Gmina Majdan Królewski. Nieuchwytny podpalacz

  • 15.03.2019, 18:25
  • Dominika Garbacka
Podziel się:
Oceń:
Gmina Majdan Królewski. Nieuchwytny podpalacz Fot. Joanna Serafin Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.
Blisko 20 razy wyjeżdżali w ostatnim tygodniu strażacy do pożarów traw na terenie naszego powiatu. Najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce na terenie gminy Majdan Królewski.

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem.

Ryzyko jest natomiast ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Od poniedziałku (4 marca) do niedzieli (10 marca) strażacy z terenu powiatu kolbuszowskiego wyjeżdżali do pożarów traw 18 razy. Po jednej tego typu interwencji odnotowali w gminie Niwiska i Raniżów, dwa razy zostali wezwani do gminy Dzikowiec, a cztery razy do gminy Kolbuszowa.

Najwięcej, bo aż 10 razy interweniowali w gminie Majdan Królewski, z czego największa liczba tych zdarzeń miała miejsce w Hucie Komorowskiej, w której do pożarów dochodzi od kilku lat, przeważnie w tym samym miejscu - na obszarze starej żwirowni. Niektórzy mieszkańcy gminy Majdan Królewski twierdzą, że wiedzą, kim jest sprawca wypalania traw. Podpalacz nie został jednak do tej pory ukarany ze względu na brak dowodów.

Jak informuje podkom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej, w ubiegłym tygodniu kolbuszowska policja nie odnotowała zgłoszeń dotyczących pożarów czy też wypalania traw na terenie gminy Majdan Królewski. 

- Jeżeli ktokolwiek posiada informacje na temat niedozwolonego wypalania traw czy też naruszenia przepisów przeciwpożarowych, może złożyć stosowne zawiadomienie w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej lub Posterunku Policji w Majdanie Królewskim - wyjaśnia rzeczniczka kolbuszowskiej policji

Więcej w aktualnym Korso

Dominika Garbacka

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Paczoncy i cytajoncy
Paczoncy i cytajoncy 16.03.2019, 08:44
To nie tak, tam sie dzieja cuda tam trza kropidla, bo i nawet woda się tam pali, i mokra trawa, trzeba ty zainteresowac duchowne władze wszelkie.... koniecznie bo ziemia sama wola
Huciur
Huciur 15.03.2019, 19:47
W Hucie Komorowskiej mamy taką rodzinkę która bardzo lubi klimaty związane z podpalaniem nieużytków . Nawet "głowa" tejże familii miała elektroniczną obrożę w związku podpalaniem lasów. Cóż z tego kiedy presja jego jakże licznej dziatwy jest tak wielka i cytując jego pociechy " Łojciec idź za stodołę coby zawyło" , cóż ma poradzić tenże , mimo grożącego mu ryzyka recydywy idzie ..... sprawiając pociechom niebywałą frajdę ...

Pozostałe