Gmina Dzikowiec. Sołtysi protestują przeciw obniżce wynagrodzeń za pobór opłat za śmieci

  • 08.04.2019, 10:30
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Gmina Dzikowiec. Sołtysi protestują przeciw obniżce wynagrodzeń za pobór opłat za śmieci Fot. B. Posłuszny - Czy radni wiedzą, że systematycznie spadają wpłaty u nas i mamy je coraz mniejsze - przedstawił problem Adam Wyka, sołtys Spi (po prawej stronie).
Sołtysi z gminy Dzikowiec nie zgadzali się, aby obniżyć im wynagrodzenie za pobór opłat za śmieci. Rada proponowała obniżkę z 5 proc. na 3. Jak stwierdzili gospodarze wsi, są oni pokrzywdzeni.

Opłatę za śmieci mieszkańcy mogą uiszczać bezpośrednio w gminie, przelewem lub płacąc u sołtysów. Tylko w ostatnim przypadku gospodarz wsi od opłaty otrzymuje prowizję. Dotychczas wynosiła ona 5 procent.

Z pięciu na trzy

Rada Gminy Dzikowiec zaproponowała swoją uchwałą, aby zmniejszyć prowizję sołtysom na 3 procent. Główni zainteresowani byli jednak oburzeni tym faktem. - Jesteśmy po pierwszej racie inkasa za gospodarkę odpadami i z tego powodu chciałbym się dowiedzieć, dlaczego z 5 proc. zrobiło się 3 - dopytywał Adam Wyka, sołtys Spi.

Decyzję starał się wytłumaczyć przewodniczący rady. - Opłaty za śmieci poszły znacząco w górę, nie możemy szastać pieniędzmi, bo musielibyśmy znowu podnosić cenę za śmieci - podkreślił Eugeniusz Panek z Dzikowca. - Jako sołtysi nie tracicie na tym, bo macie wyższą wpłatę od mieszkańców (co za tym idzie, wypłata dla sołtysa również jest większa - przyp. red.) - dodał szef RG Dzikowiec.

Za darmo

Jak zauważył sołtys Spi, wielu mieszkańców za śmieci i podatki woli zapłacić w gminie. - Czy radni wiedzą, że systematycznie spadają wpłaty u nas i mamy je coraz mniejsze - przedstawił problem Adam Wyka. - Dodatkowo roznosiliśmy nakazy na śmieci gratis, bez słowa wysłuchaliśmy wszelkiego rodzaju skarg, zażaleń i innych stwierdzeń, co do wysokości opłat za śmieci, niektóre z tych sugestii były dość trafne. Według nas jest to krzywdzące - zauważył gospodarz wsi.

Przewodniczący Panek stwierdził jednak, że po uzgodnieniach nie jest to krzywdzące.

Adam Wyka dodał jednak, że sołtysi roznoszą nakazy śmieciowe za darmo. - Funkcja sołtysa jest społeczna, ale za pracę też należy się wynagrodzenie. Nadal nie rozumiem, dlaczego z 5 proc. zrobiło się 3 - drążył zainteresowany.

-  Dlatego, że śmiecie poszły do góry ponad 100 procent - skwitował przewodniczący. 

Wyliczenia

- Od 1000 zł jest 3 procent, od tego zostanie zabrany podatek - przedstawił przykład Wyka. Jak wyliczył sołtys Spi, z 1000 zł gospodarzom wychodzi około 20 zł. - Nikt nie podejmie odpowiedzialności za takie pieniądze.

Do dyskusji wtrącił się Edward Puzio. - Ja też się na to nie zgadzam, dlatego że każdemu trzeba dostarczyć nakaz, z każdym trzeba rozmawiać, po każdych dziurach jeździć i za darmo trzeba rozwozić nakazy, po każdym chodzić, klamkę całować. My jesteśmy stratni, za 3 proc. to nie bardzo - podsumował sołtys Wilczej Woli.

Sprawę starał się wyjaśnić wójt gminy Dzikowiec. - Myślę, że musimy spojrzeć na to ekonomicznie - zaproponował Józef Tęcza.

Jak wyliczył włodarz, wszystkim sołtysom za pierwszy kwartał wypłacono łącznie około 5 tys. zł z 5-procentowej prowizji. - Jeżeli tak to będziemy realizować, to śmieci dalej będą jeszcze droższe, bo my musimy te wszystkie koszty ująć w jednym "worku" - stwierdził Józef Tęcza. - Ta kwota niczym nie będzie niższa, bo opłaty za śmiecie zostały podwyższone i kwoty będą na tym samym poziomie jak w roku 2018. Staramy się wszyscy, aby te koszty zminimalizować, dlatego proponujemy stawkę 3 proc. - argumentował włodarz gminy. 

Nie płacą sołtysom

 

Jak twierdzą sołtysi, coraz mniej mieszkańców płaci u nich podatki. - Jedni przyjdą, drudzy nie. Nikogo nikt nie zmusi. Jeden płaci w gminie, drudzy inaczej i wpłaty się nie wyrównają przecież - mówił Edward Puzio, sołtys Wilczej Woli.

Jak zauważył wójt, nikt nie ma na to wpływu,  kto i gdzie zapłaci swój podatek. - My nie mamy w budżecie zabezpieczonych takich pieniędzy, na wypłatę tak wysokich prowizji - mówił o sołtysach Józef Tęcza.

 

Brak analizy

 

Jak stwierdził Eugeniusz Panek, sołtys i zarazem radny z Lipnicy, nie było dobrej analizy i jest ona błędna. - Wielu mieszkańców, którzy odbierali ten nakaz, mówili: po co ty mi to dajesz, jak ja już zapłaciłem za cały rok - stwierdził przedstawiciel Lipnicy i dodał: - W wielu domach śmieci były już zapłacone przed dostarczeniem nakazu. Następne raty nie będzie 5 tys. z budżetu gminy, tylko nie wiem, czy będzie osiem stówek. Jak zauważył sołtys, większość mieszkańców płaci za śmieci za cały rok i to w kasie gminy.

Sołtysów zdecydował się poprzeć Jerzy Sito. - W pełni solidaryzuję się z sołtysami, jest to służba społeczna, ale jest wykonywana jakaś praca i za tę pracę należy się zapłata - mówił na sesji radny z Dzikowca. - Nic nie idzie dzisiaj w dół, jeżeli nie podnosimy z tych 5 proc. na 6 lub 7, to też nie obniżajmy - apelował rajca.

Jak stwierdzili sołtysi, kolejne wypłaty dla nich z tytułu podatków będą dużo niższe, ponieważ ludzie płacą podatki często z wyprzedzeniem. - Później są to symboliczne kwoty. Tu wychodzi problem, że nie zaprasza się sołtysów na komisje (spotkania radnych, na których omawia się m.in projekty uchwał), bo byłoby to przedyskutowane i przedstawione - zauważył Adam Wyka, sołtys Spi.

Przeciw otrzymaniu przez sołtysów pięcioprocentowego inkaso byli: Józef Durak, Dominik Furtek i Jan Jarosz. Od głosu wstrzymało się sześciu radnych: Ryszard Bąba, Jan Czochara, Marta Kaczorowska, Józefa Kopeć, Eugeniusz Panek, przewodniczący RG Dzikowiec, oraz Jan Tęcza.

Finalnie inkasenci otrzymają 5 procent wynagrodzenia za pobór opłat za śmieci. 

Bartosz Posłuszny

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
soltys
soltys 07.02.2020, 22:42
radni by obnizyc koszty gminy powinni tez rozniesc nakazy bo sa spolecznikami a nie na etacie
lato
lato 09.04.2019, 09:37
Nie lepiej zwolnić sołtysów z roznoszenia nakazów podatkowych i śmieciowych, i wtedy zjechać z prowizją z 5% na 0% ???

Pozostałe