Gmina Raniżów. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? - mówił sołtys Mazurów

  • 25.05.2019, 17:00
  • Dominika Garbacka

Podziel się:

Oceń:

Gmina Raniżów. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? - mówił sołtys Mazurów
Obowiązujący w gminie Raniżów sposób wybierania sołtysów nie podoba się gospodarzowi Mazurów. Sołtys przedstawia swoją propozycję.

- Przypomniała mi się pewna sprawa. Dlaczego gmina ma narzucać danej miejscowości, w jaki sposób mamy wybierać sołtysów? - zapytał Jan Adamczyk, sołtys Mazurów, podczas ostatnich obrad rady gminy.

Sposób narzucony

- Po całej Polsce słyszę, mam też znajomych (w różnych zakątkach Polski - przyp. red.) i wieś wybiera sobie sama sołtysa, a tu gmina nam narzuciła jakiś statut, jakieś zbieranie podpisów i głosowanie za pomocą urny - stwierdził. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? To wieś ma wybrać sobie sołtysa, a nie rada gminy, bo 15 radnych narzuciło taki statut, że my wam wybierzemy sołtysa, my zarządzimy wybory sołtysa, a to wieś sobie powinna sama zarządzić zebranie i wybrać sołtysa. Oczywiście niech przedstawiciel gminy będzie przy tym, żeby pilnować całej procedury - zaproponował Adamczyk.

Jak dodał, sposób wybierania sołtysów praktykowany w gminie Raniżów oraz pozostałych gminach naszego powiatu nie jest wcale powszechny w Polsce. - Tylko w naszych okolicach tak jest, a ja mam znajomego burmistrza niedaleko Krakowa i ręce rozkłada (na ten nasz sposób głosowania - przyp. red.). Trzeba tę sprawę przemyśleć - podkreślił.

Mieszkańcy sami wybierają

Do wypowiedzi sołtysa Adamczyka odniósł się Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.  - Panie sołtysie, myślę, że u nas też jest dokładnie tak samo, że to mieszkańcy wybierają sołtysa, a nie rada - zaznaczył. Dodał, że akurat taki sposób wybierania sołtysów funkcjonuje w gminie Raniżów, a rozwiązania są w Polsce różne. -  Moje osobiste zdanie jest takie, że taka forma, która jest teraz, że mieszkańcy idą do lokalu wyborczego i głosują, jest lepsza. To jest moje zdanie, pan może mieć inne zdanie na ten temat - powiedział Puzio.

Szef rady nawiązał także do obowiązującego aktualnie statutu gminy i statutów sołectw. - Szanowni państwo, rzeczywiście kiedyś taki temat pojawił się, że statuty sołectw i statut gminy wymagają zmiany, bo znajduje się w nich kilka starych przepisów, które nijak się mają do obowiązującego ustawodawstwa. Można powiedzieć, że są wprost sprzeczne z ustawą m.in. o samorządzie gminnym - zaznaczył i dodał, że przyjdzie czas, kiedy rada gminy pochyli się nad tym tematem.  - Oczywiście taki wniosek, żeby wrócić do poprzedniej formy wyborów sołtysów, może zostać złożony, ale czy on uzyska większość rady, nie mogę tego panu zagwarantować - zwrócił się do Jana Adamczyka. Dodał, że propozycję sołtysa można na nowo rozważyć.

Dominika Garbacka

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
mieszkaniec Raniżowa
mieszkaniec Raniżowa 26.05.2019, 14:24
wybory do urny 21 wieku to najlepsze rozwiązanie na wybranie dobrego gospodarza wsi . Na zebraniu to się rozmawia o potrzebach wsi a nie wybieranie jak za komuny. Tak już wybrali nie jednego pierwszeko lepszego a potem cała kadencjia zmarnowana. Brawo panie Wójcie Raniżowa za dobrą decyzje , a szanowny pewnie nie wybrany sołtysie polecam poczytać Gazetę Sołecką ogólnopolską to się pan dowie jak w większości sołectw odbywają się wybory.
SOŁTYS
SOŁTYS 26.05.2019, 14:08
Panie Sołtysie jestem Sołtysem w Gminie Trzebownisko I wybory też odbywają sie przy urnach. Jest to głosowanie sprawiedliwe bo wszyscy
mieszkańcy mają komfort głosowania jak przystało na 21 wiek. Zamy wcześniej kandydatòw I ich program co chcą w swojej miejsciwiści zmienić I piprawić. Mieszkańcy mają czas się zastanowić I konpetentną osobę wybrać. Głosowanie na zebraniach to czesto mała grupa mieszkańcòw a ponadto ukryty kandydat przyprowadza rodzinę I zaprzyjaznionych kilegòw od piwka. WYBORY DO URNY To Najlepszy sposòb na wybòr dobrego gospodarza wsi.

Pozostałe