Jaki wpływ na wysokość odszkodowania ma rzeczoznawca samochodowy?

  • 07.03.2019, 20:40 (aktualizacja 09.03.2019, 10:26)
  • Artykuł sponsorowany
Podziel się:
Jaki wpływ na wysokość odszkodowania ma rzeczoznawca samochodowy?
Pewnie każdy kierowca w Polsce wie z doświadczenia, że nawet najmniejsza stłuczka oznacza duże kłopoty związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Same formalności, jakie trzeba załatwić z towarzystwem ubezpieczeniowym, już na wstępie są mocno utrudnione.

Pewnie każdy kierowca w Polsce wie z doświadczenia, że nawet najmniejsza stłuczka oznacza duże kłopoty związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Same formalności, jakie trzeba załatwić z towarzystwem ubezpieczeniowym, już na wstępie są mocno utrudnione.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych do oceny stanu pojazdu po kolizji wysyła swoich rzeczoznawców. Likwidator szkód działający z ramienia firmy ubezpieczeniowej będzie raczej działać w taki sposób, aby nie skrzywdzić finansowo swojego stałego kontrahenta lub po prostu pracodawcy.

Rzeczoznawca samochodowy a wysokość odszkodowania

Rzeczoznawca samochodowy powołany przez ubezpieczyciela może wycenić szkodę pojazdu z OC sprawcy w taki sposób, aby zaniżyć wypłatę odszkodowania na wszelkie możliwe sposoby. Często stosowaną praktyką likwidatorów działających z ramienia towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżenie kosztów części zamiennych pojazdu uwzględniające ich amortyzację. Jest to błędne działanie bazujące na niewiedzy poszkodowanych, które ma na celu nic innego, jak zaniżenie kosztorysu naprawy i wypłatę niższego odszkodowania. Podobnie bywa z prawidłowym wyliczeniem utraty rynkowej wartości pojazdu.

Kosztorys sporządzany przez likwidatorów szkód jest podstawą do uzyskania odpowiedniej kwoty, więc jeżeli otrzymaliśmy naszym zdaniem za niskie odszkodowanie z OC sprawcy warto pomyśleć o zwróceniu się do niezależnego rzeczoznawcy. Na podstawie sporządzonego przez niego kosztorysu możemy odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego i podjąć działania na własną rękę. Alternatywą samodzielnych działań jest przekazanie sprawy do jednej z firm odszkodowawczych pomagającej w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy. Takie firmy posiadają swoich rzeczoznawców i z reguły bezpłatnie ocenią czy warto podejmować działania.

Szkoda z ubezpieczenia OC sprawcy – gotówka czy warsztat?

W przypadku szkody z OC sprawcy istnieje możliwość wyboru pomiędzy otrzymaniem gotówki i wykonaniem naprawy na własną rękę a zleceniem naprawy w warsztacie. W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej pozostaje tylko wybór opcji z gotówką. Niezależnie od tego, która forma będzie nam bardziej odpowiadać, trzeba zwrócić uwagę czy nie zostały pominięte w kosztorysie wartości, które i tak powinniśmy bezwzględnie otrzymać w gotówce jak np. utrata wartości rynkowej pojazdu.

Kancelarie odszkodowawcze

Kancelarie odszkodowawcze są firmami specjalizującymi się w reprezentacji swoich klientów na linii relacji z towarzystwami ubezpieczeniowymi. W większości przypadków nie pobierają one opłat od klientów, a jedynie prowizje od uzyskanej kwoty ustaloną w umowie. Szkodę z OC można również sprzedać za określoną kwotę i dalszy proces już nas wtedy nie interesuje.

Firmy zajmujące się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowań z ubezpieczenia OC potrafią w sposób profesjonalny załatwić formalności z ubezpieczycielami. W większości przypadków lepiej opłaca się skorzystać z ich pomocy i zapłacić prowizje od dużo większej dopłaty niż działać na własną rękę i albo nie otrzymać nic, albo bardzo mało. Sami nie jesteśmy w stanie dokładnie wyliczyć np. Utraty wartości rynkowej pojazdu czy konkretnych, kosztów naprawy uwzględniając stosowanie oryginalnych części zamiennych do samochodu.

Warto również pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki i obejmuje on nie tylko szkody rzeczowe, ale również urazy, koszty leczenia, rekompensatę za poniesione cierpienie i ból, ewentualne utracone zarobki w tym czasie, koszty samochodu zastępczego na czas naprawy itp. Przedstawiciele kancelarii na pewno będą potrafili doradzić klientom, czy w ich przypadku nie należą się jeszcze dodatkowe pieniądze, wynikające z któregoś z tych czynników.

Szkoda z OC a samochód zastępczy na czas naprawy

Rzeczoznawca z ramienia ubezpieczyciela na pewno nie poinformuje nas o tym, ze na czas naprawy, a także na cały okres gdy nasz samochód nie nadające się do jazdy należy nam się samochód zastępczy za który musi zapłacić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli z niewiedzy zapłaciliśmy sami to na podstawie rachunków z wypożyczalni samochodów możemy rościć zwrot poniesionych kosztów od ubezpieczyciela. W przypadku reprezentowania nas przez kancelarię odszkodowawczą na pewno zostaniemy o tym poinformowani.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe