Nauczyciele z powiatu kolbuszowskiego przyłączają się do ogólnopolskiego strajku

  • 02.04.2019, 06:30
  • bp, dg, ap

Podziel się:

Oceń:

Nauczyciele z powiatu kolbuszowskiego przyłączają się do ogólnopolskiego strajku Fot. B. Posłuszny - Przystąpiłem do strajku, gdyż uważam, że troska o dobrą szkołę powinna przejawiać się także troską o dobro jej pracowników - mówi Ryszard Gaweł, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie. - Proszę pamiętać, że strajk dotyczy wszystkich pracowników oświaty, nie tylko nauczycieli - zaznacza.
W referendach, które szkoły miały przeprowadzić do 25 marca, zapytano pracowników tych placówek, czy są za przeprowadzeniem strajku od 8 kwietnia tego roku, w związku z niespełnieniem żądania dotyczącego podwyższenia ich wynagrodzenia o 1 tys. zł z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

- To, że dana szkoła zdeklarowała się, że jest za strajkiem, nie jest to tożsame z tym, że podejmie strajk. Placówki mają czas do 8 kwietnia - mówi Władysław Koźmic, przedstawiciel Związku Nauczycielskiego w Kolbuszowej. -  My cały czas liczymy na to, że dojdzie do kompromisu między związkami zawodowymi i że nie dojdzie to tak drastycznych i radykalnych działań, jakimi są akcje protestacyjne w całej Polsce - dodaje nasz rozmówca.

 

Przyjdą nie pracować

Co o całej sytuacji mówią nauczyciele? - Ludzie po prostu są zbulwersowani tym, co strona rządowa opowiada, jak nastawia anty środowisku oświatowemu społeczeństwo, to utwierdza ich w przekonaniu, że te działania są potrzebne - powiedział w rozmowie z Korso Koźmic.

Zatem, jak będzie wyglądał strajk? - Strajk będzie polegał na tym, że pracownicy przyjdą do szkoły, ale powstrzymają się od wykonywania pracy - wyjaśnił przedstawiciel ZNP i dodał: - Dyrektorzy szkół dostaną pisma od zarządu oddziału ZNP, że decyzją pracowników będzie organizowany od 8 kwietnia strajk - podsumował.

Władysław Koźmic ma już dane dotyczące liczby placówek z gminy Kolbuszowa, które przyłączą się do ogólnopolskiego protestu. - Na podstawie ustnych informacji z gminy Kolbuszowa wiem, że wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy wezmą udział w strajku. Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej również opowiedział się za przyłączeniem do akcji protestacyjnej. Szkoła Specjalna z Kolbuszowej Dolnej także zamierza strajkować - dodał nasz rozmówca. 

Bez Huciny 

W rozmowie z nami Agnieszka Skiba zaznaczyła, że wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Niwiska przyłączą się do strajku. Wyjątkiem jest szkoła z Huciny, która jest placówką prowadzoną przez  stowarzyszenie. Gimnazjum Publiczne im. Świętej Królowej Jadwigi w Niwiskach również jest za podjęciem akcji protestacyjnej.

Na chwilę obecną procentowych informacji, co do przeprowadzonych referendów Agnieszka Skiba, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego, nam udzielić nie zechciała.

 

Cmolas strajkuje

 

Jak poinformował nas Andrzej Stec, przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego, na terenie gminy Cmolas trzy szkoły przystąpią do ogólnopolskiego strajku. - Nieosiągnięcie porozumienia między stronami sporu zbiorowego, tj. między Zarządem Oddziału ZNP w Cmolasie a pracodawcą (szkołą) w postępowaniu mediacyjnym otwiera drogę do zorganizowania akcji strajkowej - informuje Andrzej Stec. - Strajk ogłaszany jest po uzyskaniu zgody pracowników i innych osób uprawnionych do jej wyrażenia w formie referendum.

Jak dodaje nauczyciel, zostały powołane komisje referendalne, które przeprowadziły referenda w Szkole Podstawowej w Cmolasie, Szkole Podstawowej w Trzęsówce oraz w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich. Najwięcej, bo 90 proc. nauczycieli, opowiedziało się za strajkiem w cmolaskiej szkole. W Trzęsówce za było 89 proc, natomiast w Ostrowach Tuszowskich 66 proc.

- Nauczyciel po przyjściu do pracy decyduje wpisem na listę, czy strajkuje. Jeżeli nie wpisze się na listę, zgłasza się do dyrektora, który przydziela mu pracę, zajęcia - informuje przedstawiciel ZNP z terenu gminy Cmolas.

Jak poinformował Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, sytuacja jest trudna, dlatego że strajki w szkołach nie są nigdy potrzebne. Jak dodaje włodarz, takie protesty zawsze uderzają w dzieci, natomiast sprawy płacowe dla nauczycieli powinny być już dawno załatwione na szczeblu najwyższym.

Trzy w Raniżowie

Jacek Wiącek, przedstawiciel ZNP w Raniżowie, poinformował nas we wtorek, 26 marca, że referenda wśród nauczycieli zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu (trwały od 20 do 22 marca). 

Odbyły się w siedmiu placówkach działających na terenie gminy. W trzech z tych szkół, nauczyciele zdecydowali, że przyłączą się do ogólnopolskiego strajku. "Za"w  referendum zagłosowali nauczyciele z Zespołu Szkół w Raniżowie (69 proc.), Zespołu Szkół w Woli Raniżowskiej (77 proc.) oraz gimnazjum w Raniżowie – 86 proc. 

W czterech pozostałych szkołach: Zespole Placówek Oświatowych w Mazurach, SP w Staniszewskiem, SP w Zielonce i SP w Posuchach, strajku nie będzie.

 

Więcej w aktualnym numerze Korso.

bp, dg, ap

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
USA
USA 22.04.2019, 12:37
Czy to nie jest ten pan, który na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia zasuwał w USA ? Pewności nie mam , ale coś takiego słyszałam. Jeśli tak, to by tłumaczyło jego powołanie, do czego je ma . Portfel, a nie dzieci i praca w zawodzie nauczyciela są ważne ..
Marian
Marian 22.04.2019, 12:07
Jak biedni są nauczyciele, a w szczególności Gaweł, można zobaczyć w internecie sprawdzając oświadczenie majątkowe, gdyż , jak radny gminny takie musiał złożyć . Warto zerknąć , by zobaczyć ile zarabia, a kwota jest niebagatelna . To nie jest żadna dbałość o o oświatę, a jedynie o własną kieszeń .
realista
realista 04.04.2019, 22:04
Problemem jest karta nauczyciela, zlikwidować ten PRL-owski wynalazek, jakość nauczania jest różna i pensja też powinna być różna. Nauczyciele którzy osiągają sukcesy w nauczaniu powinni być docenieni a miernotom powinno się pensje poucinać. Niestety tych słabych tak łatwo zwolnić nie można "bo karta". To nie komuna, że wszyscy mają mieć po równo 1000+.
Byku
Byku 04.04.2019, 01:18
Pała i zimna woda na tych obiboków!
as
as 04.04.2019, 09:58
Po komentarzu wnioskuję żeś matołek i w szkole miałeś duże problemy
gosc
gosc 03.04.2019, 22:20
cmolenscy nauczyciele jeszcze czuc komunizmem i mentalnoscia komunistyczna
josef
josef 03.04.2019, 22:13
no to czerwone pajaki nauczycieli w cmolasie za komuna marsz do strajku
Cmolesiok
Cmolesiok 04.04.2019, 12:14
Czerwono pajencyna łopletła szkołe. Strach posyłać dzieci.
Heh
Heh 03.04.2019, 13:55
Xd po prostu xd
qwerty
qwerty 03.04.2019, 11:58
Chcemy mieć porządnie wykształcone dzieci ? Stąd musimy zapłacić nauczycielom porządne pieniądze. Obecnie na nauczycieli idą często życiowe ciapy. Bo umówmy się że bardzo dobry student chemii, matematyki biologii czy fizyki oglądnie się w pierwszej kolejności za pracą w korporacji. Dlatego że tam zarobi dużo więcej niż w szkole. Trzeba więc odwrócić trend by do szkół ściągać najlepszych przyszłych nauczycieli. Jedyne wyjście to dobrze płacić w szkole.
Szymon
Szymon 22.04.2019, 12:13
Prawdziwy nauczyciel z powołania , z wiedzą i pasją nauczy dzieci ile potrafi bez strajku i podwyżki. Oni naprawdę zarabiają dobrze w porównaniu z innymi .W sumie to taki prawdziwy nauczyciel na pewno nie będzie strajkował i zostawiał dzieci . Jeśli głąbowi dołożyć nawet 2 tysiące, to niestety nadal pozostanie głąbem, a dziecko nic z tego nie skorzysta , że głąb dostał podwyżkę . Kasa z niego geniusza nie zrobi .
leń
leń 03.04.2019, 11:06
Mam wrażenie, że wybierając zawód nauczyciela nikt nie wiedział, że będzie uczył, dzieci...i za ile... a przecież to nie stało się wczoraj w nocy, że w szkole trzeba uczyć, a zarobki są średnie... Każdy z nas wybierając jakiś zawód- zna jakie są plusy, jakie minusy danej pracy.. Więc teraz można domniemywać, że skoro nauczycielowi jest tak źle i ciężko, to zawód wykonują ludzie z przypadku.
Pozdrawiam wszystkich innych pracowników, co to tylko przyjdą nieprzygotowani do pracy, posiedzą 8-10 godzin, w komfortowych warunkach, bez uciążliwości i szkodliwości, a następnie wrócą do domu by znów tylko leżeć ;-)
Foto
Foto 03.04.2019, 09:04
Jak radny z Ostrów Tuszowskich został twarzą ZNP.
Cmolesiok
Cmolesiok 03.04.2019, 17:02
Łoświadcenie pana radnego:
http://cmolas.biuletyn.net/fls…
Księgowa
Księgowa 22.04.2019, 12:26
http://cmolas.biuletyn.net/fls…
A to zarobki pana nauczyciela z 2012 roku. Raczej teraz niższych nie ma .
Dziecko nauczyciela
Dziecko nauczyciela 03.04.2019, 08:48
Wszystkim, którzy zazdroszczą nauczycielom warunków pracy, liczby godzin, wysokości wynagrodzenia, chce powiedzieć, przekwalifikuje się i sam zostań nauczycielem, będziesz miał tak samo dobrze
Franek
Franek 03.04.2019, 08:35
Strajk w szkołach podstawowych na wsi to jakaś parodia. Mało uczniów w klasach a i tak nie da się ich czegoś nauczyć. Później najlepiej korepetycje brać. Zadań pełno do domu niech rodzice uczą dziecko. Kartkówki sprawdziany? 10 prac nauczyciel w trakcie lekcji poprawi. Pensja zasadnicza może i 2000zl tyle że nik Nie mówi już o stałych dodatkach jakie co miesiąc przysługują. Spokojnie 3000 się uzbiera. Niech wszyscy ujawnia zarobki po co ludzie mają źle mówić o nauczycielach.
Nauczycielka
Nauczycielka 03.04.2019, 08:32
Do pracy dojeżdżam do Rzeszowa, o 6,30 wychodzę zostawiając swoje dzieci i jadę do szkoły opiekować się cudzymi. W szkole jestem do 14.30 bo prócz swoich lekcji mam okienka, zajęcia dodatkowe, organizację imprez i wycieczek, pisanie dokumentacji szkolnej i opinii o niepełnosprawnych uczniach na potrzeby rodziców, itd. W każdy pon. mam radę, prócz tego szkolenia, konferencje, wywiadówki i konsultacje więc 2 razy w tygodniu jestem w domu ok 19-20. W weekendy jestem na studiach, jak większość z nauczycieli mam już 3 kierunki a robię kolejne, które sama finansuje. Nie mam urlopu kiedy potrzebuje, życie moje i mojej rodziny dostosowuje do kalendarza. Jestem nauczycielem i uwielbiam swoją pracę, żadna inna nie dała mi takiej satysfakcji. Ale chce też godnie żyć i zapewnić byt rodzinie, a nie być utrzymanką męża. My nie chcemy strajku, my nie widzimy innego wyjścia
Karolina
Karolina 22.04.2019, 12:17
Jesteś taka biedna i sponiewierana przez zawód, mam dla ciebie dobrą radę . Zmień zawód i przestań , jak to piszesz zajmować się cudzymi dziećmi . Wiesz co ? Nie nadajesz się na nauczyciele ,m żaden prawdziwy nauczyciel nie powie, że opiekuje s, czy zajmuje się cudzymi dziećmi ! Nigdy nie chciałabym, żeby moimi dziećmi zajmował się ktoś taki , jak ty , nigdy !
Cmolesiok
Cmolesiok 03.04.2019, 14:24
To w Rzeszowie ni ma roboty i czeba do Cmolasa jechać?
Rodzic
Rodzic 02.04.2019, 21:23
Podajcie do publicznej wiadomości listy tych nauczycieli z ZNP, którzy będą strajkować.
Cmolesiok
Cmolesiok 03.04.2019, 14:25
Może prezes mo liste.
Cmolesianin
Cmolesianin 02.04.2019, 21:11
Komunistyczny beton z ZNP nie nadaje się do nauczania dzieci.
rabek
rabek 02.04.2019, 20:15
no i tak komunistyczni wychowankowie prlu beda strajkowac z takimi to na bialorus jak im sie nie podoba polska rzeczpospolita .nawet w kulturze nie potrafia wychowac mlodziezy a co dopiero mowic o mowieniu prawdy historycznej tejze mlodziezy jeszcze czuc prlowski komunizm i widac w tych nauczycielach mentalnosc czerwona prlu
Bdhsj
Bdhsj 03.04.2019, 11:24
Rabek od wychowyeania sa rodzice, nauczyciel moze wspomagac... trudno ze teraz trzeba wychowywanie zaczac od rodzicow...
gosc
gosc 03.04.2019, 22:17
to niech sie poloza i leza obiboki niedoszkoleni w cmolasie prlowscy
Zbiko
Zbiko 02.04.2019, 19:55
Chcą strajkować to ok ale niech przepracują 40 godzin tygodniowo.Nauczyciel przepracuje parę godzin w tygodniu,Ferie mają płatne,wakacje płatne i inne dni wolne.Jak nie chcą pracować to przyjdą inni na to miejsce.Nauczyciel idzie do szkoły około 10.00 a wraca o 12.30 i to jest dzień pracy.
Mąż  i ojciec
Mąż i ojciec 03.04.2019, 19:56
Jakoś nie widzę by moja żona nauvzycielka matematyki w liceum wracała o 12.3o.Siedzi w szkole do 15 i ma maturzystow (3 klasy po 45 uczniów ) i sprawdzala 3 probne matury wstajac przez caly tydzien o 3 nad ranem wraz z weekend ami a szla spac o 24 bo mamy dwójkę dzieci o ktore tez zabiega.Nie licze jej wychowawstwa wycieczek konkursów i kupowania za wlasne środki roznych pomocy bo na zajecia wyrownawcze ma zrobic bo szkola biedna i dyrektor nie da.Cala sytuacja jest prawdziwa i ma miejsce w miescie na Podkarpaciu. Jestem zdegustowany widzac to wszystko a zona ma jeszcze stufia podyplomowe na dwoch kierunkach ktore zrobila za swoją kasę. Jak Ci tak zle gosciu to sam idź do szkoły uczyć tylko czy madz kwalifikacje i certyfikat CKE i OKE?
absolwent LO
absolwent LO 22.04.2019, 12:29
Jeśli to nauczycielka z kolbuszowskiego liceum, a ty też tam uczysz, to masakra !!! Z nauczycielami nie macie nic wspólnego !
Mlody
Mlody 03.04.2019, 11:20
Oj Zbiko. Zes sie nie uczyl bo bys tez mial tak dobrze....
A
A 02.04.2019, 22:57
Ciekawe kto przyjdzie za takie śmieszne pieniądze ? Nauczyciele kształcą młodych ludzi. Między innymi tych którzy za ileś lat będą elita tego narodu. Musza wiec być dobrze wynagradzani za swoją prace
uczeń
uczeń 22.04.2019, 12:31
Nauczyciel beczący , jak krowa, czy kwiczący , jak świnia....Elita ...
Bob
Bob 02.04.2019, 22:53
A poprawa sprawdzianów, kartkówek, pisanie konspektów, prowadzenie wywiadówek, przygotowanie do każdej lekcji ? Kto w tym czasie robi ? Może krasnoludki ? Proszę bardzo zostań nauczycielem. Gwarantuje ze poświecisz na ta prace więcej niż 40h w tygodniu
felek
felek 02.04.2019, 16:19
To teraz korki będą za darmo-hurra!
Naczelnik
Naczelnik 02.04.2019, 14:40
A w Majdanie strajku nie ma tak i dobrze wójt placi
jmajdaniak
jmajdaniak 03.04.2019, 17:44
Bo u nas to nauczycuele sa z powolania . Oni nawet pracuja za darmo. No i ciesza sue ze wovole maja prace.
taki jeden
taki jeden 03.04.2019, 17:13
ale tylko ksiezom za ich zawsze wyrizniajaca prace . Ale to wystarczy , by reszta czula sie dowartosciowana
WilczekPL321