochanowiczem, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, rozmawiamy m.in. o ulgach podatkowych, możliwości przekazania 1 proc. podatku przez emerytów i usłudze e-PIT.

Od kilku tygodni jesteśmy zalewani zewsząd informacjami, że skarbówka rozliczy za nas zeznanie podatkowe. Mowa o e-PIT-ach.

- Faktycznie, taka usługa weszła w życie w tym roku i ma zastosowanie do zeznań PIT-37 (czyli tych najpopularniejszych) oraz PIT-38. Chcę jednak już na początku zaznaczyć, że nie oznacza to, że my tutaj w urzędzie na miejscu rozliczamy osoby, które do nas przyjdą.

Wypełnione zeznania można znaleźć na platformie Ministerstwa Finansów dostępnej w Internecie. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i się zalogować. Ważne, żeby nie sugerować się żadnymi mailami, które mogą wyglądać nawet jak te przesłane przez ministerstwo, i nie klikać na żadne odnośniki do strony. 

Co nam jest potrzebne, aby się zalogować i sprawdzić przygotowane rozliczenie za 2018 rok?

- Są dwie możliwości logowania. Przy pierwszej z nich potrzebujemy takie dane jak PESEL (lub NIP i datę urodzenia), zsumowaną kwotę przychodu wskazaną w PIT za rok 2017, jedną z kwot przychodu za 2018 rok oraz kwotę nadpłaty czy podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 rok. 

Można również założyć profil zaufany poprzez swój bank czy stronę obywatel.gov.pl. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, na końcu trzeba się pofatygować do nas do urzędu, aby potwierdzić tożsamość. Mieszkańcy naszego powiatu coraz chętniej to robią. Zwykle jednak są to osoby młode, ale i nie brakuje tych w średnim wieku. 

Zachęca pan do rozliczania się poprzez e-PIT?

- Oczywiście. Może to wszystko wygląda na nieco skomplikowane, ale tak nie jest. Ta forma rozliczenia jest bardzo przyjazna dla podatnika. Nie ma tam żadnych tabelek i rubryk, które trzeba po kolei sprawdzać, żeby je wypełnić. PIT-11, który dostaliśmy od naszego pracodawcy, już tam jest zaciągnięty.

Nie musimy wpisywać dochodów, przychodów czy składek. To już tam jest. Rozliczenie jest niemal gotowe do wysłania. Trzeba tylko sprawdzić i dodać ewentualne ulgi. 

Skoro pan wspomniał o ulgach, to zapytam, jakie wydatki najczęściej odliczają mieszkańcy naszego powiatu? 

- Najczęściej są to ulgi na dzieci oraz darowizny - na cele kultu religijnego lub na organizacje pożytku publicznego. Krwiodawcy mogą odliczyć 130 zł za każdy oddany w 2018 roku litr krwi. Cały czas obowiązuje również ulga internetowa, z której można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.

Nie musi to być internet zainstalowany w domu, ale np. w komórce. Ważne, żeby na fakturze było wyszczególnione, że jest to opłata za internet. Osoby starsze często odliczają ulgi za rehabilitację. W naszym powiecie popularna jest szczególnie ulga na samochód, z którego korzysta osoba niepełnosprawna z orzeczeniem i dojeżdża nim na zabiegi rehabilitacyjne. 

Joanna Serafin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe