Kolbuszowa. Pomysł na czystość na Manhattanie - palarnia dla uczniów ZST

  • 16.03.2019, 21:31 (aktualizacja 16.03.2019, 22:34)
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Kolbuszowa. Pomysł na czystość na Manhattanie - palarnia dla uczniów ZST Fot. Anna Pocałuń - Od momentu wejścia do szkoły ja za takiego ucznia odpowiadam - odpowiedziała Grażyna Pełka, dyrektor ZST w Kolbuszowej (na zdjęciu pierwsza z lewej).
Temat zaśmiecania Manhattanu ciągnie się już kolejny rok. Policja z dyrekcją szkoły zorganizowała spotkanie w tej sprawie. Nie zabrakło na nim młodzieży ze szkoły ZST, jak i przedsiębiorców z ul. Janka Bytnara. Czy wspólnymi siłami zażegnali problem na zawsze?

W czwartek, 7 marca, w placówce kolbuszowska policja poprowadziła spotkanie, podczas  którego szukano rozwiązania na nagminnie wpływające skargi. 

Spotkanie rozpoczęła zastępca komendanta policji mł.insp. Marzena Woźnik, zaznaczając, że od jakiegoś czasu spływały sygnały o pojawiającym się problemie zaśmiecania ulicy, które jest utrapieniem dla prowadzących tam swoją działalność, jak i dla mieszkańców z okolicznych bloków i domów.

Przedstawiciele policji chcieli się skupić nie tylko na szukaniu winnych. Możliwość wypowiedzenia się wszystkich stron miała na celu znalezienie wyjścia z sytuacji. 

Tak jeszcze nie było

Interwencje, które podejmowała straż miejska i funkcjonariusze policji, były zgłaszane przez mieszkańców. Nie podobają im się nie tylko pety, śmieci czy plucie na chodnik, ale także dym z papierosów. Często są tam przekleństwa i zajmowanie całego chodnika

- Stojąca na chodniku młodzież rzadko ustępuje miejsca - powiedziała Jolanta Skubisz-Tęcza, rzeczniczka prasowa kolbuszowskiej policji i dodała: - To, co często słyszymy od osób starszych, to totalny brak kultury.  

Jak zaznaczyła mł. asp. Beata Chmielowiec: - Z ostatnich informacji, jakie otrzymaliśmy, to agresywna postawa uczniów, którym jest zwracana uwaga - podsumowała. Policja chce uniknąć zakłócenia porządku publicznego.

Jak powiedzieli podczas spotkania przedsiębiorcy, nie mogą oni pozwolić sobie na to, aby stracić klientów, którzy obawiają się przejść obok dużej grupy. Jeden z uczestników debaty przypomniał sytuację, kiedy brama z przodu budynku była zamknięta. Wtedy, żeby uczniowie mogli wyjść na Manhattan zapalić papierosa, musieli obejść cały budynek dookoła. 

 - Prowadzę tutaj działalność kilkanaście lat i tak jak jest teraz, nie było nigdy. Dawniej młodzież wstydziła się przed rodzicem czy sąsiadem, że pali - mówił jeden z obecnych i dodał: - Na pewno nie afiszowali się z tym tak jak teraz. 

Jak wyjaśnił mężczyzna, wcześniej paląca młodzież nie odstraszała im klientów.

Co na to przepisy?

Palenie w miejscach publicznych reguluje odpowiednia ustawa. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł. Nałożyć może go policjant, jak i strażnik miejski. Na terenie szkoły oczywiście palić nie można. Jenak w myśl przepisu ciąg dla pieszych nie jest objęty tym zakazem. Oznacza to, że osoba pełnoletnia może palić papierosy, ale nie może świecić, nie może używać słów nieprzyzwoitych.

- Czy uczniów dalej obowiązuje przepis, że nie mogą opuszczać terenu szkoły podczas lekcji? - dopytywał jeden z obecnych na debacie. - Jeżeli tak, to o czym my rozmawiamy. Wasze uczniowskie "widzimisię" nie współgra z przepisami. Dopominacie się swoich praw, a wam wolno wychodzić ze szkoły? - podsumował.

- Od momentu wejścia do szkoły ja za takiego ucznia odpowiadam - odpowiedziała Grażyna Pełka, dyrektor ZST w Kolbuszowej.

Kiedy funkcjonariusze zaczną karać młodzież mandatami, rodzice będą występować na drogę sądową. - Będą mieć pretensje, jakim prawem dziecko pali poza szkołą w godzinach lekcyjnych? - zaznaczył jeden z mieszkańców. 

Zdaniem uczniów

Na spotkaniu rzecz jasna nie zabrakło wychowanków placówki. Brali oni udział w dyskusji. Jedna z uczennic na propozycję zamknięcia szkoły na czas zajęć zaznaczyła: - Jestem osobą niepalącą. Czasami muszę wyjść ze szkoły, bo np. nie mam jedzenia. 

Rzeczniczka policji zgodziła się ze swoją przedmówczynią. Jednak zdziwiło ją to, że takie wyjścia nie są uzgadniane z nauczycielem. 

Jeden z uczniów odniósł się do pomysłu  zamknięcia bramy. Jego zdaniem dla kogoś, kto chce zapalić, nie będzie żadnego problemu, aby ją przeskoczyć: - Wyjdą nawet oknem - podsumował wychowanek. 

Jaki jest realny sposób na to, żeby na kolbuszowskim Manhattanie było czysto? Co zrobić, żeby prawo każdego do wolności i do oddychania świeżym powietrzem było zagwarantowane? 

- Jest za mało koszy - zaznaczyli uczniowie i dodali: - Albo niech będzie palarnia. 

Kolejny nastolatek powiedział: - Jeżeli byłoby więcej koszy i jakieś wyznaczone miejsce, gdzie można palić, na pewno byłoby czyściej - zaznaczył. 

Do tematu palarni odniosła się dyrektor Pełka. - Nie ma mowy o żadnej palarni, przepisy wyraźnie tego zabraniają. 

Wychodząc naprzeciw wypowiedzi ucznia, jeden z obecnych dodał: - Jeżeli myślisz, że my jako przedsiębiorcy zorganizujemy wam na Manhattanie wiatę z koszami, żebyście mogli palić za nasze pieniądze, to mogę cię wyprowadzić z błędu. To aż tak pięknie nie ma - podsumował.

Podczas spotkania pojawiła się propozycja wprowadzenia strefy bezdymnej. Wtedy też służby miałyby możliwość karania. Sami nauczyciele prosili też o częstsze kontrole. Mimo tego, że nie ma kar dla osób pełnoletnich, które palą, na widok funkcjonariuszy czują respekt.

Więcej w aktualnym Korso 

Anna Pocałuń

Zdjęcia (8)


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
gosc
gosc 18.03.2019, 19:57
hahah beka z nauczycieli
gość
gość 18.03.2019, 15:03
Z tego co widzę to jakieś bydło z tej młodzieży dzisiaj.
Zamknąć główne wejście i wpuszczać bydło od tyłu szkoły.
Jak nie potrafią docenić tego co mają niech zapier.... tyłami.
Po kłopocie.
Abiturient :)
Abiturient :) 18.03.2019, 14:52
Nie wiem jak na to przepisy, ale warto się nad tym zastanowić.
Jest rozwiązanie ---- jak za dawnych czasów:
Zamknąć główne wejście od ul. Bytnara i otworzyć wejście od tyłów (wejście na teren szkoły przez parkingu koło szkole muzycznej.
Proponuję wstawić więcej METALOWYCH koszy na terenie placu szkolnego i po kłopocie.
Pamiętam te czasy, kiedy wychodziło się na przerwie zapalić koło komina "kotłowni" albo pod murek lub kort tenisowy. Tam się paliło na legala, a jak ktoś chciał lub musiał się ukrywać to szedł bliżej boiska.
Jedyny plus był taki, że wtedy nie było kamer i uczniowie sami się pilnowali, żeby nie było potrzeby wprowadzać "patroli pieszych" w postaci nalotów nauczycieli :).
No dobra może kilka razy Dyrektor Mazur się rozdzierał, ale tylko wtedy gdy miał zły dzień i "zaganiał uczniów do szkoły jak pasterz swoje owieczki :)
palący jako uczeń
palący jako uczeń 17.03.2019, 21:03
Z Pełki taki nauczyciel jak historyk.
Wie dużo, ale jej wiedza opiera się na tym co było. Nigdy nie pomyśli o tym co kiedyś będzie.
A nawet jak próbuje, to jednak nie zgadnie.
jurek
jurek 17.03.2019, 19:05
widac zle byli wychowani w domu
sas
sas 17.03.2019, 17:23
Ale przecież wiadomo, że zgodnie z przepisami papierosy mogą kupować osoby , które ukończyły 18 lat, widzi się młodszą młodzież z papierosem w ustach. Codziennie w ogródku jordanowskim małolaty z ZST kopcą przed lekcjami. Nie widać tam ani straży miejskiej ani policji.
POL
POL 19.03.2019, 18:07
otóż to,małolaty z 1 klasy i gimnazjum
gość
gość 18.03.2019, 14:59
Aha Czyli Tylko z ZST się pali? LO i gimbaza (czy jak obecnie koniec podstawówki są w 100% grzeczni)
As
As 17.03.2019, 09:11
Czemu ci młodzi ludzie nie walczą tak zaciekle o np jakaś nowa pracownie naukowa. Nic im nie wróżę w przyszłości. Najwyżej pędzel w ręce i malowanie ścian w Paryżu
ART
ART 17.03.2019, 01:31
KOLBUSZOWA , NIL , Manhattan !!! Moze jeszcze KRYM I RZYM !!!
Stary uczeń
Stary uczeń 17.03.2019, 00:41
To gdzie uczniowie mają palić? W szatni czy piwnicy? Jeśli jest sie pełnoletnim to można zapalić papierosa na przerwie, wiadomo nie wypada śmiecić i rzucać petow pod nogi ale palarnia czy choć popielniczka z petownica (gdzieś w kącie) była by w parzadku
Donald
Donald 16.03.2019, 23:25
I jeszcze jakąś ładną melinę do picia wódki i wstrzykiwania sobie marihuanem im zróbcie. Z moich podatków a jakże przecież młodzież to przyszłość narodu więc nie można jej niczego odmawiać
Palący byk
Palący byk 19.03.2019, 11:15
A można jak najbardziej, jeszcze jak ! Bardzo dobry pomysł, jestem ZA .

Pozostałe