Dwanaście czujników zbiera informacje na temat jakości powietrza na terenie gminy Kolbuszowa

 • 09.03.2019, 13:30
 • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Dwanaście czujników zbiera informacje na temat jakości powietrza na terenie gminy Kolbuszowa Fot. airly.eu Jakość powietrza można śledzić na bieżąco.
Informacje mieszkańcy mogą sprawdzać na bieżąco. Na zakup urządzeń samorząd wydał 12 tys. zł netto (dwa z nich gmina otrzymała gratis). Dlaczego zdecydowano się na taki krok?

- Chcieliśmy mieć wiedzę na temat jakości powietrza w naszej gminie - mówi Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. - Same apele kierowane do mieszkańców typu: "Kochasz dzieci - nie pal śmieci", do końca do nich nie przemawiały. Uznaliśmy więc, że lepszą metodą będzie instalacja systemu monitoringu powietrza, umożliwiającego bieżące informowanie o jego jakości na terenie gminy. Ta informacja ma również charakter edukacyjny. Pozwoli na to, aby mieszkańcy uświadomili sobie, jak duży wpływ mają na jakość powietrza, spalając złej jakości paliwo stałe  - dodaje włodarz gminy.  

Jak się okazuje, urząd już w ubiegłym roku chciał, aby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie ustawił stację meteorologiczną w mieście. Ostatecznie do tego nie doszło, więc podjęto decyzję o zakupie systemu z gminnych pieniędzy. 

Mieszkańcy mogą teraz na bieżąco śledzić jakość powietrza, wchodząc na stronę: airly.eu. Dostępna jest również aplikacja na smartphona, która umożliwia m.in. automatyczne powiadamianie o zanieczyszczeniu powietrza w naszej okolicy. 

Odpowiednie komunikaty informują nas także o tym, czy w danym momencie powietrze jest na tyle dobre, aby wybrać się na spacer. 

- Teraz, widząc, jak sytuacja wygląda, możemy wyciągnąć wnioski. Jeżeli w sezonie grzewczym mamy bezwietrzny wieczór, z wysoką wilgotnością powietrza, wtedy powinniśmy  unikać spacerów w godzinach wieczornych  - mówi Jan Zuba. 

Więcej w aktualnym Korso


Sensory na terenie gminy Kolbuszowa zostały zamontowane w następujących lokalizacjach:

 • szpital w Kolbuszowej
 • Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu
 • szkoła nr 1 w Kolbuszowej
 • szkoła w Kolbuszowej Dolnej
 • budynek starej szkoły w Świerczowie
 • przedszkole w Nowej Wsi
 • szkoła w Domatkowie
 • szkoła w Kupnie
 • szkoła w Widełce
 • szkoła w Kolbuszowej Górnej
 • szkoła w Weryni
 • szkoła w Zarębkach
Joanna Serafin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe