Sołtys Trzęsówki zarzucił radnemu Waldemarowi Zielińskiemu brak współpracy z Radą Sołecką. O co poszło?

  • 13.04.2019, 10:30 (aktualizacja 18.04.2019, 15:29)
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Sołtys Trzęsówki zarzucił radnemu Waldemarowi Zielińskiemu brak współpracy z Radą Sołecką. O co poszło? Fot. B. Posłuszny Lesław Lipczyński, sołtys Trzęsówki, został wybrany na nowego gospodarza wsi 17 lutego 2019 r.
Nowy sołtys Trzęsówki chciał zmienić zatwierdzony już fundusz sołecki i przeznaczyć pieniądze na inne inwestycje. - Niestety, z wielkim ubolewaniem muszę stwierdzić, że nie wszystkim mogę podziękować za współpracę - powiedział Lesław Lipczyński.

 

Fundusz sołecki został uchwalony jeszcze w ubiegłym roku, kiedy sołtysem nie był jeszcze Lipczyński. Chciał więc go zmienić, jednak nie wszyscy poparli jego pomysł. Gospodarz wsi zarzucił Waldemarowi Zielińskiemu, radnemu Trzęsówki, brak współpracy z Radą Sołecką. - Mieszkańcy coraz głośniej mówią, iż celem radnego są działania inne niż dla dobra gminy i sołectwa - zaznaczył obecny na ostatniej sesji sołtys.

Zmiana funduszu

 

Lesław Lipczyński na spotkaniu wiejskim (17 marca) złożył wniosek o zmianę funduszu sołeckiego. Ponad 30 tys. zł, które pierwotnie miały być przeznaczone m.in. na wykonanie dokumentacji na budowę sceny i boiska wielofunkcyjnego oraz rozpoczęcie realizacji, sołtys Trzęsówki chciał przeznaczyć na inne zadania. Uznał on, że budowa sceny jest zbędna, ponieważ w gminie Cmolas do dyspozycji jest scena objazdowa. W tym samym czasie jedna z mieszkanek wyszła z inicjatywą, aby te 30 tys. przeznaczyć na remont dróg gminnych we wsi. Niestety nie zdobyła ona wymaganej liczby głosów (pod wnioskiem nie podpisało się 15 mieszkańców obecnych na zebraniu). Pod wnioskiem mieszkanki podpisał się jednak Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki. Sołtys Lipczyński stwierdził wówczas, że radny, podpisując się pod projektem, działa na niekorzyść Trzęsówki.

Działania radnego

 

Ponownie temat poruszył sołtys Lipczyński na sesji (26 marca). Jak twierdził, mieszkańcy coraz głośniej mówią, iż celem radnego Waldemara Zielińskiego są działania inne niż dla dobra gminy i sołectwa. - Dał wyraz temu w odmowie współpracy z radą sołecką. Na zebraniu wiejskim 17 marca demonstracyjnie poparł działanie na szkodę sołectwa (podpisał się pod wnioskiem mieszkanki - przyp. red.) - relacjonował sołtys na sesji rady gminy.

Jak dodał gospodarz Trzęsówki, społeczeństwo w wyniku nieklarownych działań radnego Waldemara Zielińskiego podejrzewa go o wykorzystanie pozycji radnego dla osobistych celów. - Dlatego, aby uspokoić narastającą frustrację u ludzi, wnoszę o zaprzestanie działania radnego na terenie sołectwa w zakresie uzgodnień, negocjacji itp. z mieszkańcami, a jedynie do reprezentowania ich na sesji rady gminy - zaznaczył.

 Ryszard Warzocha, przewodniczący Rady Gminy Cmolas, zwrócił się z prośbą, aby nie tworzyć niezdrowej atmosfery.

Współpraca?

 

Lesław Lipczyński zwrócił się bezpośrednio do Waldemara Zielińskiego na sesji, aby ten synchronizował swoje działania w uzgodnieniu z Radą Sołecką wsi Trzęsówka. - Nie możemy dwutorowo działać na jednym gospodarstwie w tym zakresie.

Waldemar Zieliński, zainteresowany całą sprawą, prosił sołtysa o dokładniejsze wyjaśnienie sprawy. - Proszę powiedzieć, w czym zaszkodziłem tej naszej miejscowości, w jaki sposób, niech pan to przedstawi, bo jestem bardzo ciekawy - mówił rajca z Trzęsówki.

Przewodniczący Warzocha proponował, aby nie prowadzić tej dyskusji podczas obrad sesji. - Żadnej polemiki nie chcę tutaj słyszeć, nie po to się tu zebraliśmy - zaznaczył krótko szef rady.

Na swoim podwórku

 

Mimo różnicy zdań między przedstawicielami Trzęsówki sołtys zaprosił radnego do współpracy z radą sołecką. - Tam sobie omówimy na swoim podwórku wszystko - dodał Lipczyński.

- Jeżeli mamy to na swoim podwórku omówić, trzeba było to omówić na swoim podwórku. Ja proszę o przedstawianie, w jaki sposób zaszkodziłem mieszkańcom naszej miejscowości. Czym?- domagał się odpowiedzi Zieliński.

Gospodarz Trzęsówki wyjaśnił, że na ostatnim zebraniu wiejskim (17 marca) Waldemar Zieliński podpisał się pod wnioskiem, który nie przeszedł z przyczyn formalnych. - Generalnie szkodził on, ponieważ polegał na tym, żeby zabrać fundusz sołecki i przekazać go do gminy. Zapraszaliśmy radnego na spotkania rady sołeckiej i do współpracy, więc odmowa jest jednoznaczna z działaniem na szkodę. Wówczas nie wiemy, co radny zamierza na terenie sołectwa, czego nie - skwitował sołtys Lipczyński.

 

Nie do gminy

 

Waldemar Zieliński wyjaśnił, że nie chciał przekazać pieniędzy sołeckich do gminy. - Po pierwsze nie byłem zaproszony do współpracy z radą, nie miałem takiego zaproszenia od pana - poinformował radny. - Nawet podatek pan raczył zostawić u córki, nie u mnie, takie było pana zaproszenie - powiedział Zieliński, zwracając się do sołtysa Lipczyńskiego i dodał: - Druga sprawa, nie chciałem pieniędzy oddać do gminy, tylko przeznaczyć na drogi w miejscowości Trzęsówka. Czyli pan wprowadza ludzi w błąd.

 

Zależy od mieszkańców

 

O całą sprawę zapytaliśmy po sesji Waldemara Zielińskiego. Jak powiedział nam radny z Trzęsówki, sołtys chciał zmienić przeznaczenie funduszu. Miał przygotowane swoje projekty, które przedstawił na zebraniu wiejskim (17 marca).

Drugi z projektów, które przedstawiła mieszkanka, zakładał przeznaczenie części pieniędzy z funduszu na drogi. Jak dodał rajca, gospodarz wsi zarzucił mu, że podpisał się pod wnioskiem na przeznaczenie pieniędzy na remont dróg gminnych w Trzęsówce.

W niedzielę, 17 marca, nie zapadła żadna decyzja, ponieważ część mieszkańców zaczęła wychodzić z zebrania. Jak podkreślił radny Zieliński, decyzja o przeznaczeniu pieniędzy sołeckich należy do mieszkańców. To oni decydują o tym podczas zebrania. Przedstawiciel wsi dodał, że sołtys chciał zmienić fundusz. Zmieniony został on na kolejnym spotkaniu w niedzielę, 31 marca.

 

Zmieniony budżet

 

Skontaktowaliśmy się również z drugim zainteresowanym. Jak powiedział Lesław Lipczyński, fundusz sołecki był uchwalony w zeszłym roku za czasów "starego" sołtysa.

Złożony wniosek o zmianę funduszu zakładał m.in. zakup ławek na boisko przy szkole, porządkowanie wsi, adaptację wraz z zabezpieczeniem budynku sportowego, wymianę pokrycia dachowego na nim, wymianę instalacji hydraulicznej. Chodziło głównie o zabezpieczenie budynku. Sołtys Lipczyński poinformował nas, że w niedzielę, 31 marca, odbyło się kolejne zebranie wiejskie, na którym dokonano zmian.

Jak wytłumaczył nam gospodarz, poruszył on ten temat na sesji, żeby go "zaznaczyć". Dodał również, że Waldemar Zieliński podpisał się pod wnioskiem na przekazanie znacznej kwoty z funduszu na drogi gminne i ich remont w Trzęsówce. Jak uważa sołtys, jest to oddawanie pieniędzy gminie. Zapewnia on również, że chciałby współpracować z radnym. Chciał on jedynie zwrócić uwagę na ten temat, a nie się kłócić. 

Bartosz Posłuszny

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
inni
inni 18.04.2019, 22:00
prawda jest taka , sukienniki darły wszysto do trzęsówki, a inne wsie były obdarte z pieniędzy, to było niesprawiedliwe
quo vadis dominee
quo vadis dominee 18.04.2019, 19:46
pięknie napisane jak w konstytucji w ulotce nowego sołtysa ,, mięć szacunek do siebie" to podstawą rozwoju człowieka i powinna się trzęsówka zacząć rozwijać
oleska
oleska 17.04.2019, 21:43
lipa sie robi w trzęsówce, a mogła być stolica ,
cmolas górą
cmolas górą 17.04.2019, 20:38
trzęsówka zawsze słynęła z bijatyk na zabawach po odpustach , teraz są przepychanki na zebraniach, zeby sie tylko nie bili
tak prosze państwa
tak prosze państwa 17.04.2019, 19:12
no nie mów żę wode gaz i prąd wymyślili sukienniki, oni stworzyli siebie,korzystając z unijnych dotacji , ty nawet nie wiesz w jakiej ciemnocie żyjesz
"mieszkanka"
"mieszkanka" 17.04.2019, 16:58
Pani Redaktor radny Waldemar Zielinski podpisał się tylko pod inicjatywą mieszkańców do zmiany pierwotnego wniosku w sprawie podziału środków funduszu sołeckiego na 2019r., a nie pod wnioskiem na przekazanie pieniedzy do gminy ....
Fundusz sołecki jest częścią budżetu gminy, za którego wykonanie odpowiada wójt, zgodnie z prawem. Sołtys sam nie wydaje pieniędzy, to pracownicy urzędu gminy koordynują wydawanie środków z funduszu sołeckiego.

Wystarczyło tylko sprawdzić u kolegi redakcyjnego protokół z zebrania wiejskiego w Trzęsówce (podpisany przez sołtysa) a nie wypisywać bzdur.

Inicjatywę w sprawie wniosku o zmianie przedsięwzięć może podpisać każdy mieszkaniec sołectwa (co najmniej piętnastu), ale wniosek sołectwa w sprawie zmiany przedsięwzięć musi uchwalić zebranie wiejskie (art. 7 ustawy o funduszu sołeckim)
mieszkaniec
mieszkaniec 15.04.2019, 22:31
Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich pod warunkiem, że są one zgodne ze strategią rozwoju gminy i należą do katalogu zadań własnych gminy..
Nieprzestrzeganie tych warunków spowodować może unieważnienie podjętych uchwał zebrania wiejskiego.

Jak wynika z przepisów ustawy o funduszu sołeckim do zmiany przedsięwzięć lub jego zakresu, stosuje się reguły przewidziane do uchwalenia "pierwotnego" wniosku sołectwa.
Inicjatywa o zmianę podziału środków funduszu sołeckiego w 2019r. przysługuje więc: sołtysowi, radzie sołeckiej lub 15 pełnoletnich mieszkańcom.
Na zebraniu prawo decydowania o zmianie pierwotnie określonych wnioskiem przedsięwzięć sołectwa dali tylko sobie - tylko 6 mieszkańcom (sołtys + 5 członków Rady Sołeckiej), bezprawnie pomijając resztę mieszkańców.
disco polo
disco polo 15.04.2019, 20:50
kiedyś przodująca gmina w rozwoju na podkarpaciu , pokazywana w mediach na cała polske, a dziś pośmiewisko , ,
poprzez dopuszczenie do władzy kilku miernot o chorobliwych ambicjach, poprostu smutek i żąl
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.04.2019, 16:45
Autor tekstu zapomniał dodać jednego ważnego szczegółu że ta "mieszkanką" którą chciała złożyć wniosek byla pani podinspektor z ramienia gminy wyznaczona jako sekretarz na zebranie. A jej działania na wspomnianym zebraniu były bezprawne.
taka prawda
taka prawda 14.04.2019, 20:59
tam gdzie jest bieda, tam nie ma żadnych zasad
jawor
jawor 14.04.2019, 17:13
powinno sie wydać biografie sukienników w całęj polsce , jako przestroge
suweren
suweren 16.04.2019, 22:52
gdyby nie Sukienniki to byś miał wodę gaż i kanalizacje tak jak w Kolbuszowej proszę o tym nie zapominać
dobry wuj
dobry wuj 14.04.2019, 12:09
Zieliński należy do starego układu, który powoli jest odrywany od koryta władzy, to boli i przysłania myślenie o dobru ogólnym.
Rodak 2
Rodak 2 14.04.2019, 09:07
Pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczne na dom sportowy tzw. bude zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia za energię elektryczną ponoć 8tys. zł. Inną sprawą jest to że w tejże budzie jest totalny syf, a opiekę nad tym obiektem sprawuje obecny sołtys pan Lipczyński.
byku
byku 15.04.2019, 10:35
Niestety chłopcze, ale dług i ruina tego budynku powstały jeszcze za czasów urzędowania startego sołtysa, nowy musi po nim posprzątać!!!
rodak
rodak 13.04.2019, 15:58
wyrzucanie pieniędzy na jakąś scene , jakieś boisko , a potem śnieg na tym leży i deszcz niszczy, to było robione wszystko pod wybory, a bieda po domach piszczy coraz bardziej

Pozostałe