Stypendia dla studentów medycyny to pomysł, aby ściągnąć lekarzy do Kolbuszowej. - Boję się, że to jest nierealne - odpowiada starosta

  • 18.05.2019, 15:30
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Stypendia dla studentów medycyny to pomysł, aby ściągnąć lekarzy do Kolbuszowej. - Boję się, że to jest nierealne - odpowiada starosta Fot. Archiwum Korso - Opłacałoby się nam to w perspektywie, bo nie borykalibyśmy się z problemami kadrowymi - zachęcał do swojego pomysłu radny Grzegorz Romaniuk.
Pomysłodawcą był radny Grzegorz Romaniuk. W naszym szpitalu lekarzy brakuje. To potwierdził dyrektor lecznicy. - Mamy stałe ogłoszenie, że przyjmiemy lekarzy. Jest ich oczywiście za mało - powiedział Zbigniew Strzelczyk.

Swój pomysł na zwiększenie kadry przedstawił podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego radny Romaniuk. Zaproponował on, aby w perspektywie tego roku akademickiego powiat ufundował stypendia dla studentów medycyny. Wcześniej miałaby zostać podpisana umowa, która gwarantowałaby powiatowi, że ci wyszkoleni już lekarze, przyszliby pracować w szpitalu w Kolbuszowej. 

- Mam wzorzec takiej umowy, gdyby trzeba było. Jestem przygotowany - powiedział Romaniuk. - Jest to kwota 100 tys. zł dla dwóch lekarzy rocznie. To nie są duże pieniądze dla powiatu - stwierdził samorządowiec z Kolbuszowej, dodając, że podobne praktyki stosują inne samorządy w Polsce. - Opłacałoby się nam to w perspektywie, bo nie borykalibyśmy się z problemami kadrowymi - dodał Grzegorz Romaniuk. 

 Dyrektor lecznicy poparł pomysł radnego, ale przyznał, że obawia się tego, że powiat nie stać na taki wydatek. - Ze swojej strony wyszedłem w tym kierunku i zaproponowałem lekarzom rezydentom wyższą stawkę, czyli dodatkowo, oprócz marszałka, zapłaciłbym ja za przyjście do naszego szpitala w ramach rezydentury - powiedział Zbigniew Strzelczyk.

Wysokie zarobki 

Starosta, odnosząc się do propozycji Grzegorza Romaniuka, przyznał, że jest to jakaś forma rozwiązania problemów kadrowych. - Tylko proszę sobie zauważyć. Wymieniono kwotę 100 tys. zł do zarobku. Niektórzy lekarze biorą u nas miesięcznie dziesiątki tysięcy złotych. To czym tu skusić? - pytał Józef Kardyś. 

Starosta nadmienił, że powiaty są w trudnej sytuacji finansowej. Wspomniał również o porozumieniach, jakie zostały podpisane w sprawie niepodkupywania sobie lekarzy. - To znikło. Stawka godzinowa niezmiernie leci. Ostatnio na konwencie w Lesku padła kwota 200 zł za godzinę. To sobie proszę zobaczyć, przy np. 300 godzinach dyżurów. Proszę sobie to policzyć. To nie jest problem w samorządach, tylko w górze (rządzie - przyp. red.) - stwierdził starosta.

Pomóc szpitalowi 

Radny Romaniuk wciąż jednak nie odpuszczał tematu. - Rozumiem wszystko. My jednak, jako samorząd, moglibyśmy pomóc naszej placówce. Ufundowanie stypendium byłoby wyjściem naprzeciw studentom, którzy są z  powiatu kolbuszowskiego. Byliby to nasi lekarze, którzy zobowiązaliby się do pracy w naszym szpitalu - argumentował radny z Kolbuszowej. 

Samorządowiec odniósł się również do wieku niektórych lekarzy pracujących w kolbuszowskiej lecznicy. - Wiem, że jest kilka osób, które są na emeryturze i pracują. Ogromny szacunek dla nich za to, że chcą pracować, bo na pewno nie pracują dla pieniędzy, ale chcą służyć temu społeczeństwu. Nie daj jednak Bóg, żeby zachorowali i ktoś ich wtedy musi zastąpić - powiedział radny, apelując do zarządu powiatu o pochylenie się nad propozycją znalezienia pieniędzy na stypendia dla studentów medycyny. 

- Nie powiedziałem, że to nie jest możliwe do wykonania.  Mówię tylko, że boję się, że jest to nierealne, bo nie stać powiatu na stypendia - odparł starosta Kardyś. Szef powiatu obiecał, że zarząd zajmie się zaproponowanym tematem. - Ale proszę zrozumieć, że możliwości powiatu są, jakie są - dodał. 

Joanna Serafin

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
tomek
tomek 19.05.2019, 13:54
przydalaby sie wymiana juz niektorych lekarzy w szpitalu w kolbuszowej jest wiele zastrzezen
rewitalizacja
rewitalizacja 19.05.2019, 11:34
dopóki będzie w kolbuszowej ten ukłąd co jest to nic nie pomoże, żądne super mądrości radnycyh /czyli pseudofachowców od wszystkiego i niczego
też dyrektor
też dyrektor 18.05.2019, 18:20
dopóki strzelczyk bedzie to nic sie nie zmieni amen
nikt poważny ,żaden lekarz nie przyjdzie bo go klika miernot zniszczy
tutaj nie ma rozwoju, nie atmosfery
radni se moga pogadać amen
pacjent
pacjent 18.05.2019, 17:22
Wielkie Brawa za likwidacjie Karetki S w Kolbuszowej w jakies czesci rozwiazalo to problem a Poziom usług w zespołach ratowniczych nadal stoi na wysokim poziomie

Pozostałe