Wyniki wyborów sołtysów w gminie Raniżów. Wśród gospodarzy dwa nowe nazwiska

  • 14.04.2019, 10:30
  • Dominika Garbacka
Podziel się:
Oceń:
Wyniki wyborów sołtysów w gminie Raniżów. Wśród gospodarzy dwa nowe nazwiska Fot. D. Garbacka 12 głosów więcej od swojego konkurenta otrzymał Janusz Grochala, który został wybrany na sołtysa Staniszewskiego.
Dwa nowe nazwiska pojawią się wśród sołtysów gminy Raniżów - to wynik niedzielnych wyborów. Kto z kandydujących pojedynek przegrał, a kto wyszedł z niego zwycięsko?

Wybory sołtysów w gminie Raniżów odbyły się w minioną niedzielę, 7 kwietnia. Głosowanie trwało od godziny 8 do 16 i odbyło się tylko w trzech miejscowościach gminy.

 

Bez konkurentów

Kontrkandydatów nie mieli dotychczasowi sołtysi: Raniżowa, Porąb Wolskich, Zielonki, Korczowisk i Mazurów. Przypomnijmy, że w sołectwach, w których zgłosił się tylko jeden kandydat na sołtysa, głosowania  nie przeprowadzono. Dotychczasowi gospodarze zostali więc wybrani na nową kadencję z automatu. Funkcje sołtysów nadal będą więc pełnić: Edward Warzocha, Wiesław Marut, Władysław Kobylarz, Jan Żyła i Jan Adamczyk.

 

Walka o miejsca

Bez głosowania nie obyło się w trzech pozostałych miejscowościach gminy: Staniszewskiem, Woli Raniżowskiej i Posuchach. Tam swoje kandydatury zgłosiły więcej niż jedna osoba.

O funkcję sołtysa Woli Raniżowskiej rywalizował Józef Raczek, dotychczasowy sołtys, oraz Edward Kasica, były sołtys miejscowości.

Dwóch kandydatów było też w Staniszewskiem: Kazimierz Mikołajczyk, obecny radny gminy Raniżów i dotychczasowy sołtys, oraz Janusz Grochala, były rady gminy.

Najwięcej kandydatów na sołtysa zgłosiło się w Posuchach. O pełnienie funkcji gospodarza wsi zabiegały trzy osoby: Anna Raczek, dotychczasowa gospodyni Posuch, Andrzej Burek i Marek Szumowski. Jakie były wyniki wyborów w poszczególnych miejscowościach?

 

Zdecydowało głosowanie

Jak okazało się po niedzielnym głosowaniu, rywalizacja była w Staniszewskiem bardzo wyrównana. Kazimierz Mikołajczyk zdobył 124 głosy,  Janusz Grochala natomiast otrzymał ich o 12 więcej i tym samym został wybrany na sołtysa miejscowości.

W wyniku niedzielnego głosowania nowego sołtysa mają też Posuchy. Za kandydaturą Andrzeja Burka zagłosowało najwięcej, bo 51 mieszkańców. O 9 głosów mniej od niego zdobył Marek Szumowski. Najmniej osób zagłosowało na Annę Raczek, dotychczasową sołtyskę Posuch, która zdobyła 31 głosów.

Zmian na "stanowisku" sołtysa nie będzie w Woli Raniżowskiej. W pojedynku o zwycięstwo w wyborach na sołtysa Woli Raniżowskiej niepokonany okazał się Józef Raczek, który otrzymał aż 223 głosy. O ponad 60 głosów mniej od niego, bo dokładnie 157, otrzymał od mieszkańców Edward Kasica, były sołtys Woli Raniżowskiej.

 

Frekwencja w wyborach

Z protokołów z wyborów sołtysa w poszczególnych miejscowościach, sporządzonych przez komisje wyborcze, wynika, że największą frekwencją w wyborach (57 procent) mogą pochwalić się mieszkańcy Posuch, gdzie spośród 214 mieszkańców uprawnionych do głosowania 122 poszło na wybory. Dobra frekwencja była też w Staniszewskiem - wyniosła nieco ponad 55 procent (uprawnionych do głosowania było 476 mieszkańców, a zagłosowało 262).  Najniższą frekwencję odnotowali mieszkańcy Woli Raniżowskiej (25 proc.), gdzie spośród 1526 mieszkańców uprawnionych do głosowania zagłosowały 382 osoby. Wyniki wyborów sołtysów

Posuchy:
Andrzej Burek - 51 głosów
Marek Szumowski - 40 głosów
Anna Raczek - 31 głosów

Staniszewskie:
Janusz Grochala - 136 głosów
Kazimierz Mikołajczyk - 124 głosy

Wola Raniżowska:
Józef Raczek - 223 głosy
Edward Kasica - 157 głosów

Dominika Garbacka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe